Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Относно колегите и лаптопите
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
мармот
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Дек 2007
Мнения: 1158
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Фев 18, 2010 23:41    Заглавие: Относно колегите и лаптопите Отговорете с цитат

Обръщам се към колегите,ремонтиращи преносими компютри. Темата не касае техниците,доказали се като добри професионалисти, тук във форума, или в сервизът,в който работят,а 'онези другите'. Провокирах се да пиша,след като за два дни ми минаха четири обезобразени лаптопа през ръцете, невъзстановими. За количеството месечни бройки от този вид не ми се и говори,а не водя и статистика.
Напоследък се забелязва засилване на тенденцията лаптопи да бъдат ремонтирани от всеки, който може да държи поялник, както и от 'майстори', нямащи дори базови познания за отношение към техниката, специфика на ремонта, какво трябва да бъде базовото им оборудване за определени типове ремонти. Ремонтират лаптопи в паузите между някой тостер и кафеварка, като крайният продукт на труда им е една съсипана машина, което за клиента означава сериозни финансови загуби, а за техика,който ще го ремонтира впоследствие - загуба на труд, материали и невзети пари за готово изделие.
Искам да се обърна към всички, които представляват втората група, поне да се опитат да спазват някои прости правила:

1. При разглабянето, подреждайте винтчетата в панички, като ги зонирате. Например:от долен капак на едно място, от горен на друго, от дънна платка на трето. Така няма да ви остават излишни след сглобяването. За разделяне на капаците,ползвайте пластмасови инструменти, те не оставят следи. Не напъвайте с отвертка,кози крак, или нещо подобно. Ако не желаете да инвестирате в инструменти, не се занимавайте с такива ремонти !Когато маркирате местоположението на винтчетата(ако го правите), една малка точка е достатъчна. Не се развихряйте с флумастера, това не е блокче за рисуване !
2. Ако изпаднете в ситуация, в която не сте сигурни в действията си, или има някакъв риск да увредите допълнително устройството,откажете се! Не предприемайте действия, които впоследствие ще направят труда на този след вас безсмислен. Никой не може да знае всичко и човек постоянно се учи, нормално е понякога да не може да отремонтира нещо. Но незнанието не трябва да рефлектира върху клиента, или някой колега.
3. Спрете да печете големите BGA чипове!!!!!! С повод и без повод! При работа с тези интегрални схеми,със специфично закрепване, със специфично фиксиране,понякога със сериозна площ на корпуса, трябват внимание, специфични умения и апаратура. Ако толкова ви напъва да се пробвате, то загрявайте чипа отдолу, през платката, не корпусът му. Така донякъде се намалява шансът да достигнете температура на топене на тинола, но предпазвате интегралната схема и печатната платка от прегряване, с всички последици - крива платка, крив и убит чип, откъснати контактни площадки. Спрете да печете чипове с гол кристал!!! Просто загрейте кристала за 10 сек при 300-400 градуса и следете ефекта. В 90% от случаите те работят. Оттам нататък дали ще вземете пари за 'ремонт' на дефектен чип, лежат само на вашата съвест !Ако присъства такава.
4.И последно - престанете да употребявате колофон, или смес от колофон и спирт при печенето на големите интегрални схеми. Нямам нищо против тази течност, освен че цапа, но тя е бърза. Ужасно бърза. Просто не е за там. В края на процеса, като консистенция наподобява смола. Увеличава обема си, като едновременно с това се втърдява. Резултат: надига чипа и се опитва буквално да го откъсне платката. Обикновено успява. Купете си хубав флюс, струва си!

П.С. Прецених да постна темата в този раздел, а не в общи, за да достигне евентуално точно тези, за които съм я писал. Модераторите да решат дали и къде да я оставят.
Барем си излях мъката, това ми е достатъчно Confused
_________________
Ремонт на лаптопи
Зарядни за лаптоп
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Фев 2006
Мнения: 3738
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Фев 19, 2010 14:38    Заглавие: Отговорете с цитат

Мармот,що ли ми се струва ,че гласът ти е глас в пустиня.
_________________
"Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
mishomvp
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Авг 2004
Мнения: 2357
Местожителство: Златоград

МнениеПуснато на: Пет Фев 19, 2010 14:58    Заглавие: Отговорете с цитат

pepi_voinishki1957 не ти се струва, а си е така... Но нека не отчайваме мармота Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
petromaniq66
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Юни 2009
Мнения: 439
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Фев 19, 2010 15:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Навремето се учихме с крушка и батерия, ВЕФ-ове сега е времето на лаптопите. Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ka2009
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Май 2009
Мнения: 150

МнениеПуснато на: Пет Фев 19, 2010 20:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Мармот
Това което си направил е похвално.
Браво.
Даже първа точка за подреждане на винтчетата в кутийки ми беше много полезна информация.
Ще го направя.
Обикновено аз ги подреждах на отделни купчинки и се съобразявах с означенията на производителя като например F4 F6 или 2,5х4 2,5х6 и т.н.
За 2-ра точка наистина е така.
За 3-та точка ...........................?
А относно 4- та точка си абсолютно прав.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jjjjjk
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 14 Ное 2009
Мнения: 306

МнениеПуснато на: Пет Фев 19, 2010 21:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво...Нямам какво да кажа по въпроса-Напълно си прав Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Фев 2006
Мнения: 3738
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Фев 19, 2010 21:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Мармот,нямаш идея сега колко майстори ще напишат мнения.
_________________
"Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Goofy
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Апр 2006
Мнения: 468
Местожителство: plovdiv

МнениеПуснато на: Пет Фев 19, 2010 21:22    Заглавие: Отговорете с цитат

мармот поздравления за темата!
Много е полезна!
Ако може в тази тема да се каже и какви по-специални интрументи и тестери могат да се ползват!


Последната промяна е направена от Goofy на Съб Фев 20, 2010 10:48; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Май 2007
Мнения: 660
Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Пет Фев 19, 2010 21:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво! Smile Доста от нещата са си полезни по принцип и за бъдещи майстори като мен. Въпреки, че не съм стигнал до там да пипам по лаптопи научих доста неща които ще са ми от полза. Ако има още елементарни правила и тънкости нека темата да продължи, поне за начинаещи техници ще е добре какво не трябва да правят когато не са сигурни. Аз поне така съм свикна, видя ли най-малко притеснение, че нещо в обстановката може да се промени или няма да мога да се справя с даден ремонт не го и почвам въпреки да съм 100% сигурен понякога в уменията си.Това до момента може да е опазило доста апаратура.

ПП: Това с тия "майстори" ми напомня малко на едно изказване на министъра на здравеопазването, който разказваше за такива "лекари", които започвали операции в малките болници и по средата на операцията се обаждали до по-големите болници да изпратят екип да довърши операцията. Просто такива хора има навсякъде и не знам дали някой може да ги промени.
_________________
Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване."
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Нед Фев 21, 2010 8:38    Заглавие: Отговорете с цитат

"Като знам къф майстор съм ме е страх да ида на лекар"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov