Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Grundig R3000 Драйверните транзистори греят.

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Нед Май 12, 2019 18:49    Заглавие: Grundig R3000 Драйверните транзистори греят. Отговорете с цитат

Интересува ме някой които се е сблъсквал скоро с такива стъпала, и има пресни спомени, да удари едно рамо. Бутоните са възстановени, Предусилвателя с линейните и честотни корекций е възстановен. Имаше окъсили транзистори. НО ... Крайното стъпало ме притеснява.
Имаше проблем с Т9 и Т8 (идентично и на другия канал) GPSA05 (NPN 80V 800mA - малко информация) от 4-те на преходи всичко ОК, но на усилване един ми дава 0, 2 ми дават по 5 един 110.
След смяната (2N4401 NPN 80V 500mA) всичко влезе в режим и по написаните напрежения и контролни точки. Крайните транзистори не съм сложил (струват сума пари) ... заместил съм ги с диод по посока на прехода БЕ. Генератора, стабилизатора на ток Т106 и дифиренциалния 105 и 107 ОК, Т111 осигуряващ преднапрежението , ще настройвам като сложа крайните (30мV между X Y).
По принцип драйверните трябва да дадат ток Бета по малко от тока на крайните. Всичко изглежда на мерене ОК, а драйверните греят (50-60гр.) 4-те идентично и на двата канала . Взимам пред вид че са с по малко максимален ток 500мА срещу 800мА, но и 1А да сложа пак ще греят. Ще пробвам и с BC639 (NPN 80V 1A) с по голямо усилване...
Отчитам и че диодите заместващи крайните не симулират преходите на дарлингтоните ... Някой има ли спомени на идентично стъпало драйверните да греят осезателно. Вече си мисля че е нормално. Скоро не съм ровил стъпала и вероятно нещо пропускам. Остава да слагам крайните и да видя какво ще стане. Shocked

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gakal
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Мар 2007
Мнения: 685
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Май 12, 2019 20:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Заменял съм крайните в този ресивър с TIP142+TIP147 - работят нормално. През мен са минали 4-5 такива - никъде драйверите не греят. Ако искаш да запазиш крайните за проба - постави груг дарлингтон и ще видиш.
И още един съвет - смени всички танталови кондензатори в кутията на МЧУ - на почти всички ремонтирани от мен се наложи да сменям по 1-2 бр. скапани
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Пон Май 13, 2019 21:44    Заглавие: Отговорете с цитат

gakal написа:
..........- никъде драйверите не греят........

Благодаря ти. Монтирах крайните транзистори, усилвателя заработи перфектно, за 20 минути не можа да стопли радиаторите ,радиото е перфектно, малко пращят потенциометрите но това не е болка. НО драйверните греят по същия начин - 75гр. Идвата канала идентично.
Смених ги с BC639 -16 подбрах 4 с около 220 усилване. Смених защитните, смених BD135 ... Когато ми остане свободно време ще проверявам и другите чарколяци.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Общи приказки - Just talking Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov