Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Сигналгенератор 100kHz - 50MHz
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Съб Фев 26, 2011 12:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Виж схемата в атача. Правил съм я и работи много добре. Покрива от около 1.7 MHz до около 31 MHz. Няма обаче модулация. Би могъл да добавиш и други обхвати. За бобини съм използвал стандартни дросели и въпреки това стабилността на честотата не беше зле. Това е антенен анализатор и за да го ползваш като сигналгенератор трябва да махнеш КСВ-моста в изхода (R10 - R14, P1, P2, C11, C12 и D2) и на негово място да сложиш атенюатор с входно/изходно съпротивление 50 ома. Диода D1 задължително трябва да бъде германиев. На мястото на R15 и R16 може да сложиш потенциометър и да задаваш с него прага на сработване на АРУ и по този начин да регулираш плавно изходното ниво в определени граници. Контактите на втората секция на обхватния превключвател (към пром. кондензатор) са на късо, но вместо мостчетата могат да се сложат кондензатори (явяват се последователно на променливия кондензатор) за нагласяне на покритието на отделните обхвати. А и вместо дросели може да ползваш настройваеми бобини за по-лесно нагласяне на покритието на обхватите.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2008
Мнения: 294
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Фев 26, 2011 13:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря. Very Happy
Сглобих една друга схема и ще използвам нея засега. Ще направя и тази ако се наложи. Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2008
Мнения: 294
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Мар 30, 2011 21:14    Заглавие: Отговорете с цитат

С какви транзистори могат да се заменят J310, BC107 и 2N5109 във втората схема предложена от eler? Каква е стойността на променливия кондензатор?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Сря Мар 30, 2011 21:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Първоначално бях направил генератора с BF245 вместо J310 и КТ606 вместо 2N5109, но резултатите не бяха добри. Така че J310 и 2N5109 като че ли нямат алтернатива (J310 го има и като U310). BC107 би трябвало да може да се замени с всеки подобен. Променливия кондензатор май беше от един радиокасетофон UNITRA. На него пишеше 253, но дали беше капацитет, не помня. При мерене излезе около 7 до 264 pF.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2008
Мнения: 294
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Мар 30, 2011 23:18    Заглавие: Отговорете с цитат

От къде могат да се купят тези транзистори? J310 го има във Farnel, но с доставката сигурно ще ми излезе златен, а 2N5109 дори там не го намирам, както и аналога му BFR36 ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004
Мнения: 15426

МнениеПуснато на: Чет Мар 31, 2011 0:15    Заглавие: Отговорете с цитат

И J310 и 2N5109 и BFR36 мога да ти доставя с няколко дни чакане-цените са ти на лични.
На мястото на BC107 квото и да сложиш със сходни параметри все ще стане-а и го има във всеки магазин-и при мене имам на склад,ако чак пък толкоз не можеш да го намериш...
_________________
Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2008
Мнения: 294
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Апр 18, 2011 22:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Транзистори j310(Фарнел) и BC107(Квазер) намерих. 2N5109 го чакам от Комет... и е временно заменен с КИН (каквото имах налично Laughing ) BF173, диоди германиеви, импулсни - Д18.
Генераторът тръгна от първия път Very Happy , но амплитудата на изходния сигнал пада при високи честоти и нараства при ниски. Още по интересно - по целия капацитет на въздушния кондензатор, постоянното напрежение на вход 2 на LM358 остава еднакво (1,6V) и равно на това на вход 3 - значи АРУ-то работи. Но тогава защо тези различия при измерване с детектор като на схемата и с: http://kn34pc.com/forum/files/det_564.gif ? Кое е вярното и кое не използвам по предназначение? Една схема на ВЧ волтметър би ми била полезна в този момент.
C5 27pF ли е? С 27nF има по-голяма стабилност на амплитудата по цялото протежение на променливия кондензатор и в различните обхвати. C21 - 15pF ли е? (предполагам - да) - замасяване на плъзгача на превключвателя по висока честота.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Вто Апр 19, 2011 18:35    Заглавие: Отговорете с цитат

C5 е 27 пикофарада, C21 е 15 пикофарада. Защо пък е точно толкова, не знам. Като гледам служи да замаси по ВЧ подвижния контакт непосредствено до него. Иначе това става и при VR1. За спадането на амплитудата при високите честоти - и при мен беше така докато бях с КТ606 вместо 2N5109. Като сложих оригиналния и всичко заспа. При теб може да не е от това, но знае ли се.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2008
Мнения: 294
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Апр 19, 2011 23:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Уреда е вкарвал грешката - ниското му вътрешно съпротивление (стрелкови). Сега със същата детекторна глава и http://ra3ggi.qrz.ru/PRIB/rf-voltmetr.htm ( http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=19572 ) напрежението е стабилно по цялото протежение на кондензатора, освен в горния край на най-високия обхват (но това ще го гледам по-обстойно утре, когато ще коригирам този пост с финалните резултати - може да е от използването на неподходящ детектор). В момента съм с всички транзистори като на схемата и диоди Д18.

Редакция: Всичко работи както трябва вече. Няма го проблема с високите честоти след използването на детектора на схемата(било си е наред). Остава само да уточня обхватите и съм готов. Направих проба да използвам уреда и като антенен анализатор (за 50 омовите резистори използвах 2 броя 100 омови успоредно) и работи много добре. Very Happy
PS: C5 наистина е 27pF, но при използване на друг транзистор с по-голям капацитет има по-малки вариации в амплитудата при промяна на честотата.

Благодаря на всички включили се в темата. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Wisi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2008
Мнения: 294
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Сря Май 04, 2011 9:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Хайде пак ще "събудя" темата, защото сега ми трябва информация за атенюатори - схема и формули за изчисляване. В интернет калкулатори "колкото щеш", но ми направи впечатление, че в книгата "Електроник 3" атенюаторите не са идентични в краищата си. Затихвателят направен по напътствията в книгата (изчислен за водно-изходен импеданс 50 ома и затихване 20дб на звено) не работи според очакванията - затихването не намаля от второто положение нататък. Затова искам да сравня. Също не ми стана ясно отношението между съпротивленията на потенциометъра за плавно регулиране на амплитудата и тези на стъпалния затихвател.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov