Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Проект усилвател с TDA2005
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
s.hubenov
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 21 Яну 2010
Мнения: 3

МнениеПуснато на: Чет Яну 21, 2010 23:44    Заглавие: Проект усилвател с TDA2005 Отговорете с цитат

Здравейте! Казвам се Станислав и от известно време следя форума ви като гост. Тъй като напоследък пламнах доста по електрониката и реших да хвана поялника в едната ръка и нервичките в другата... ами наложи ми се да се регна тук Smile Въпроси имам много, за това ще се постарая да ги систематизирам. Преди да посоча въпросите и проблемите си искам да допълня, че се поразрових в сайта ви, чрез търсачката и открих доста теми за TDA2005, но темите не покриваха изцяло това, което ме интересува. А и по този начин, ако темата се развие както трябва, тя ще послужи като много добър guide за такива като мен (абсолютни аматьори). И така.

Имам 2 задни говорителя от колата си (2x8W), които не ми трябват и реших да им намеря друга работа, вместо да ги захвърлям някъде. Смятам да си обзаведа банята със саунд, за целта стигнах до избора на ИС TDA2005. Това е схемата, на която се спрях и работя в момента по нея:



КОНДЕНЗАТОРИ. Стандартно и масово решение. Имах проблем с откриването на малките кондензатори (0,1uF), но после разбрах, че не е проблем да го заменя с 1uF. Тези пък, които са със стойности 220uF са ми едни ЕЙЙЙ ТАКИВА БОЙЛЕРИ (държат до 60V), ще ми свършат ли работа? Предполагам, не е проблем това.

ЗАХРАНВАНЕ. Може би най-сериозният ми проблем. Тук съм наистина бос. Доколкото разбрах, имам нужда от един трансформърс, примерно 220V/15V и изчислихме, че ми трябват около 25VA (за конкретната ИС по документация от 14,4-18V е okay) и токоизправител. Така и сега излагацията... доколкото разбирам, трансформатора примерно в случая намаля напрежението, но си остава AC. Тук се намесва токоизправителя, който прави DC и чак след това, цялата тази магия влиза в захранването на ИС (краче 9). Искам да ви помоля ако е възможно да ми покажете как трябва да изглежда цялата схема - траф, токоизправител и схемата на AMP-а. Също така ако можете да ми помогнете с избор на трансформърс, че нещо не ми се получава. Приемам и идеи за алтернативни източници на захранване към схемата.

Май това са ми сериозните болежки. Надявам се не съм сгафил нещо с поставнето в този раздел или пък все пак да има тема-близнак.

Поздрави!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Яну 22, 2010 13:04    Заглавие: Отговорете с цитат

1. Ако напишеш откъде си колегите могат да те упътят за закупуването на елементи ,не смятам ,че 220 микро и 0,1микро са такива дефицитки.
2. Не можеш да заменяш C8 ,C9 с 1 микрофарад ,не знам откъде си го разбрал това ,но ще орежеш високите и излишно ще натовариш усилвателите.
3. За захранването -най добре си купи едно готово импулсно 12V/2-3A и си готов.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
DJ69VN
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008
Мнения: 3329
Местожителство: Варна, България

МнениеПуснато на: Пет Яну 22, 2010 13:11    Заглавие: Отговорете с цитат

C8,9 Не ги променяй!И там сложи поне на 63В. Резисторите по 1 ом R6,7 мин 0,5W. Да не забравиш да сложиш охладител на чипа и няма да е зле и малко термо паста Smile . За захранването или импулсно както ти казаха или траф 220->12->грец(поне 4-5А)->кондензатор 4700микрофарада минимум на 25В->100nF/63V->Резистор 680ома-1К/1-2W-> Усилвателя.
Избягвай да го пускаш на напрежения над 16В особено при товар под 6 ома.
_________________
Analog Audio™ Quanterall.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ikarlo
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Апр 2008
Мнения: 470
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Яну 22, 2010 14:04    Заглавие: Отговорете с цитат

И от ме един съвет: най-добре не вкарвай 220V в банята - вътре да влизат само 12 - 14V !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
petromaniq66
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Юни 2009
Мнения: 439
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Яну 22, 2010 15:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Кой ще ти прави платката - или ще го правиш "хвърчащ" монтаж ? И от мен един съвет - има готови китове и не са скъпи. Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
s.hubenov
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 21 Яну 2010
Мнения: 3

МнениеПуснато на: Пет Яну 22, 2010 16:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте! Благодаря на отзовалите се! В София съм (Младост), но не съм наясно с магазините за електронни елементи и ходя да си взимам от едно магазинче точно до ТУ. Сега по темата.
Забравих да спомена, че съм си предвидил една алуминиева кутийка за целта, в която се помества много добре платката. Относно платката, тя е учебна с много дупчици. Относно кондензатори C8 и C9, мнението ми го даде един професор, който е меко казано изявен в света на електрониката. Все пак реших да попитам и тук, за да съм сигурен, но пък сега хептен се обърках Very Happy
Благодаря на <DJ69VN> за полезният съвет за захранването. Не съм запознат с импулсното захранване и честно казано бих искал да се опитам сам да си реализирам нещо. За това и попитах за схема траф-->грец-->ИС. Знам, че има и готови комплектчета, но така ми е по-интересно. Пък каквото стане. Относно 220V в банята, да, спокойно Smile Благодаря за напомнянето, аз така или иначе не възнамерявах да вкарвам усилвателя вътре. Само колонките.

Поздрави!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пет Яну 22, 2010 18:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Разгледай тази книга: http://www.kn34pc.com/books/book-spr-rl.djvu. Там има как да си направиш захранване.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Дилян_93
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2009
Мнения: 163
Местожителство: София/Русе

МнениеПуснато на: Пет Яну 22, 2010 18:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей. Днес докато преглеждах обичайните сайтове в нета видях няколки нови попълнения трансформатори -
Arrow Мрежов трансформатор - 4 лева (N: t95) наличен 1бр.
Напрежения - 15 и 10 волта на празен ход
Напрежения с малък ток - ??
Сечение на магнитопровода около 5,6 кв/см Мощност : минимум 20 вата
Габаритни размери - 93/58/65 мм (ш/в/д) 0,650 kg
http://www.ljclub.net/materqli/transwormatori/T95.jpg

Arrow Мрежов трансформатор - 6 лева (N: t91) наличен 1бр.
Напрежения - 2 х 8,5 волта на празен ход
Напрежения с малък ток - 4,5 и 47 волта на празен ход
Сечение на магнитопровода около 6 кв/см Мощност : минимум 25 вата
Габаритни размери - 75/62/62 мм (ш/в/д) 0,700 kg
http://www.ljclub.net/materqli/transwormatori/T91.jpg
Мисля че някой може да ти свърши работа. Успех. Smile
ПП. Трансформаторите са от този сайт http://www.ljclub.net/
_________________
Изработване на car & home BasS BoX-ове по поръчка! Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
s.hubenov
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 21 Яну 2010
Мнения: 3

МнениеПуснато на: Пон Яну 25, 2010 12:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Леле златни сте хора! Много ви благодаря! Тази информация ще ми е много полезна. Аз в момента между другото май стигнах до решението да сменя интегралната схема TDA2005 с TDA2030, по съвет на колега от форума. Наистина си мисля, че ще е по-добре с нея. Сега ще се заема да погледна по-подробно въпроса със захранването. Също така ми обясниха, че е хубаво от трафа да изкарам 12V, поради факта, че след като мине през схема ГРЕЦ, правото напрежение ще се усили, някъде до желаното. Също така трябва да не изпускам факта, че ми трябва мощност от рода на 20-24VA при трафа. А това инфо не го виждам при показаните по-горе варианти?

И един въпрос, съвсем леко извън темата:
Ако захраня готовата схема директно с лабораторен токоизправител, нали няма нужда от тази история траф-->ГРЕЦ-->ИС, а направо Токоизправител-->ИС? Просто ми е любопитно.

Поздрави!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Авг 2004
Мнения: 2357
Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пон Яну 25, 2010 12:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
И един въпрос, съвсем леко извън темата:
Ако захраня готовата схема директно с лабораторен токоизправител, нали няма нужда от тази история траф-->ГРЕЦ-->ИС, а направо Токоизправител-->ИС? Просто ми е любопитно.
Да.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov