Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въпрос за оптрон
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
tomazo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 24 Юни 2007
Мнения: 451
Местожителство: Македония

МнениеПуснато на: Вто Сеп 17, 2019 19:54    Заглавие: Въпрос за оптрон Отговорете с цитат

Въпрос за оптрон.
На един форум у нас един колега постави тема за това как можем да проверим оптроните , дали са здрави или не. Но друг колега попита за тази схема, как и какво се проверява с тази схема. Отговорът му беше, че между другото може да се види и динамичният режим на работа. Когато му се противопостави и го попита как и по кой начин той каза, че като завърти потенциометъра във всяка посока, това е динамичен режим на работа.Аз лично не познавам достатъчно теорията, затова създадох тема тук, за да ми помогнете с вашите знания ако искате да ми кажете какво мислите по този въпрос.
Схемата е тази.


_________________
В момента уча български... ама все още не съм научил...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2969
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Сря Сеп 18, 2019 0:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами очевидно се регулира плавно тока през светодиода на оптрона. На изхода светодиодът и той трябва плавно да светне. За проверката определено ще го провериш дали "оптронира" Smile

Може да се включат 2 амперметъра във входната и изходната вериги да следят тока и да се построи графика (да се свали характеристиката).
Не зная дали фототранзистора се държи като управляем генератор на ток или като управляемо съпротивление. Може би и двете в зависимост от тока. в кой участък на характеристиката се намира....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002
Мнения: 7774
Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Сря Сеп 18, 2019 8:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Що теоретизирате и се занимавате с глупости? Да се самоцитирам:
Филипов написа:
За всичко с оптрон, не само това:
Проверява се с волтметър на светодиода на оптрона. Трябва да е около 1V за нормална работа. Ако захранването е ниско и там не е толкова - гледате от офазената страна някакво ограничение - примерно по ток или нещо в захранването на първичния. Ако на оптрона е 1V и напреженията са ниски - гледате елементите, определящи заданието като 431, транзистори с ценер или каквото е.
Тъпо е да се се измерва, мисли и сменя наред с надеждата да се уцели.

_________________
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една.
Ако двамата имаме по една идея и ги разменим, ще имаме по две!
Oтопление и ВиК. Интелигентни отплителни системи. Проектиране продажба доставка монтаж
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
tomazo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 24 Юни 2007
Мнения: 451
Местожителство: Македония

МнениеПуснато на: Сря Сеп 18, 2019 14:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за отговорите.
По принцип и аз знам как се тествът оптроните, просто бих ви помолил да обърнете внимание на дилемата дали горната схема тества „динамичен режим на работа“ (каквото и да означава това), защото моят колега твърди, че със същата схема изследваме и динамичния режим, когато завъртим потенциометъра 47k, било то наляво или надясно. Аз не съм съгласен с твърдението му и затова бих искал да прочета мнението на колеги, които са добре запознати в тази област.
_________________
В момента уча български... ама все още не съм научил...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 383
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 18, 2019 14:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако може да върти толкова бързо потенциометрите, може и да докара динамичен режим.
Динамичният режим е свързан с честотните свойства на компонентите.
За измерване на честотните/динамичните характеристики се използва характериограф за съответния компонент и и свързан към него oсцилоскоп.
С тази постановка могат да се мерят статични xарактеристики /т.е. бавно променящи се величини/.
А най-много прилича на прост тестер за оптрони.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2969
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Сря Сеп 18, 2019 15:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Aз със едни български 6Н21 нещо си исках да направя галванично разделяне за UART (RS232) . На 9600 бода не работеше. На осцилоскопа импулсите бяха ужасни... На 2400 работеше и го сложих на 1200 за по-сигурно. Това за едно мое си устройство некритично към скорост. Просто се учудих колко са бавни тия оптрони.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002
Мнения: 7774
Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Сря Сеп 18, 2019 16:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Тези оптрони са бавни. А и питащият не е написал целта на занятието. Каквото трябва за практиката съм го написал. Другото са теоретични размишления. Примерно имаше едни шарпове с 3 бели оптрона и офазен чип за IR и бутони. Примерно шаси CS.
Разликата е във фотоприемника. И дали ако е транзистор му е изведена базата.
_________________
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една.
Ако двамата имаме по една идея и ги разменим, ще имаме по две!
Oтопление и ВиК. Интелигентни отплителни системи. Проектиране продажба доставка монтаж
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
tomazo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 24 Юни 2007
Мнения: 451
Местожителство: Македония

МнениеПуснато на: Сря Сеп 18, 2019 17:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Уважаеми колеги.
Благодарен съм за това, че ме удостоихте с отговорите, само ще ве помоля да напишете дали този колега е прав (за, да чете, с очите му), с твърдението му, че с въртенто на 47k симулира "динамичен режим" или просто статичен?
Убеден е, че е прав а в този форум кадето е писано това, няма много членове които познават теорията.
_________________
В момента уча български... ама все още не съм научил...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
slav4o.com
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Юли 2004
Мнения: 2969
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Сря Сеп 18, 2019 17:52    Заглавие: Отговорете с цитат

А работа на оптрона в динамичен режим го разбирам като да му се подава постоянно някакъв сигнал - някаква минимална честота на входа.
А има и динамичен обхват:
На радиоприемниците включително и аналоговите телевизори, под динамичен обхват на входният сигнал се разбира интервала най-слабият и най-силният сигнали при които работи задоволително приемника. Примерно 80dB - 110dB дин. обхват е 30dB.
Т.е. приемника ако е чувствителен но при силен сигнал картината се изкривява - имаме наличие на малък динамичен обхват.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tomazo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 24 Юни 2007
Мнения: 451
Местожителство: Македония

МнениеПуснато на: Сря Сеп 18, 2019 18:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами ето какво е положението. Аз, направих си един тестер по схемата по-долу и той каза че е добре само че защото няма потенциометар не е възможно с тази схема да испитвам дали оптрона ще работи в динамичен режим, докато с горната схема в първия пост това е възможно като въртим потенциометърът от 47к. Аз написах че според мен и двете схеми са много подобни и вършат една и съша функция.
Ето схемата.

_________________
В момента уча български... ама все още не съм научил...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov