Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Лаптоп Lenovo Z50-70 не заработва.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Concord
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 02 Окт 2005
Мнения: 42

МнениеПуснато на: Пет Окт 16, 2020 12:19    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм разглеждал схемата му, но вероятно не се захранва само от батерията. Без нея не мисля, че ще работи. Вземете една нова обикновена CR2032 и пробвайте с нея - може да й запоите спокойно изводи.
_________________
Силата е нищо без контрол!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Вто Окт 20, 2020 14:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Изведох си два проводника от изводите на платката, където е запоена батерията. При изключен лаптоп имам 3,14 волта, което означава, че BIOS се захранва. Отделно защипах една батерия на проводниците, изключих и включих няколко пъти лаптопа от куплунга на захранването към самия лаптоп (всичко се прави с извадена батерия), но нямаше никакви други признаци на живот освен развъртането на диска.
За мен има само един възможен вариянт - mainboard.
Какво точно е повредено - без схема, без осцилоскоп и само с комплект отверки, поялник и ножче - трудно ще ми бъде да го диагностицирам.
Имам възможност да поръчам mainboard от aliexpres.
Има ли нещо друго, извън mainboard-а, което може да причини подобен ефект?
Диска и паметите ще ги тествам на моя лаптоп, така че за момента те отпадат. Нещо друго може ли да причини на машината това?

След като тествам диска и паметите ще пусна още един пост за потвърждение, че са работещи.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 553
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Вто Окт 20, 2020 17:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Процесор, видеокарта (chip).
Ще ви трябват точните термопадове и термопаста.
За начало аз бих потърсил service manual за конкретната модификация, преди да правя каквото и да е!
https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_g_z_50_series_hmm.pdf

С външен монитор пробвахте ли лаптопа? За да разберете дали зарежда и изключите матрицата поне.
В Ali има и тестови usb flash, с които се проверява main board.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Вто Окт 20, 2020 20:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за линка.

С външен монитор започнах. На всеки етап е проверяван И с външен монитор. Термопаста МХ4 имам, надявам се да е достатъчно добра, за термопадове мислех да чета когато човека реши дали ще поръчва маинборда, и да питам търговеца дали го доставя с термопадовете.
Паметите на въпросния лаптоп и твърдият му диск, прехвърлени на моя лаптоп заработват. Не съм проверявал драйверите, но Уиндоуса зареди, като му въведох паролата - отключи се.

Цитат:
В Ali има и тестови usb flash, с които се проверява main board.


Това ми харесва. Още утре ще се разровя да видя цените и скоростта на доставка. Какво точно трябва да напиша в търсачката, за да ми излезе въпросната тестова флашка за Lenovo Z50-70? Пробвах с testing flash, testing usb flash и още няколко подобни, но ми излизат основно конектори и празни флашки.

Тестови USB flash не намерих, но тестови карти намерих и най-вероятно ще си поръчам още днес нещо.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 553
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Сря Окт 21, 2020 18:31    Заглавие: Отговорете с цитат

линк

https://www.amazon.com/Notebook-Laptop-Motherboard-Analyzer-Diagnostic/dp/B01HTL5M78
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milenjs
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 24 Май 2005
Мнения: 1284
Местожителство: гр.Котел

МнениеПуснато на: Сря Окт 21, 2020 21:07    Заглавие: Отговорете с цитат

И какво ще покаже това? Предполагам на Бойко дипломата.
Да взема колегата здраво дъно или нов лаптоп...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 553
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Пет Окт 23, 2020 16:27    Заглавие: Отговорете с цитат

16-чен код за грешка, където спира зареждането на дъното.
По съответната таблица с кодовете от Lenovo се разбира коя част прави проблем по реда на зареждането.
Това, обаче не значи, че ако се отстрани/смени тя, няма да излезе следващ код за грешка.

Аз така и не разбрах как точно се е появил проблема -
смяна на компоненти, претоварване/ прегряване, импулс по захранване, включване на външен компонент като TV, monitor под напрежение,
дефектна USB памет или нещо друго?

За начало прежалете една сума за диагностика в сервиз и според резултата вземайте решение какво да правите!
Аз бих купил или нов, или втора употреба с гаранция лаптоп с евентуално изкупуване на остатъците от този.
Само с обикновен поялник няма как да се заменят процесор, видеокарта или да се програмира bios. Последният доста често се поврежда и се налага "презаливка".
Но си има тънкости, регионален код и т.н.
Нямам идея какво има, какво се поръчва от Ali като дъно и каква му е окомплектовката. И дали въобще ще тръгне...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Съб Окт 24, 2020 2:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Gena

Как се е появил дефекта и идея си нямам. Беше споменато, че от около 3 месеца не му се включва дисплея и стана на въпрос да го пробвам с външен монитор, поеже разполагам с монитор със съответните входове и с нужните кабели.
Като предистория беше споменато, че не се е включвал всеки път, и това е зачестило, и в някакъв момент е престанал напълно да се включва.
След като бяха направени опити да се пусне с външен монитор, безрезултатни, говорих със собственика му да закача диска му на стационарния си компютър и да опитам да източа информацията, която му е важна.
Направих го.
Стана на приказка дали може да се направи нещо за лаптопа, но тук не разполагам с нищо. Каквито инструменти и уреди имам - всичко е в България.
Предложението ти да му се направи диагностика в сервиз може и да е много добро, но има един проблем. В Норвегия подобни сервизи на практика няма. Никой не предлага извънгаранционно обслужване. Повреди ли се нещо извънгаранционно - хвърля се и се купува или ново, или употребявано в добро състояние, но норвежците обикновено си купуват ново.
Когато някой може да ремонтира, обикновено той работи за собствена сметка - купува повредени машини и ги продава поправени. Това е по информация на норвежци, с които си имам донякъде приказката. Часовата тарифна ставка на квалифициран специалист не оправдава ремонтите на доста от нещата. Може би лаптоп, който като нов е струвал 10к евро е друга бира, но не и щайга като тази, за която е темата.
Предвид, че маинборда е на куплунзи, споменах на собственика че единственото друго, което аз мога да направя за лаптопа му, (а на практика аз съм единственият българин тук на поне 100-150км, който си има понятие от електроника), че единственото, което мога да направя за лаптопа му, след като не мога по никакъв начин да "вляза в контакт" с машината, и след като паметите и диска са здрави, е да му поръчам един маинборд от ибей/алиекспрес, или че трябва да си търси нов лаптоп, а запазената информация от стария му диск аз ще му я прехвърля на новия, на подвижен диск, или на каквото реши, и за момента нещата са спряли след разговор колко струва маинборд, но не се е стигнало до пъръчка.
Честно казано мисля, че не е разумно и да се стига до поръчка.
Това няма да ми попречи да си поръчам една тестова платка и да си поиграя с лаптопа. Поне ще науча нещо, а цената на въпросната платка ще я приема като такса за урока, който ще науча.
Сещам се за места в София, където може да се купи приличен лаптоп втора ръка, но съм на някакви си ... май бяха към 3500 км от София, така че идеята отпада.
Дори да разполагах с всички необходими инструменти, ако се наложи (произволно избран пример) да се сменя каквото и да е - памет на биос например, и ако се наложи да се поръчва нещо от интернет - чакането всички го знаем.

Смятам че човека ще си купи друг компютър, но съм оставил на него да реши кога да ми се обади. За момента раницата с лаптопа му не ми пречи - стои си кротко в ъгъла, и ще бъде извадена когато пристигне тестовата платка.

Подадох ли нужната информация и успях ли да отговоря на въпросите?
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Gena
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Ное 2004
Мнения: 553
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Съб Окт 24, 2020 10:01    Заглавие: Отговорете с цитат

По описанието може да е практически всичко - започвайки от адаптер, контролер на захранване и основна батерия, мултиконтролер, този на паметта, видео чипа или някой друг елемент. Това като hardware, а вероятността при такива повреди да замине и bios-а е голяма. Затова повечето сервизи започват с неговото препрограмиране.
Между другото основната батерия и адаптера здрави ли са?

За мен има два пътя - продаване на лаптопа за части или нацяло (HDD се прехвърля на друг с последващо форматиране на ниско ниво на стария), или да се върне лаптопа по човек в България. Дали за ремонт в сервиз тук с последваща продажба или нещо друго - собственика си решава.

Защо не се обърнете към съпорта на Lenovo? Може пък да ви предложат някакво обратно изкупуване или намаление за нова машина. Разбира се, трябва да ги "почеткате" на тема колко са добри техните продукти, че сте много доволни и в този дух. Wink

И май лаптопа е доста по-нов - някъде 2013-14. Намирам го с процесори i5 4xxx за около 400лв. в OLX.
Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Съб Окт 24, 2020 14:31    Заглавие: Отговорете с цитат

За BIOS си мислех и аз, че може да се е скапал, но дори в идеалния вариант, ако го поръчам отнякъде готов програмиран, ми трябва поне духалка, за да го сменя.
Всичко ми е в България.
Връщане на лаптопа в България по пощата е неоправдано. Оправдано е ако човек пътува натам.
Купуване на нов от Леново ... не бях заглеждал цените, но човека каза, че тука били страшно скъпи лаптопите. Аз не съм проверявал лично.
Ще огледам цените, ще видя къде какви промоции има, и ще си поговоря с него.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov