Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Електроника за запалване на 36W луминисцентна лампа.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Пон Апр 26, 2021 19:12    Заглавие: Електроника за запалване на 36W луминисцентна лампа. Отговорете с цитат

От къде в България мога да купя достатъчно качествено устройство за запалване на 36W луминисцентна лампа на приемлива цена?
Или как се нарича това нещо на английски, за да го потърся директно в сайтовете за електронна търговия?
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Пон Апр 26, 2021 19:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Казва се ДРОСЕЛ
Ще ти трябва и СТАРТЕР
Въпрос - за къв чеп ти е луминесцентна лампа?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Пон Апр 26, 2021 20:21    Заглавие: Отговорете с цитат

На английски излиза като electronic ballast.
А за чий хей ми е? Тук, където живея в момента, не съм на свое жилище, осветлението е с 40 ватови флуоресцентни тръби, на които, дръж се да не паднеш, стартерите са вътре в осветителната тръба.
И тия лампи струват по 56,46 лева тръбата, срещу 10,55 от стандартния тип. Без да броим, че за района, в който живея, доставката е още 60-тина лева. Като не зная дали доставката е на бройка, или е общо за целия пакет, ако поръчам няколко лампи наведнъж.
В стаята са точно 10 осветителни тела, скрити зад ламперия близо до тавана. Много е приятно, но не и когато от десетте лампи са ти останали само три работещи.
В Ибей намирам елекронни баласти за 36 вата луминисцентна лампа (за 120 см дължина сега лампите са по 36 вата, а старите лампи са били по 40 вата) някъде на 30-тина лева с доставка и такси, и ако се разбера с хазяина за преработка на осветлението на съвременните лампи, след това тръбите ще ми бъдат на приемлива цена.
Не ми е приемлива тая цена на лампите и искам да направя нещо по темата.
Но ако не се разбера с хазяина да направи нещо по темата, в крайна сметка ще бъда принуден просто да си докупя една две лампи на тая безумна цена, и да се оправям както мога.
Редактирах заради многото появили се празни редове. Аз бях пуснал по един празен ред само.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Последната промяна е направена от Jet на Пон Апр 26, 2021 23:31; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Milen_haskovo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Фев 2005
Мнения: 1401
Местожителство: София/Хасково

МнениеПуснато на: Пон Апр 26, 2021 20:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако не стоиш по цял ден на това осветление, една идея по-зле, има и ЛЕД лампи, поместени в такива, които си работят без стартери и други такива простотии, също не им пречи да стои дросела там.

Ако телата имат дросели (от това дето обясняваш) - трябва да смениш евентуално само клемите, където се захващат лампите и да добавиш от едната страна такава с дросел - схемата на свързване е елементарна, само трябва да се пусне една жица между двете клеми.


И още нещо - ако всичко е с такива лампи, особено ако има и деца на това осветление... гледай да вземеш по-качествени лампи (с по-висок коефициент на цветопресъздаване - 9), както и топла (червена) светлина, не студена (cold/blue) - студената светлина е супер за работа, държи те съсредоточен и бодър... но пречи сериозно на съня. При наличието на деца, които в последствие не могат да заспят, много се усеща. А от лошия коефициент на цветопресъздаване си прецакваш очите. Добра лампа има код примерно 927 (9 - коеф. - над 90% отговаря на дневна светлина и 2700К цветова температура, т.е. топла), а лоша - примерно 865 (8 коеф. и 6500К). Вторите обикновено са поне пет пъти по-евтини.
_________________
Както си работеше и спря...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Пон Апр 26, 2021 21:33    Заглавие: Отговорете с цитат

Я дай линк към тези тръби дето са с вградени стартери...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bogege
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Апр 2008
Мнения: 386
Местожителство: st.zagora

МнениеПуснато на: Пон Апр 26, 2021 22:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Еее няма такива със стартер и да е вграден!

Човека говори за лед пури съвместими с размерите на стааарите луминисцентни лампи, които им трябва само да се подаде захранване 220V. на две от крачетата и нищо друго за да работят. Останалото е на малка платка в единия край на пурата, като на всяка лед лампа.https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%D0%9B%D0%B5%D0%B4+%D0%BF%D1%83%D1%80%D0%B8
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Пон Апр 26, 2021 23:39    Заглавие: Отговорете с цитат

https://www.lampedirekte.no/philips-tl-m-rs-40w-33-640-120cm-kald-hvit-8711500724298

Ето ти един интернет адрес, където можеш да видиш такава лампа с вграден стартер. Не съм 100% сигурен, че е напълно идентична с моята, защото преди час два затворих всички прозорци на търсенето (поне двайсетина бяха) и реших да не се мъча да организирам преработка на инсталацията и ба бутам там лампи О,срам. Цветовете на светлината на филипс винаги са били меки и без да тормозят очите, за разлика от други, по-евтини марки.
Със същия успех можех и датски или холандски магазин да изровя, но този ми попадна първи.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
hidrazin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Мар 2008
Мнения: 1420
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2021 18:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Вече се бях притеснил че не знам за такава лампа.
Но сега съм спокоен защото НЯМА такава ламБа с вграден стартер.
Никакъв стартер няма в тази лампа. Просто от външната страна има метална нишка свързана със земя.
Тази нишка спомага за по-бързото разпространение на тлеещия разряд и от там бързо запалване.
Самия баласт осигурява непрекъснато подгряване на нишките в двата края и от там - кратък живот и ниска ефективност.
Общо взето стара и морално остаряла технология.
Ето ти такава ламБа в България - ЦЪЪЪК
Цената наистина е ужасна - около 20 кинта.
Изхвърляш тъпата лампа с тъпия баласт и слагаш една LED пура - ЦЪК
Фазата от единия край, нулата от другия край и си готов.
Ник'ви баласти, ник'ви глупости - само няколко лева но свети добре и пали веднага!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2021 20:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Цената на въпросната LED пура определено ми харесва, но как точно ще пропътуват тия 3000+ километра, и колко ще струва доставката им до тук - това е доста по-сложен въпрос.
А най-сложният момент не е преработката на телата - вътре всичко е на лустърклеми и ще стане за 15-20 минути на тяло. Най-големия проблем е че тук нямаш право да пипаш по електроинсталацията си и ако те спипат ще ти съдерат кесията от глоби.
Ако намеря вратичка как да си преработя нещата, без да плащам на лицензирани електротехници, ще си поръчам пури за всички осветителни тела. Че може и две резервни да поръчам. За всеки случай.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Вто Апр 27, 2021 21:10    Заглавие: Отговорете с цитат

hidrazin написа:
Тази нишка спомага за по-бързото разпространение на тлеещия разряд и от там бързо запалване.


1. А тази нишка що за х***я е и няма ли нещо, което да може да се сложи вместо тази нишка?

2. И като спомага за по-бързото запалване, защо в някакъв момент лампите започват да мигат? Запалва за част от секундата, гасне, и след това отново запалва и така до безкрай. Или докато ми писне и я изключа.
Две мигащи имам, и ако трябва да пипна нещо за да спрат да мигат - ще съм си решил проблема за момента.

3. Не ми се рови отново, но съм сигурен, че на едно от местата, където я намерих въпросната лаппа пишеше "със запалително устройство". Това последното аз не го разбрах като нишката, но без да счупя такава лампа няма как да зная. Явно нишката трябва да е въпросното запалително устройство.

Утре ще кача снимка на електрическите схеми, които са нарисувани върху двата трансформатора, които са вътре в осветителното тяло. Има един кондензатор последователно на трансформатора, който захранва лампата. Питам се дали не си е намалил капацитета през годините.
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov