Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

усилвател HARMAN KARDON HK503-изгоря,забравен под напрежение
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
aannddrreeii
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 13 Дек 2005
Мнения: 44
Местожителство: Разград

МнениеПуснато на: Вто Сеп 22, 2020 9:46    Заглавие: усилвател HARMAN KARDON HK503-изгоря,забравен под напрежение Отговорете с цитат

Здравейте, усилвателят изгоря без да е подаден сигнал на входа,просто беше оставен включен в контакта, с включен бутон за захранване.
От една седмица се мъча с него, но не съм много на ТИ с електрониката и не мога да открия проблема. Бяха изгоряли крайните стъпала на единия канал + предпазителите на двата канала. Смених това, което открих, че е изгоряло и го пуснах последователно през лампа. Светодиодът, който е до бутона вкл./изкл. светва нормално и постепенно изгасва. Лампата светва леко и след това изгасва. Направи ми впечатление, че между +B1 и - има 65V и се увеличава, а между -B1 и - са около 25V и намаляват. Q24 също беше изгорял, но предполагам от високото напрежение. Сега в момента съм прекъснал връзката преди R12 и R13 и така го включвам понеже поръчах аналога, който намерих за Q24 ще пристигне в някой от следващите дни. Ще съм много благодарен ако ме насочите кое да проверя.

https://dox.abv.bg/download?id=9f1a0154ac# - Линк за сваляне на схемата на усилвателя. На 6-та страница от файла е цялата схема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tonovd
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Мар 2005
Мнения: 1019
Местожителство: Кричим

МнениеПуснато на: Вто Сеп 22, 2020 11:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Язък - ще разсипеш хубавата техника. Помоли някой приятел вещ в занаята да ти помогне. Така по форумите няма да стане.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Вто Сеп 22, 2020 18:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е много трудно ...
Класическа схема.
Двата транзистора , обърнато гръб с гръб са дифиренциален усилвател стъпало, транзистора под него е генератора на ток.
След това е усилвателя по ток драйверното стъпало и крайните транзистори.
Важно е да поставиш диоди на мястото на крайните скъпи транзистори
за да не опукаш няколко комплекта. И продължаваш по контролните точки за измерване...
и когато изчистиш всичките проблеми, салгаш крайното стъпало.
С потенциометъра настроиваш едни миливолти описани в ръководството и си готов. Дано не съм объркал нещо, че много време не съм пипал подобна техника.
Успех
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aannddrreeii
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 13 Дек 2005
Мнения: 44
Местожителство: Разград

МнениеПуснато на: Вто Сеп 22, 2020 21:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Това с настройката от тримерите съм го правил предния път, когато го изгорих. Бях окъсил без да искам единия канал и пак бяха изгоряли доста неща, но тогава съм бил 14-15 годишен и съвсем нямах хабер от електроника. Смених предпазителите, изгоряха пак като го включих и го скрих, че да не ми се кара баща ми като разбере Laughing Година две след това се престраших и му казах. Къде с негова помощ,къде сам се хванах и малко по-малко успях да го съживя, но си спомням, че ми отне доста време и пари, докато разбера, че мога да го пусна през някоя лампа последователно и да не горят крайните, докато го пусна още. Сещам се, че тогава бях пратил него един път за крайните транзистори в магазина и жената му казала....Аааа това за едно момченце нали.....ейййй той много нещо изгори Laughing Това с диодите не го знаех, просто не съм се занимавал много признавам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
aannddrreeii
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 13 Дек 2005
Мнения: 44
Местожителство: Разград

МнениеПуснато на: Чет Сеп 24, 2020 20:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Нямам приятел, който се занимава с такива неща и искам сам да го направя. Успях до някъде. Захранвам само платката, на която са крайните стъпала, всичко друго съм го разкачил. Премерих всички транзистори и което беше изгоряло смених. Пак захранването е последователно през 100w лампа. С единия канал всичко се получи, лампата светва леко за няма и сек. и след това почти изгасва и напреженията на контролните точки са наред. Обаче на другия в началото се получава същото, но след 4-5 сек. лампата светва, и напрежението пада. Може ли само да ме насочите от кой елемент може да се получава такъв ефект. Мисля си за изправитела на съответния канал, но като меря диодите всичко изглежда нормално. Явно нещо става под напрежение, но какво?

Последната промяна е направена от aannddrreeii на Чет Сеп 24, 2020 21:14; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tonovd
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Мар 2005
Мнения: 1019
Местожителство: Кричим

МнениеПуснато на: Чет Сеп 24, 2020 20:57    Заглавие: Отговорете с цитат

Имаш работещ и неработещ канал - елементарно е да сравниш каналите. Нямаш материална база и след толкова ровене този усилвател едва ли ще го бъде.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aannddrreeii
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 13 Дек 2005
Мнения: 44
Местожителство: Разград

МнениеПуснато на: Пет Сеп 25, 2020 8:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Сравнявам ги и не откривам разлики, затова попитах дали е възможно нещо да се случва само, когато е под напрежение
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivan dimitrov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Дек 2005
Мнения: 828
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Сеп 25, 2020 10:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Това в дежурен режим ли се случва, или подавате напрежение за включване?
След няколко десетки секунди е възможно токът на покой да нараства лавинообразно, ако не е регулиран правилно. Възможно е и да се получава самовъзбуждане на висока честота.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
aannddrreeii
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 13 Дек 2005
Мнения: 44
Местожителство: Разград

МнениеПуснато на: Пет Сеп 25, 2020 11:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Свързвам изходите от трафа към платката на усилвателя, без да съм свързал нищо друго. Единствено на захранващия кабел за 220В на трафа последователно съм свързал лампа и включвам в контакта. Бутона е в позиция включено.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivan dimitrov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Дек 2005
Мнения: 828
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Сеп 25, 2020 16:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Моя грешка. Тоя ключ, който мислех че е за дежурен режим, явно е от значение само при изключване от мрежата. Изначално отворих схемата в браузерът, и не видях как се управлява Q1.
Измерете токът на покой на крайните транзистори в проблемното стъпало.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov