Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Връзване на везна от поточна линия към принтер, безжично.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
blagovest.hg
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 03 Фев 2011
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Чет Юни 19, 2014 12:04    Заглавие: Връзване на везна от поточна линия към принтер, безжично. Отговорете с цитат

Здравейте приятели и колеги,
Реших да отворя нова тема директно, без да търся дали вече има защото съм почти сигурен че няма отговор на този въпрос. Ако има много се извинявам, ще изтрия темата.

Да карам по същество. Поточна линия за опаковане на вафлички има към края си метален детектор и теглилка (ще кача снимки довечера). И металният детектор и теглилката имат малки LCD touch screen-a, за настройка. Също така имат изходи RS 232 - 9 пин-а за печат на лог-ове.

Каква е заигравката? Ами ето я и нея:

1. Имам нужда от съвет, как да вържа принтера, който е в офиса (HP OfficeJet 6600), през локалната безжична мрежа.

2. А ако е възможно, да се използва този 9 пин-ов изход, за да се запази информацията за принтиране, на някакъв вид пренесимо устройство или лаптоп за по късно принтиране или катерене в SkyDrive или Google Drive, или просто съхранена на преносима флаш памет.

Ще направя снимки на всичко споменато по горе и ще редатктирам темата или ще пусна нов отговор, по-късно довечера след като свърша работа. На мен ми се въртят няколко идеи в главата, но не мога да отделя повече време на компютъра в момента, защото има много палета за пренареждане. Благодаря много предварително, всякакви идеи и побутвания ще бъдат много оценени. Приятен ден.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2014 8:34    Заглавие: Отговорете с цитат

1. http://www.tp-link.com/en/article/?faqid=415

2. Например нотбоок - терминална програма / hyperterminal /- RS232 null modem cable - устройството на поточната линия и съхраняващ логовете във файл / transfer-capture text /.

Може да използваш и това да трансверираш данните от логовете в локална мрежа: http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr740n

http://www.moxa.com/product/Serial_Device_Servers.htm
http://www.usconverters.com/wireless-serial-adapters?zenid=cc5b9c67928900e8d8c09b76a9caec4a
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
blagovest.hg
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 03 Фев 2011
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Съб Юни 21, 2014 0:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря ти много за отговора. Много напрегната седмица имах и не можах да кача снимките за които говорих. Ще разгледам и почета това което си предложил. Да си призная не съм много в час с тези неща. В и-бей видях това http://www.ebay.co.uk/itm/USB-2-0-Male-to-RS232-Serial-DB9-9-Pin-Adapter-Cable-PC-/150997907520?pt=UK_Computing_Parallel_Serial_PS_2&hash=item23282d3840

Незнам какво има на дискчето. Според теб този кабел ще ми свърши ли работа, използвайки hyperterminal (предполагам това е някаква програма или software).

Очите ми се затварят, благодаря ти отново за отговора. Ще почета утре и ще пиша пак за да не се изказвам неподготвен. До утре.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Techmaniac
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2009
Мнения: 1150
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юни 22, 2014 12:09    Заглавие: Отговорете с цитат

blagovest.hg написа:
Според теб този кабел ще ми свърши ли работа, използвайки hyperterminal (предполагам това е някаква програма или software)....

Само този кабел не ,това е прeходник USB - serial ,ako нямаш сериен порт на компютъра ,ще ти трябва още един кабел / в документацията на поточната линия трябва да е разписан този кабел и протокола по който се свързва през серийния порт / за връзка между серийните портове на поточната линия и компютъра в случая преходника .
Нотбук -USB-serial преходник - кабел - сериен порт на поточната линия.
hyperterminal e включен в XP za WIN 7
http://windows.microsoft.com/bg-bg/windows/what-happened-hyperterminal#1TC=windows-7
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
blagovest.hg
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 03 Фев 2011
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Пет Юни 27, 2014 10:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей отново. Благодаря за отговора. Днес пристигнаха две неща, които поръчах по иБей. Кабела с дискчето от по-горният линк и това: http://www.ebay.co.uk/itm/DB9-9-Pin-Female-to-Female-Gender-Changer-Converter-PC-Extension-Adapter-RS232-/390565010978?pt=UK_Computing_Parallel_Serial_PS_2&hash=item5aef7d1e22

Почетох нещата които си писал в предишните отговори и още ми е доста мътно в главата, но има напредък. Намерих hyperterminal и току що я пуснах за пръв път. Има доста параметри за въвеждане, които незнам с какви стойности трябва да са.

Поточната линия е Китайска, а именно - http://www.rehoo.com.hk/products/type1/MDC-Combo/index.html В упътването, единственото което пише за този изход, е че трябва да се свърже принтер, и да се натисне ''принт'' от тъч скрийна. За кабел не пише нищо.

Току що направих първата неуспешна проба, въпреки липсата този кабел, който ти казваш че ще ми трябва (не е разписан в упътването.) Вързах адаптерчето, към кабела който пристигна днес и към лаптопа, вкарах дискчето което дойде с кабела (ще кача съдържанието на дискчето, довечера, някъде в интернет), в момента в който пънах USB-то в лаптопа, започна да си търси драйвери и успешно ги намери.
Дисплей-тъчскрийна на везната и металния детектор, показват все още "принтер ерър'' при стартиране на везната и металния детектор или опит за принт. Файлът Caprture.txt (създава го hyperterminal) също си остава празен.

Обмислям да поръчам този кабел: http://www.ebay.co.uk/itm/2m-Null-Modem-Cable-Lead-RS232-DB9-9-pin-Serial-Comm-/330584557634?pt=UK_Computing_Parallel_Serial_PS_2&hash=item4cf8600842

Знам че сигурно звуча като офлигорен, но просто никога не съм се сблъсквал с такива неща.

Ще пиша пак довечера или утре, с линкове към снимки на машините, кабели, изходи и всичко което мисля че има връзка с темата. Благодаря много за отговорите ти още веднъж. Мнения, идеи и предложения са много оценени. Приятен Петък, и умната! Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AA
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Юни 2004
Мнения: 730
Местожителство: ВеликоТърново

МнениеПуснато на: Съб Юни 28, 2014 6:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Нищо чудно печатането да става на някакъв специализиран принтер. (За битов/офисен принтер с RS не се сещам) Относно нулмодемния кабел - премери си връзките на преходника - може преходника и нулмодемния кабел да са едно и също нещо.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dreadx
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Мар 2005
Мнения: 413
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Юни 29, 2014 1:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Има такива стандартни принтери с RS-232 - използват се по ресторантите и др. Например на компютър се избират поръчки от менюто за ядене/пиене - отваря се сметка на дадена маса и самата касова бележка се отпечатва от фискален принтер.
Но може (и е много удобно) да има и принтер в кухнята, на който да излизат поръчките: "две кебапчета с гарнитура и шопска салата". Съответно готвачът взима бележката и по нея приготвя поръчката.
Тези принтери общо взето са универсални - работят на същата хартия, на която и касовите апарати (ролка хартия, а не отделни листове А4). Нямат специфичен протокол и команди, а отпечатват каквото им се изпрати. (И обикновен принтер за комп. отпечатва каквото му се изпрати, но поддържа и много и различни команди за шрифтове, графика и т.н. Има вероятност да стане и с такъв, но ти трябва преходник RS-232 към принтера, и то само за да пробваш..)

Другото, за което те посъветваха колегите е много-правилен подход - един рутер с linux може да се конфигурира да получава нещо по сериен интерфейс и да го изпраща до компюър по стандартната мрежа.

Казваш, че при свързване на принтер и натискане на копчето отпечатва нещо на принтера. Ако искаш резултати от всяко измерване, може би ще трябва да направиш и нещо да натиска копчето..

Пробвай да свържеш HyperTerminal и да видиш какво точно излиза от принтера.
Настройките за серийния порт може би са или 9600/8/n/1 или 115200/8/n/1 - провери в документацията какво точно изпраща.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
martinov73
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 06 Яну 2011
Мнения: 20
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юни 29, 2014 7:31    Заглавие: Отговорете с цитат

dreadx написа:
Пробвай да свържеш HyperTerminal и да видиш какво точно излиза от принтера.

Извинявам се за намесата, но човека иска да върже везната през мрежата с принтера.
Варианта е даден в първите отговори RS232 към етернет конвертор, по-големите производители на везни си имат разработени собствени RS232 към етернет конвертори със съответното софтуерно обезпечение.
От зададения въпрос не става ясно дали везната ще проверява всяка вафла
(дали е частта на конвейра за автоматичен контрол на тегло) или просто на нея ръчно ще се прави статистика. И в двата случая обаче това става със сертифициран софтуер.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lachko973
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Дек 2003
Мнения: 248
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Юни 29, 2014 23:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Прочети какво представлява този модул:
DC-WME-01T-S
http://store.comet.bg/Catalogue/Product/6648/?fr=1676

Ако ти върши работа имам интерфейсни платки за него.
_________________
-----------------------------
Theory without practice is lame,
practice without theory is blind...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
blagovest.hg
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 03 Фев 2011
Мнения: 4

МнениеПуснато на: Съб Юли 05, 2014 4:05    Заглавие: В отговор на Techmaniac Отговорете с цитат

Благодаря много на всички за мненията и препоръките. Супер сте!!!

