Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Proview - деформиране на растера и впоследствие изчезване

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bo2t
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 03 Дек 2005
Мнения: 29
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Яну 21, 2010 2:03    Заглавие: Proview - деформиране на растера и впоследствие изчезване Отговорете с цитат

Здравейте, става въпрос за монитор
Proview
Product Nr.: PX-561
Model: 572M

Мой е и по ирония на съдбата го имам от 11.09.2001 г. Не е правил някакви особени проблеми, освен преди година като отказа да светне въобще /обаче пак си щракаше реленцето и си намагнетизираше/ и така не разбрах от какво е. След като изключих компютъра от контакта, извадих и поставих видеокартата и мрежовата карта се оправи. Сега обаче не го бях включвал някъде от преди седмица. Отначало започна да му се деформира и свива произволно растера като с почукване по корпуса се оправяше за малко. Отворих и го и нямаше никакви външни следи - без раздути кондензатори, текли електролити, опушени места и т. н. Проверих напреженията след импулсния траф - кореспондираха със стойностите, описани върху шините по платката. Нямам осцилоскоп, но сменях филтровите кондензатори след трафа - без ефект. Кинескопа се намагнетизира, но картина няма. Въобще звуците като се включи и му се подаде сигнал от видеокартата са си същите. Релето си изщраква. Лампата отзад на отоплението на кинескопа не свети. Проверих високоволтовия куплунг с капачето и междината - наред. Проверих за студени спойки по "важните" места, но уви - пак нищо. Мощният ключов транзистор за ТХО е наред, но не съм сигурен в самото ТХО. Има ли вероятност проблемът да е в него? Ако да - монитора направо за рециклиране. Very Happy Ако не - от какво друго може да е? Ето тук как изглежда. Ако някой някога се е борил с такова чудо и си спомни ще съм му благодарен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Яну 21, 2010 13:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Измери напрежението на CRT отоплението с мултицет /не по звук Smile/ ,провери 3 -те “пушки" на кинескопа = на платката нанизана на кинескопа,често се разпояват,отстрани платката и почисти изводите на кинескопа провери и резистора свързан сериино на отоплението.Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bo2t
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 03 Дек 2005
Мнения: 29
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Яну 21, 2010 14:39    Заглавие: CRT платка Отговорете с цитат

Платката, която е нанизана на кинескопа е със запоена към нея някаква ламарина за екранировка. Дефакто нямам достъп до страна спойки на нея платка и нея не съм я проверявал за студени спойки. Иначе съм я откачал и закачал няколко пъти и съм почистил пиновете на цокъла. В интерес на истината след една от тези "манипулации" като сглобих монитора пак нямаше картина, но с размърдване отзад /натиск нагоре-надолу/ на захранващия кабел кинескопа /САМСУНГ/ светна без деформации, както трябва да си бъде. Реших, че нещо не дава добър контакт някъде и пак го отворих. След обстоен оглед видях, че с мърдане на захр. кабел се мърдат макар и леко кабелите, които отиват точно към платката с пушките. Като го сглобих обаче пак нищо. Според обозначенията вътре по платката и отвън по монитора не можах да открия реално кое се води това шаси и какво е. Ако някой знае или разполага с такава или подобна схема бих му бил благодарен да ми я прати на имейл: [email protected].

PS: Забравих също да упомена, че на моменти като го почуквах и се появяваше освен деформираната или изправна картина и светъл само сив екран с леки нюанси на синьо-зелено-червено.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LZ2AAB
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 19 Фев 2005
Мнения: 88

МнениеПуснато на: Чет Яну 21, 2010 18:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Опитай да разпоиш екранировката,като използваш оплетка или вакуум помпа,за да почистиш добре отворите от където минава ламарината.И огледай внимателно за студени спойки най-вече по куплунзите на кабелите,и на кинескопа.Успех
_________________
Да си най-добър в това което правиш, значи да правиш всичко оптимално!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bo2t
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 03 Дек 2005
Мнения: 29
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Яну 21, 2010 19:50    Заглавие: CRT платка Отговорете с цитат

Здравейте, внимателно разпоих ламарината, която служеше за екран. Действително имаше спукани спойки. На B, H+ и G2, като последната беше леко по-почерняла от другите две. Презапоих ги, сложих екрана обратно и него с нови спойки, донастроих леко фокуса от ТХО-то и сглобих монитора. В момента дори го използвам. Благодаря на отзивчивите потребители откликнали на темата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov