 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
hshop Опитен потребител

Регистриран на: 13 Мар 2005 Мнения: 193 Местожителство: Кнежа
|
Пуснато на: Нед Фев 11, 2007 21:02 Заглавие: С пробник |
|
|
Здравейте! в атача съм качил схема на пробник за кондензатори с индикатор осцилоскоп.Схемата е МНОГО ДОБРА и открива: прекъснали ; изсъхнали ; окъсили кондензатори.
На екрана се получават правоъгълени импулси(при липса на Сх),които си ги калибрирате така,че да ги виждате примерно период на квадратче ,вземате пр-но 100микро(истински) и допирате сондите--импулса се разтяка и вие отчитате до къде,след това допирате до проблемния Сх който трябва да е около 100 микро и сравнявате с "еталона".
Ако импулса е забележимо по-къс ---ко-ра е поизсъхнал
Ако се получи права черта ---ко-ра е окъсил
Ако въобще не се измени---или е прекъснак или напълно изсъхнал
С малко тренировка-обхват/капацитет се свиква колко микро на каква развивка се измерва.С пробника се мерят от пико до хиляди микро.
Винаги преди мерене РАЗРЕЖДАЙТЕ ко-ра, който ще мерите.Самото мерене може да става и на самата платка но да се отчита наличието на шунтиращи елементи. До сега за нито един кондензатор не ме е подвел този пробник. Дано е полезен на някой.
С поздрави hshop! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|