Четох, колкото мога повече, за предложенията които сте дали, и има малък напредък. А именно:

Благодаря Techmaniac. Започнах да намирам смисъл в думите ти - Мисля че започнах да разбирам какво точно е ''null modem cable.''

Това което четох в интернет, ме кара да си мисля, че ''null modem RS232'' кабелът, е нещо като крос-оувър кабел - работещ на подобен принцип като ethernet кабел, който е кримпнат, така че да се вържат два компютъра в мрежа - директно - без рутери, суичове и подобни. Може и да греша.

Купих си такъв кабел, от иБей, за да пробвам да свържа лаптопа със металния детектор и теглилката. (
http://www.ebay.co.uk/itm/2m-Null-Modem-Cable-Lead-RS232-DB9-9-pin-Serial-Comm-/330584557634?pt=UK_Computing_Parallel_Serial_PS_2&hash=item4cf8600842
) Изпълних точно предложението ти, за свързване, използвайки тези кабели:

Techmaniac написа:

Нотбук -USB-serial преходник - кабел - сериен порт на поточната линия.




На LCD touch screen-a на поточната линия, при старт-ъп, все още излиза съобщение ''Printer ERROR'', но след като зареди, ползвайки хипертерминал, с всевъзможни настройки на връзката, която се създава, и цъквайки transfer - capture text, нищо полезно не се съхранява във текстовия файл. За разлика от предните опити, в които пробвах само с USB to Serial кабелът, този път, с null modem кабелът и USB to Serial кабелът, въпреки съобщението за ерор на принтера при стартиране на везната и металния детектор - в capture.txt , при всяко натискане на ''принт'' от контролния панел (снимки по-доло), се изписва един символ - права черта | или нещо подобно на маймунско а '' @ ''


Това че хипертерминала, записва някакъв символ, ме кара да мисля, че това е подходящия начин на свързване, а проблемът идва от настройките на хипертерминала, за които, просто съм слагал каквото ми скимне, защото не разбирам, какво означават и какви стойности трябва да имат променливите.

Тук предполагам, че трябва да въведа, Великобритания за държава (тук се развива действието), пощенски код - ясен, без код за външно избиране, накрая дали pulse или tone dialing, незнам, разчитам на някой запознат да каже. Незнам дали тези настройки на хипертерминала са от значение, за целта за която искам да го ползвам, но не можах да намеря, след първото пускане на хипертерминал, от къде може да се сменят, използвах System Restore, за да ми излязат отново.


Ще се радвам ако това чудо проработи и обещавам да почерпя.

Производителите на поточната линия, ми пратиха снимка, на принтер за касови бележки, като ги попитах чрез и-мейл какъв кабел трябва да ползвам. Кабелът не беше уточнен, освен това че е сериен RS232, и нищо повече.

Намерих едно принтерче в офиса (снимките по-доло), което има 9 пин-ов вход, за серийна връзка. Попитах производителя, дали може да ми даде подробно обяснение за този ''вход'' (снимки по-доло). Това което разбрах от отговора им е, че точно null modem кабел трябва да се използва.
Принтерчето е марка Zebra, и го ползваме предимно за печат на баркодове, върху ролка с лепенки. За съжаление, null modem кабелът който купих е с два мъжки накрайника, и трябва да изчакам до Понеделник, да пристигне gender changer-a, за да пробвам директна връзка, по този начин разбирайки дали всъщност мет. детектор и теглилката изкарват правилен сигнал сигнал от този сериен порт.
http://i62.tinypic.com/2i21j49.jpg
http://i59.tinypic.com/2re5ovo.jpg

Следващите две снимки са доста подробно обяснение за принтерчето, за разлика от това на Китайските представители / служители на Rehoo.
http://i58.tinypic.com/2nkuc04.jpg
http://i62.tinypic.com/2u5ci1x.jpg

Ако се окаже, че с това малко принтерче е възможно да се принтират лог-овете (ще го ползваме около седмица), предполагам, че просто ще трябва, някакси да заблудя теглилката, че лаптопа е принтер, ако въобще това е възможно и да продължавам да експериментирам с настройките на хипертерминал.

===============================================

Другото предложение, което си дал, за използване на сериен към WiFi или Bluetooth конвъртър, много ми харесва, но незнам дали ще успея да настроя конвъртъра, преди да разбера точно как работи машината с принтер и кабели или лаптоп и кабели и какъв сигнал изпраща.
Друго, което ме притеснява, е че ако предположим че конвъртърът заработи, няма да е много ''user friendly'' за настройване отново, в случай, че нещо по настройките на WLAN се промени. Ти ползвал ли си някой конкретен конвъртър, от сайта на usconverters и имаш ли впечатления от някой определен модел?

Овлякох се доста. Благодаря предварително на всички.

Малко снимки на цялата история:

Краят на поточната линия за опаковането на вафличките.
http://i59.tinypic.com/xee5bl.jpg

При пускане на мет. детектора и теглилката, системата винаги извършва този тест. Въпреки грешката свързана с принтера, системата си зарежда и работи нормално, без принт опцията.
http://i59.tinypic.com/2crvhxe.jpg

Това е страница из менютата, казва се Report Ouput - лог от металния детектор - дата/ час/ име на продукта/ засечен сигнал. (продуктите които минават през детектора, имат различен сигнал, който се запаметява при ''научаване'' на продукта от детектора и в последствие се ползва като база за сравнение). Три бутона отдоло - принт, изтрий и изход.
http://i58.tinypic.com/2whmruu.jpg

А това е лог от теглилката (тъч скрийна вдясно, на първата снимка), само, че сниман, от упътването. (това е единствената страница в упътването, която се отнася до принтирането.) Отново от главното меню -> Report Ouput. Същите три бутона отдоло.
http://i58.tinypic.com/dea4qc.jpg

AA написа:
Относно нулмодемния кабел - премери си връзките на преходника - може преходника и нулмодемния кабел да са едно и също нещо.


АА, благодаря за мнението ти. Премерих с мултицет - на серийният изход от мет. детектор (9 крачета RS232).Мултицета беше настроен да мери постоянен ток, при което само средното краче на реда с пет крачета, ми показа някаква стойност. На всички други крачета, няма никакви волтове. На мен това нищо не ми говори. Как точно предлагаш да премеря преходника? Ще пробвам да пускам малък волтаж на всяко краченце поотделно и ще меря от другата страна.
===============================================

dreadx написа:


Казваш, че при свързване на принтер и натискане на копчето отпечатва нещо на принтера. Ако искаш резултати от всяко измерване, може би ще трябва да направиш и нещо да натиска копчето..



dreadx, не съм имал възможността да вържа принтер. В понеделник, ще опитам като пристигне gender-changer-a.
В лог-а се записват само грешките (по-леките или по-тежки вафлички, от зададеното тегло-цел). Всичко автоматично и на края на деня, този лог трябва да се принтира или запамети на друг носител. При измерване на 5000 вафлички, тези с грешно тегло са не-повече от 10-20, това е и приблизителния брой вафлички, които се правят на ден.

dreadx написа:

Пробвай да свържеш HyperTerminal и да видиш какво точно излиза от принтера.


Тук не те разбрах напълно, прощавай. Във файла, който създаваш когато пуснеш, хипертерминал - transfer - capture text - се запаметяват, прави вертикални чертички ''|'' или ''@'' със всяко натискане на принт, от металния детектор, който от своя страна, казва че принтер не е вързан.

martinov73 написа:
....


Идеята за RS232 към етернет конвъртър ми харесва много, но искам да разбера, как точно работи тази щуротия, използвайки кабели, за да мога да настроя този конвъртър. По нагоре има линк към сайта и спецификациите на мет. детектора и теглилката (Rehoo) - от който става ясно, че се мери всяка вафла, и грешните се запаметяват. Комуникацията с производителя е много трудна, както казах по-нагоре, при запитване, за подробности за изхода за принтиране, ми бе изпратена снимка на принтер за касови бележки и отговор че се ползва RS232 кабел. Сертифициран софтуер едва ли ще намеря от производителя, за запаметяване на информацията или споделяне със компютрите в LAN, WLAN или вързани директно с кабел към серийния изход за принтер. Колкото до принтиране на информацията директно с малкия принтер от по-горе, не мисля че ще трябва някакъв софтуеър - ще се разбере дали съм прав в Понеделник. Благодаря ти за мнението.

===============================================

Приятни Събота и Неделя на всички! Благодаря за помощта. Очаквам с нетърпение, да стане Понеделник! До скоро.


Последната промяна е направена от blagovest.hg на Съб Юли 05, 2014 4:10; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov