Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Относно колегите и лаптопите
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Фев 22, 2010 11:59    Заглавие: Отговорете с цитат

мармот Подкрвпям те на 100%, всичко което си написал е вярно и е добре да го прочетат повечко колеги които се занимават или имат желание да се занимават с лаптопи и съвременна електроника. По отношение на кутийките аз ползвам канцеларски органайзер с многото отделения за кламерчета и.т.н.
Предлагам темата да се стикне като важна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4947

МнениеПуснато на: Пон Фев 22, 2010 12:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз ползвам кутии от дребни сладки - имат по 6 преградки и са по плитки и удобни.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jet
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 689

МнениеПуснато на: Пон Мар 01, 2010 10:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Харесва ми написаното от теб. Ако го бях прочел преди няколко месеца, нямаше да позволя на един приятел да издуе платката на едно Сони (нямам почти никакъв опит с духалките за топъл въздух).

И макар като цяло да се старая и да съм в бизнеса с ремонтите вече 22 години (наесен стават 23)... напомнянето на тези азбучни истини ми е полезно, а ако искаш го вярвай - и приятно. Smile

Моля модераторите да не броят това мнение за спам и да не го трият. Темата ми харесва. В телевизорите го има абсолютно същия проблем с новаците и с училите-недоучили техници, които искат да докопат "големите пари".
_________________
Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
shri
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Окт 2008
Мнения: 1194
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Мар 03, 2010 8:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Браво Мармот, много си прав за всичко. Дано хората се вслушат в това което си написал. Писнало ми е да оправям нечии бакии. От 20г. поправям телевизори, лаптопи отварям от 5, и голям процент от ремонтите са дооправяне на нечий "майсторлък". Тази седмица дооправях един ейсър дето са му сменяли захранващия жак на дъното, така са го сменили, че един МАХ беше почернял. Човека извади късмет че след смяната на МАХ а и два елемента около него тръгна, а можеше изобщо да не тръгне. Оня ден докараха два телевизора от "майстор", казал че не можело да се намерят части. На единия му отмъкнал ТХОто хитреца, на другия сменял BUта на поразия и не става. За 10мин. намерих ТХОто от Божилов дето било не откриваемо, а за другия даже писах тема за схемата че е неточна. Понеже изгорели два чарка в една верига и ония не става, то в телевизорите не гори само транзистора на ТХОто. Аз лично не се срамувам да питам, нормално е понякога да блокираш, наскоро имах такъв случай, пуснах едно питане и си видях грешката. Бих посъветвал всички независимо колко стаж имаме, не се срамувайте да питате преди да сте направили по голяма беля.
_________________
Денят е прекрасен забеляза ли го!!!
[email protected]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bai_tishan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Фев 2005
Мнения: 5792
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Сря Мар 03, 2010 10:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Темата наистина си е много полезна,но едва ли някой от "майсторите"ще и обърне внимание-ще си кара ккато си знае и ще продължава да ос...ра още и още машини-до победата.
При мен като дойде клиент с лаптоп например казвам-"Иди еди къде си-човека е добър в тази област-ще ти реши проблема.При човека ,който аз го пращам като отиде клиент със СД или радио-той казва"Иди еди къде си(при мен )-човека ще ти свърши работа"И така-хем и двамата вземаме пари,хем клиента е доволен ,че апаратурата му работи,хем мислим за околната среда и не пълним кошовете с платки.
Всяка жаба трябва да си знае гьола.Ако искаш да се справяш с работата си -и да те потърсят пак-трябва да не си най широкоскроения майстор и да разбираш от всичко-от вибратори до ракети.
Така мисля аз.
_________________
Хайде няма какво да се залъгваме, и по- хубави сме виждали и по- грозни сме е***и.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
мармот
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Дек 2007
Мнения: 1158
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 12, 2010 1:42    Заглавие: Отговорете с цитат

Това не е моя снимка,но я избрах,защото показва нагледно какво се случва след упоритата борба между истински майстор,станция за горещ въздух и съвсем невинна дънна платка от някакво HP : http://img716.imageshack.us/i/img0176p.jpg/

И друго-във връзка с тази тема и индианеца с одеалото,ще се опитам да внеса някаква яснота по въпроса ,защо аджеба да не увиваме работещия лаптоп с китеник.

Всички баш майстори да четат внимателно!Останалите свободно Mr. Green
Та тази тема може да се разглежда по два начина:
1.защо да не прегряваме BGA чиповете с производител Nvidia
2.защо да не прегряваме BGA чиповете по принцип(и не само тях)

По Т.1:Малко яснота по въпроса за интегралните схеми на Nvidia:има две тези по въпроса,едната е достоверна на 100% Причината за честите дефекти на чиповете от този производител най-често се коренят в начина на закрепване на 'активната' част от интегралната схема(т.нар. 'кристал'),към подложката.Кристалът контактува на стандартен BGA монтаж,с топчета, към подложката.Директно в/у контактните площадки(при ATI закрепването е реализирано по друг начин).В този случай,комбинацията от висока температура,нищожно малък диаметър на топчетата и неизбежните деформации на подложката в различните температурни режими,водят до цялостно или частично отсъствие на контакт м/у кристала и текстолита.Характерно за някои от чиповете на Nvidia е,че преди да умрат,някои от тях имат навика да работят в по-висок температурен режим(90-100) от обичайното(60-80) и стръмността на температурната крива веднага след запускане на у-вото,е голяма.
Друга причина,се твърди,са използваните материали за изработката на интегралните схеми.Били температурно нестабилни,с времето се появявали микропукнатини.
Честно казано,най-честата причина за дефекти при тези интегрални схеми,се причинява от прах и съответното нарушено(а понякога неразчетено) охлаждане.Но са много чувствителни дори към слабо прегряване,това е факт.
И да се върнем на темата-защо не трябва да се пекат чиповете,проявили дефект.Моля,всички лешпери,със станция за горещ въздух в ръцете и зъл поглед в очите,да го проумеят веднъж завинаги:интегралните схеми на BGA монтаж,със закрепване на базата на безоловен тинол и често допълнително укрепени/фиксирани със силикон,В 90% ОТ СЛУЧАИТЕ СА ДЕФЕКТНИ,А НЕ ОТЛЕПЕНИ.В останалите 10% говорим за удари или силни сътресения.Така че няма смисъл да се пекат/загряват.Печенето е временно възстановяване на нарушен контакт,ефектът му трае часове или дниТ.е. това не е ремонт,а измама.То си е направо чудо, как тинол,който се топи при по-високи температури от оловния,често с добавка на алуминий или мед(при някои фабрични монтажи ползват и такъв Confused ),се 'отлепя' под въздействието на работни температури.Глупости.При малкото случаи,когато е имало лоши спойки,обикновено са били при падали,или ударени машини.
По Т.2: Има две явления,които под въздейстието на прекомерно висока температура,влияят на интегралните схеми:
-температурен пробив
-електрически пробив
Първият може да бъде (само)възстановим.По-често не е.
Вторият е фатален.
Двата процеса могат да бъдат взаимно свързани.Т.е. температурният пробив често е последван от електрически такъв.
Т.е. прекомерното загряване на дадена интегрална схема в работен режим е опасно.Ако е направено умишлено,както при оня юнак с одеалото,си е направо тъпо и безотговорно.Особено ако се загрява цялото устройство,което би довело,в конкретният случай, до непредвидими последици за спойки като цяло, мостове,видеокарта,процесор,сокет,разни шимки и т.н.Не коментирам факта,че дори да не се причини моментална повреда,то животът на някои интегрални схеми и прилежащите им спойки вече е съкратен.
Добре би било,преди някой разбойник да подхване станцията,или одеалото,да се запознае бегло с някои основни процеси.Биха му помогнали за в бъдеще.Евентуално.Не че при някои няма научаване Twisted Evil
_________________
Ремонт на лаптопи
Зарядни за лаптоп
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Петров
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2004
Мнения: 1246
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пет Мар 12, 2010 21:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Да мармот така е и искам само да вметна че силиция е материал с много ниска топлопроводимост и не си мислете че в цялата структура температурата е еднаква, има зони които са до 2-2,5 пъти по горещи от средната температура за това по време на работа на чиповете не трабва да се допуска прегряване на кристала. Бях попаднал преди време на един вътршен бюлетин на ASUS в който се описваше именно проблема с чипсетите на NVIDIA и според техните дизайнери компаунда с който е слепен кристала увеличава обема си при висока температура което довежда до прекъсване на връзката между кристала и основата. А препоръката им беше да се завиши с 30% охлаждането. И може би наистина са били прави защото техните лаптопи дефектират по малко.

И благодаря на Bojilov за съдействието му тази тема да получи полагаемото си място.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ka2009
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Май 2009
Мнения: 150

МнениеПуснато на: Чет Мар 18, 2010 7:04    Заглавие: Отговорете с цитат

"Характерно за някои от чиповете на Nvidia е,че преди да умрат,някои от тях имат навика да работят в по-висок температурен режим(90-100) от обичайното(60-80) и стръмността на температурната крива веднага след запускане на у-вото,е голяма. "
Да за чиповете на Nvidia наистина е така и аз съм го забелязал това .
Можеш ли да дадеш някаква по подробна информация за това или линк?
Виждам, че много често споменаваш думата "Печене". Всичко което си написал относно печенето на чипове е вярно но можеш ли да споделиш малко опит относно презапояването и най -вече т.нар. "температурен профил", използувана паста за SMD или ако знаеш някаква друга техника за презапояване а не "печене" понеже все пак не сме пекари и не печем банички Smile .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
мармот
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Дек 2007
Мнения: 1158
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Мар 18, 2010 11:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Мое лично мнение е,че при лошо контактно съпротивление м/у изводите на кристала и подложката по линия на някое от захранванията,е причината за тези температури.
По въпроса за запояването-там няма тайни и секрети,общи принципи са,които трябва да се знаят от всеки,който изпълнява подобни операции.
_________________
Ремонт на лаптопи
Зарядни за лаптоп
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
ka2009
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Май 2009
Мнения: 150

МнениеПуснато на: Чет Мар 18, 2010 21:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Мога да добавя, че е препоръчително използуването на подгряваща подложка като по този начин се намалява температурният стрес върху кристала.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov