Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Димиране на Led Лента
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
boghidar77
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 02 Юли 2010
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Съб Авг 18, 2018 20:47    Заглавие: Димиране на Led Лента Отговорете с цитат

Здравейте търся вариант за димиране на едноцветна лед лента 5630 12v.Лентата дълга около 80 метра. с три или четири захранвания.Възможно ли е едновременно димиране на цялата лента?Какъв тип димер ще трябва?Всякакви идеи и предложения ще са ми от полза.Благодаря ви предварително.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Съб Авг 18, 2018 23:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Възможно е. Във всеки по-читав магазин за LED осветление ще получиш квалифицирана помощ.
Също така може да посетиш и някой сервиз. Там хората са начетени и ще ти помогнат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vektra
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Окт 2006
Мнения: 1068
Местожителство: КУЛА skype: malin_66

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2018 8:50    Заглавие: Димиране на Led Лента Отговорете с цитат

https://www.led-zona.bg/ednocvetni-led-lenti-i-palnocvetni-rgb-led-lenti

"...12V твърди LED ленти с мощност 6W/m, тип диоди 5630, гъстота 72 SMD/m за употреба само в закрити помещения с ниска и нормална влажност. Светодиодни LED ленти работеща на 12V, излъчва светлина на 120°. Могат да се режат на всеки 3 диода...." https://www.inter-power.com/5630-72-dioda

"240W Димер за Едноцветни LED Ленти
RF Дистанционно Управление 3 Бутона
Мощен Димер за едноцветни Светодиодни LED Ленти с RF дистанционно управление с..."
19.90лв
http://www.krushki.com/index.php?main_page=product_info&cPath=52&products_id=1190
_________________
0889635863 , 0895110091 , 0877419867
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
p_stoyanoff
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Окт 2008
Мнения: 537

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2018 8:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Нищо сложно! Лично аз бих препоръчал да използваш няколко превключващи елемента(транзистора). Това, за което трябва да се притесняваш, е загряването. Бих препоръчал някакви MOSFET транзистори, но трябва да си сметнеш загубите и да ги държиш ниско. Имай в предвид, че тук не можеш да охлаждаш с радиатор. Може, но ще имаш ограничение на времето за работа.
Останалото е глупав контролер и PWM...
Поздрави!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vektra
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Окт 2006
Мнения: 1068
Местожителство: КУЛА skype: malin_66

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2018 9:21    Заглавие: Димиране на Led Лента Отговорете с цитат

p_stoyanoff написа:

Останалото е глупав контролер и PWM...


"PWM усилвателите за LED осветление се използват в случаите, когато се налага управление в синхрон на големи и/или много на брой LED светещи групи или контури, най често съставени от LED ленти,..."
https://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiKob_3x_jcAhUMJlAKHUEyD3kQjhx6BAgBEAM&url=http%3A%2F%2Fled-bg.com%2Fbg%2Fproduct%2Fled-usilvateli-pwm-1-kanal-ednotsvetni&psig=AOvVaw3DbOAuNX3yjk_NNEVjVAWg&ust=1534749057899559

п.п. Също трябва да сметне загубеното време за направа на собствен контролер, евентуално набутване с пари при попадане на менте елементи, и току виж открил топла вода Very Happy
_________________
0889635863 , 0895110091 , 0877419867
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
p_stoyanoff
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Окт 2008
Мнения: 537

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2018 17:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами не знам на какво ниво е човека. Но чакай аз да сметна 6w/m*80m=480W. Лично аз не бих товарил тези боклуци на макс така че моята сметка е 3*45лв=135лв
Сметка за платка собствено производство - платка 40лв(двустранна+солдермаска+доставка)+3лв контролер+8 до 10 транзистора IRF530 общо 8лв + захранване 5лв + клеми 2лв+ резистори, кондензатори и кварц 2лв.
Общо: 60лв
Бонус: Желязно изпълнение. 100% може да се поеме въпросното натоварване - няма пикова мощност или ограничение във времето за работа. Висока носеща честота при нужда. Лесен ремонт при нужда...
Ако трябва IFR530 може да се замени с триак+оптотриак почти няма разлика в цената, но при 12V и хубаво захване не знам дали има нужда!
Поздрави!

ПП:IFR530 работи без проблем с 5V на гейта!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vektra
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Окт 2006
Мнения: 1068
Местожителство: КУЛА skype: malin_66

МнениеПуснато на: Пон Авг 20, 2018 10:50    Заглавие: Димиране на Led Лента Отговорете с цитат

Е то не знаем и какви са изискванията на "заказчика". Но защо не сте сметнал и цената на похарченото време за направата на контролера. Или това е без пари. Ако го направи професионалист ще похарчи кратко време но труда е високо платен, аматьор може да изгуби дни и нищо да не направи, най-много да предизвика пожар у заказчика, щото и това сме го виждали.
Иначе ако раздели лентата на два кръга (2х240W, стига да е в унисон с изискванията) ще му излезе под 40 лева (2х19.90лв, без доставката). Ще си има и съотв. гаранция и др. екстри(напр. дист. контрол).
Бонус: Няма да "влиза във филми", а времето за изпълнение на заданието може да се сведе до няколко часа, от което също се печели пари.
Айде със здраве!
_________________
0889635863 , 0895110091 , 0877419867
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
p_stoyanoff
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Окт 2008
Мнения: 537

МнениеПуснато на: Пон Авг 20, 2018 11:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Както казах, не знам на какво ниво са познанията на човека! За мен изработката на подобно у-во е елементрана и ако е за лични цели ще си го направя сам. Не е нещо ракетно и смятам, че всеки с основни познания по елекотротехника и програмиране на контролери може да го направи. Ако ме накараш да го направя за клиент ще е в пъти по-скъпо! Мин 10!Не мисля че има нужда да изброявам плюсовете, на това което може да се постигне, когато имаш пълен контрол над схемата - от RTOS, до управление през GPRS, Bluethoot, различни яркости по различните канали и т. нат.
Има и още - последно време яко се продават шитави у-ва с гаранция 1-2-3-4 години, обаче те се чупят през 2 дни и като го смениш 2-3 пъти ти писва и си купуваш хубаво! Защото тези ленти едва ли могат да спират през ден. И ме притеснява дали наистина тези у-ва, които показваш могат да издържат посочения ток при денонощна работа! Обикновено отговорът е НЕ!
Но ако няма необходимите познания, най-добре с тях!
Хубаво е да се даде повечко ифно, а сега човекът сам ще си реши какви са му възможностите и какво трябва да се случи в крайна сметка!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vektra
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Окт 2006
Мнения: 1068
Местожителство: КУЛА skype: malin_66

МнениеПуснато на: Пон Авг 20, 2018 11:39    Заглавие: Димиране на Led Лента Отговорете с цитат

p_stoyanoff написа:

Има и още - последно време яко се продават шитави у-ва с гаранция 1-2-3-4 години, обаче те се чупят през 2 дни и като го смениш 2-3 пъти ти писва и си купуваш хубаво! Защото тези ленти едва ли могат да спират през ден. И ме притеснява дали наистина тези у-ва, които показваш могат да издържат посочения ток при денонощна работа! Обикновено отговорът е НЕ!


Епа разгеле да си дойдем на думата, - тази указаната лента дали ще работи "при денонощна работа!" Обикновено отговорът е НЕ!
Колкото лента толкова и контролер, другото е чешане на клавиатури, колегата по-горе е дал правилната насока.
_________________
0889635863 , 0895110091 , 0877419867
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
boghidar77
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 02 Юли 2010
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Пон Авг 20, 2018 18:39    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте.Много ви благодаря за отделеното внимание.Имам общи познания по електроника и електротехника не проблем да се опитам да си направя нещо и сам.Но просто не разполагам с много свободно време.Работата ми е такава работя до късно даже в събота и неделя.Просто искам да разбера кое готово решение ще е най-добре.Дали PWM,Triac,Dali,0-10,DMX512.Чета на няколко места препоръчват при по големи дължини димирането да е по метода 0-10.Идеята да става едновременно димиране на цялата лента без значение на колко кръга и захранвания има.Лентата няма да свети постоянно,ще бъде вградено осветление на опънат таван.Вариант: 4 захранвания 4 кръга по 20м. лента 4-6 усилватела на сигнал и един димер 0-10 с дистанционен контрол.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov