Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Стар таванен вентилатор

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
besnia3
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 24 Авг 2010
Мнения: 6

МнениеПуснато на: Пон Авг 02, 2021 10:46    Заглавие: Стар таванен вентилатор Отговорете с цитат

Здравейте, казвам се Николай и през годините винаги съм намирал решения на проблемите си благодарение на този форум (и Вас).
И ето днес намерих проблем който никога не е дискутиран и няма информация която да ми помогне.
Става въпрос за стар 30+ годишен таванен вентилатор (от тежките), та въпросното чудо спря от веднъж. Свалих го, разглобих го, и не виждам проблеми по намотките, мерих със мултиметър имат различни съпротивления което е нормално за тъй като е с пускова и работна.
Четох известни проблеми на такива стари благинки и пишат за затегнал лагер (нямам такова има инерция над минута) и фалирал кондензатор.
И тук идва причината да отварям тази тема: кондензатора вътре е с 3 извода с различен капацитет (0.6uf и 1.4uf), като предполагам че едната стойност е за пусковата. Естествено на кондензатора марка и модел няма и няма как да търся точно този, но се опитах да търся само по фарадите и волтажа без резултат. Най-близкото което излезе е това https://www.taobao.com/list/item/wap/618464773310.htm естествено във сайт от който нищо не отбирам и няма как да поръчам (а и не отговаря на моя)
Идеята ми е следната: понеже успях да намеря обикновенни работни кондензатори със по 2 извода но с точната стойност - има ли как да свържа 2 на съответните изводи?
Много моля без коментари за: климатици, бедност, на изплащане, луд ли съм, за кво ми е тава, купи си нов........ и подобни.
За заядлиците: Имам си 2 климатика, но този вентилатор са го купили родителите ми със парите от свадбата си и съм носталгично настроен. Idea Освен това е едно година по-стар от мен и може и да скърцам като клякам но още не съм за изхвърляне.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 383
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 02, 2021 12:44    Заглавие: Отговорете с цитат

В случая е ясно, че става дума за асинхронен вентилаторен двигател,
но има няколко вида според начина на получаване на въртящо магнитно поле. Някои имат нужда от дефазиращ кондензатор, други - не.
Двойният три-изводен кондензатор обикновено е за регулиране на скоростта /чрез превключване/. Ясно е, че може да се замени с два единични с обща точка, стига да има място.
Смятам, че не е проблем за питащия, да нарисува на ръка схемичка как са били свързани намотките и оригиналния кондензатор /като блокче с три извода/.
Но да не качва картинката в атачмент, защото е против правилата на форума.
Ето две примерни схеми на включване:
https://www.electricalonline4u.com/2016/09/replacing-motor-capacitor-ceiling-fan-capacitor.html
https://itectec.com/diy/wiring-correct-pull-switch-wiring-scheme-for-a-3-speed-ceiling-fan/
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
besnia3
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 24 Авг 2010
Мнения: 6

МнениеПуснато на: Пон Авг 02, 2021 12:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря че бързо отговори.
След като прочетох описаното и разгледах с "нови очи" свързването, установих че си прав и това е кондензатор само за степените.
Изглежда че двете стойности са за пъра и втора скорст, а третата се постига със директна връзка (без кондензатора да участва).
Което ме обърка още повече, тъй като няма въртене дори на третата.
Ако има друг кондензатор за "регулиране" на магнитното поле, тогава той къде е аджеба?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 383
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 02, 2021 14:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Както написах, не е задължително да има трети кондензатор.
Затова съм дал две схеми. /между другото в първата има грешка,
ключът дава накъсо три позиции, а не две, както е показано/.
Освен това, третата скорост често е с двата кондензатора в паралел.
Ако двете намотки са добре по отделно, може да липсва връзката между тях. Мултицетът може да покаже всичко в случая. И ключът подлежи на проверка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tvservice
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 09 Ное 2003
Мнения: 379
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Авг 02, 2021 16:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Имал съм този проблем. Крайщата на кондензаторите в единия край са свързани заедно към общ извод, а другите им крайща през ключа се свързват с намотките на двигателя. Щом има място, слагай си новите кондензатори както е на втората схема, дадена от Ал-Ат
_________________
Няма да умрем от глад докато има техника Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
besnia3
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 24 Авг 2010
Мнения: 6

МнениеПуснато на: Пон Авг 02, 2021 16:58    Заглавие: Отговорете с цитат

Пробвахме със 2 кондензатора отново не завърта, само брум и топлина...
Изглежда си е изпял песента, може да заключите темата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
al_at
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Окт 2011
Мнения: 383
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Авг 02, 2021 17:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Сигурно на някоя от намотките изолацията се е нарушила и е дала накъсо част от намотката. Съответно пада полето, нарушава се дефазирането и моторът е дотам. Пренавиване или нов мотор.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov