Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Инверторен електрожен GYS 3200 изгорели елементи
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Boiko
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Апр 2004
Мнения: 547
Местожителство: София-Люлин 8 зад Билла 0888 491 426

МнениеПуснато на: Сря Фев 12, 2020 16:17    Заглавие: Инверторен електрожен GYS 3200 изгорели елементи Отговорете с цитат

Инверторен електрожен GYS 3200
При включване в мрежата не стартира. Видно от снимката, изгорели полеви т-р D2NK9, три резистора 4.7 ома в сорса, диод с код – J1V3 /JV – предполагам шотки за 30 в.- LDJ54HT1G/ , транзистор с код 1PN /може би -2N2222A /. Полевака и резисторите намерих, но диода и транзистора не съм сигурен какви да поставя. Принципна схема не можах да открия и ако някой се е занимавал и има данни, ще бъда благодарен да сподели.
П.П. Диода може би е лавинен / предпазен/ защото катода е на гейта, а анода на маса. Друг е въпросът че нищо не е предпазил.
П.П. Намерих схема и диода се оказа ценер 16 в./0.5 вт.
Електроженчето тръгна и работи добре.
Модератора, ако прецени, може да изтрие темата поради липсата на интерес за ремонт на тези уреди.
http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=opt1581516637o.jpg
_________________
НБС-СЕБТ http://www.nbs-set.com/
http://tvbonel.alle.bg
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ivankrivodol
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Сеп 2004
Мнения: 2505

МнениеПуснато на: Съб Фев 15, 2020 16:21    Заглавие: Отговорете с цитат

Колега, липсата на интерес вече е не само към тоя вид уреди, а и към ремонта на.всякаъв вид уреди-- , като една от причините, според мен, е, че те съзнателно се произвеждат като непригодни за ремонт.
_________________
All Rights Reserved
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Съб Фев 15, 2020 17:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
липсата на интерес вече е не само към тоя вид уреди, а и към ремонта

Shocked Shocked Shocked
Този боклук ми е на масата сега ... а хич ми се не коментира.
Преди 5-6 години съм го правил веднъж, там дето са поени по високите елементи, сега е избушил по друга фаза на четирифазния драйверен траф.
Имах му схемата някъде , но е на друг комп. По спомени 500омови съпротивления и 5V -ви ценери бяха и накакви диоди 48хх. Като си спомням как се отпояваше малката платка , не ми се почва.
Трябва да я търся схемата отново.
А И АЗ ТЪРСЯ СХЕМА ... някак си наготово, ама няма. Idea
всички надписи и лепенки са изпопадали от работа, а където има печатано е изтрито, и изпожулено. Very Happy




Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gengan
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 23 Юни 2007
Мнения: 72
Местожителство: Silistra

МнениеПуснато на: Сря Фев 19, 2020 22:31    Заглавие: Схемата идва! Отговорете с цитат

Колега, мога да те зарадвам че имам схема за този масов модел електрожени, китайски разбира се, с крадена схема от ESAB. Схемата я изрових от братята руснаци от техните форуми и с помощта на чичко Гугъл, разбира се. Само потвърди че още ти трябва схемата и веднага я пращам.
А и аз много такива съм оправял без схема, но последния нещо се закучи около малката платка и си казах, трябва да намеря схема, и с много упоритост и ровене = изрових я! Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Чет Фев 20, 2020 18:00    Заглавие: Re: Схемата идва! Отговорете с цитат

Имам това което се намира лесно. Например ...
http://radiomasterinfo.org.ua/svarochnyj-invertor-mma-200-ustrojstvo-remont/

Тоя има седемсегментни индикатори за тока. Ако имаш схема на допълнителната платка долу с импулсното за тази версия на електрожена е добре.
Поръчал съм 20 транзистора 2SK2837 за 7.32$ Shocked Би трябвало да дойдат с надпис TOSHIBA. Ще видя дали ще се запали с тях. За сега чакам частите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gengan
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 23 Юни 2007
Мнения: 72
Местожителство: Silistra

МнениеПуснато на: Чет Фев 20, 2020 21:29    Заглавие: Re: Схемата идва! Отговорете с цитат

RM написа:
Имам това което се намира лесно. Например ...
http://radiomasterinfo.org.ua/svarochnyj-invertor-mma-200-ustrojstvo-remont/

Тоя има седемсегментни индикатори за тока. Ако имаш схема на ....


Да, това което имам е почти същото, само че е снимка, добре се чете:
https://media.mastergrad.com/thumbnails/forum_post_attachment/0f/35/3d/0f353d3ec50eceef69be05758b147a06.jpeg

Нямам схема за този блок отдолу, имаш в предвид възела за аргонова (MAG) заварка ли? Ами то ще работи ли изобщо този апарат с аргон? Струва ли си да се прави, а освен това от снимките разбрах че са изплющяли инверторни транзистори, където е и най-честия дефект при инверторните електрожени.
RM написа:

Поръчал съм 20 транзистора 2SK2837 за 7.32$ Shocked


Защо ще му слагаш толкова скъпи транзистори? Аз им слагам IRFP460, вземам ги на 4 лв от ВИКИВАТ(Пловдив). Добре се държат тези трзитранзистори, не съм имал рекламации.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Чет Фев 20, 2020 22:31    Заглавие: Re: Схемата идва! Отговорете с цитат

gengan написа:
Защо ще му слагаш толкова скъпи транзистори?

Е колко да е скъпо 70 стинки за бройка???
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
milenjs
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 24 Май 2005
Мнения: 1284
Местожителство: гр.Котел

МнениеПуснато на: Чет Фев 20, 2020 22:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Дано да не само за надписа Toshiba Shocked
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gengan
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 23 Юни 2007
Мнения: 72
Местожителство: Silistra

МнениеПуснато на: Пет Фев 21, 2020 9:27    Заглавие: Re: Схемата идва! Отговорете с цитат

Извинявам се, грешно съм разбрал че 7$ е бройката Smile
Така пък 70 ст. бройката е подозрително ефтино, аз нямам доверие на толкова ефтини неща.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Пет Фев 21, 2020 15:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Така пък 70 ст. бройката е подозрително ефтино, аз нямам доверие на толкова ефтини неща.

https://www.aliexpress.com/item/32869951122.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.21054c4dSPQs9m
Аз вече не смея да коментирам ... Взимам от китайците основно DSС-та и IPM-и, на 10 пъти по ниска цена от Farnell, MOUSER, Digi-Key или Newark, и всичко работи ОК. Операционни, компаратори,стабилизатори логики, нямам проблеми. DSC-тата се записват OK.
Не мога да кажа.
Иначе gengan , Благодарности за схемата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov