Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Проблем със стенен конвектор Arielli
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Gena
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 553
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пон Яну 20, 2020 10:02    Заглавие: Проблем със стенен конвектор Arielli Отговорете с цитат

Модeлът е Arielli CHW-2500 (2500W/250V). Вероятно Midea.
С две степени по 1250W, двоен защитен от водни пръски ключ, биметален механичен термостат и последователно на него термозащита с нормално затворен контакт KSD301A 105 C, 16A/250V. Ключът, термостатът и защитата са монтирани в общ пластмасов корпус, закрепен отстрани на конвектора.
За съжаление не успях да намеря някакво означение на термостата.
Реотанът е с два нагревателни елемента с по 44Ohm всеки или на пълна мощност 88Ohm в керамичен корпус и с Al X-образен радиатор.
Конвекторът е купуван чисто нов, работил е много рядко и до момента на отварянето не беше разглобяван.
При пълна мощност и зададена температура малко над средата на обхвата на регулиране, след известно време изключва термозащитата, а не термостата. Като се самовъзстановява след около минута. Zатова и не съм забелязал проблема при по-високи външни температури.
При въртене на регулатора на термостата се чува как вкл. и изкл., видимо няма нагар или следи от прегряване. Конвекторът нормално работи при по-ниска зададена температура.
Нямах при мен мултиметър с термосонда и не мога да напиша точната температура на задействане на защитата.
Моля за насоки къде да търся причината!
Първата ми мисъл е за термозащитата, която се намира по магазините. Но ако е самият термостат не съм сигурен, че мога да открия нов подходящ. Въобще има ли на пазара електронни с такива параметри, които да монтирам вместо биметалния?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Яну 21, 2020 14:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Gena написа:

Реотанът е с два нагревателни елемента с по 44Ohm всеки или на пълна мощност 88Ohm в керамичен корпус

По-точно е 220 Ohm.
Опитай да му задаваш температурата, която искаш, не от раз, а постепенно с изчакване да сработи термостата. И така до максимума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Вто Яну 21, 2020 15:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Ай ся ще се учим на закона на Ома... Май ще трябва сериозен тест при регистрация.
Тези 220 Ohm са на поялник от 250W Laughing
За справка - на пълна мощност 2500W съпротивление около 21 ома.
Към питащия - термостата се чувало как цъка. А някой да го измери???
Пък и една термозащитата струва 2-3 кинта. Сменяй я щом не можеш да измериш на колко изключва.
И не знам какво очакваш от този конвектор, чудеса ли?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 553
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Вто Яну 21, 2020 18:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за мненията!

Термостатът, както и целият отоплителен уред работят нормално, ако се зададе температура преди средата на обхвата за регулиране.
Очаквам конвекторът да работи нормално, а не да изключва при достигане на температура на 1м от него 14 градуса.
Помещението е с обем 20куб.м и термоизолирано. Нищо не пречи на свободната циркулация на въздух в и около конвектора. Миналият отоплителен сезон същият уред се справяше с отоплението и при по-ниски външни температури. Както и един Airelec ET 2000W, работещи самостоятелно в това помещение.

Продават ли се електронни регулатори, подходящи за посочените параметри? Намерих такива за подово, но цента от 30лв. не ме устройва.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Вто Яну 21, 2020 19:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз ли нещо не разбирам или ...???
Цитат:
след известно време изключва термозащитата, а не термостата

Толкова ли е трудно да смениш термозащитата?
Само гледай да вземеш такава която се самовъзстановява.
За проба просто я шунтирай. Но САМО за пробата.
Ако тръгне нормално и не изключва рано, сменяш защитата.
Така няма опасност да се набуташ с 3 кинта... Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 553
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Вто Яну 21, 2020 20:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря още веднъж!

Описал съм коректно, че конвекторът работи преди средата на обхвата за регулиране. Термозащитата изключва, ако му се зададе по-висока температура от средата.
Не става въпрос да се набутам. Просто да съм сигурен, че няма и повреден термостат и да си изгубя времето в обикаляне по мгазините няколко пъти. А и не знам дали ще намеря защита с точните параметри. За кафеварки и съдомиялни има бол с 10А, но с 16А няма такъв богат избор.
А и самонарезните винтове на корпуса няма да издържат повече от 3-4 равивания...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bogege
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Апр 2008
Мнения: 386
Местожителство: st.zagora

МнениеПуснато на: Вто Яну 21, 2020 21:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами шунтирай тая термо защита де! И вдигай градусите от термостата, виж при вдигане на градусите дали изключва!!?? Мери с нещо температурата и се ориентирай какво се случва!!Термозащитата все пак е авариен вариант и може да е скапана и да изключва при по ниска температура от колкото може да зададеш от термостата и за това да се задейства първа!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Вто Яну 21, 2020 23:40    Заглавие: Отговорете с цитат

bogege написа:
Ами шунтирай тая термо защита де!

+1
Аз и друго не проумявам - да се топлиш с конвектор...
Става, ако някой друг плаща тока и това не ти влияе а заплатата.
Иначе си е безумие, освен ако не ти дреме за кинтите.
Но ако не ти дреме за кинтите, няма да си с китайско Ариели...
Споко, прехвалените Адакс са същия таш@к...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 553
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Сря Яну 22, 2020 9:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря!
Ще търся съответната термозащита и ще сменям.

Конвектора купих с лични средства за предишната ми работа. Меринджеите спряха в цялата сграда парното за икономии и умряхме от студ Затова е и Arielli (Midea), а не някоя друга марка.
В момента се ползва по 2-3 часа на ден, колкото да затопли помещението до 18 градуса сутрин и вечер.
За Adax, произведени в Латвия ми е ясно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Gena
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 553
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пет Яну 24, 2020 21:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Успях да намеря защита (термоограничител), но корпусът е с подвижен фланец и не е подходяща за моя случай. Оригиналната се оказа изправна, поне според мен. Задейства при 102 и се възстановява при 98, което съгласно заявените технически характеристики. Измервах с мултиметър, като осезателя на сондата беше допрян до корпуса на защитата.
Оригиналният терморегулатор е: QX201A 16A 250V T180. На колко градуса е само производителят знае. Никъде няма маркировка.
Смених го с нов терморегулатор за Tesy конвектор/духалка: KADA KDT-200 16A 250V, на 65C. http://www.ekom.bg/index.php?area=catalog&id=8105 Различават се само, че едната клема е завъртяна на 90, а не е на 180 градуса спрямо другата.
Нещата малко се подобриха и имам по-голям диапазон за задаване на обхвата на температурата. В крайна сметка само си загубих времето да обикалям по магазините и за измервания на нивото на термостата. Оказа се, че при температура до термостата 45C, при защитата е вече 102 и тя се задейства. С други думи, освен, че оригиналният термостат е изправен, трябва да се сложи термостат на 45C, а не на 65C.
https://apogee99.com/index.php?main_page=product_info&cPath=12_116&products_id=1679
Такъв няма в магазина, откъдето купих този на 65C, а и в останалите. За жалост терморегулаторът трябва да е от същия вид. Новите модели са по-дълги и не е възможно да се монтират в кутията.
Така, че отново съм в изходна позиция.

Едно клипче за конвектор, който май е абсолютно същия като моя, но с по-малка мощност: https://www.youtube.com/watch?v=VjIpVqMFN5E


Последната промяна е направена от Gena на Пон Яну 27, 2020 8:43; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov