Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Изгоряла подсветка на монитор - присаждане на LED подсветка

 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
pechkov
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2014
Мнения: 26
Местожителство: Монтана

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2014 3:13    Заглавие: Изгоряла подсветка на монитор - присаждане на LED подсветка Отговорете с цитат

Напредналите майстори едва ли ще се заинтересоват от нещо такова, но на любителите ще им е интересно. В youtube има доста клипчета за същата преработка, но с някои условности - или ръчкат LED лентата без много обяснение и оставят въпроса за нейното захранване на нашето въображение, или пък използват готови LED модули за монитори и лаптопи, които струват цял джоб пари. А аз все още купувам само секънд-хенд от фирми за refurbished техника (като избирам предимно от бизнес-клас машини), които много често се оказват по-здрави от новите неща по магазините, но... няма техника, която да не се чупи. А някои неща просто си заслужава да си ги поправи човек.

Защо ми е притрябвало да правя такива щуротии!? Ами, просто е. Защото стария Belinea 101910 си е на ниво, и макар че подобен може да се купи за 100-тина лв - защо пък да не го оправя за 20 лв!? Smile

И така, след известен престой на един рафт на въпросния 19-инчов Belinea с неработеща подсветка най-сетне му дойде ред, може би с вдъхновение от темата на sathv с буболечката. Бях го намислил от известно време, тъй като така и не намерих части за ремонта на подсветката, а и колегата, който се пробва да го оправи - го "оправи" така, че не ми се занимаваше повече. А и ми остана малко LED лента с мощност 14.4 вата на метър, плътност 60 светодиода на метър (щеше да е по-добре да са 120 на метър, но и тази става), и малко време.

Направих няколко снимки, но ще описвам поред какво успях да сътворя. Форума не ми позволява да слагам повече от четири линка в постинг, така че прилагам zip архив на снимките: архив със снимки

Разглобяването няма да го описвам подробно, то е индивидуално за всеки модел монитор - сваляме капака с теслата, винтчета отляво, винтчета отдясно, вадим пакета с матрицата, кукички от всички страни на пакета, сваляне на едната рамка, сваляне на другата, опа, разпиляха се листовете, полепна прах, колко съм тъп - трябваше поне да избърша масата с влажна кърпа... И така, извадих първата релса с две от лампите (картинка 1).

Отстраних лампите без да ги чупя, заедно с кабелите. Кой знае, може пък да потрябват. Измерих вътрешната ширина на релсата - 8 мм. Направо прекрасно. Sad LED лентата, която имам е 10 мм. Трябва да реша - дали да вкарам LED лентата на мястото на релсата директно, или да резна лекичко лентата отстрани, за да влезе в релсата, и да я монтирам както си беше преди с лампите!? Ако монтирам без релсата - има вероятност световода да се смъкне надолу под тежестта си, и осветяването от долните и горните светодиоди да не е еднакво. Е аз имам нож за рязане на снимки. Стават прави срезове, само трябва да се държи здраво (картинка 2). Ще ги режа.

Трябва да се реже внимателно, тъй като пистите в лентата са близо към краищата. Не е проблем да се резне мъничко от по-широките от тях, но не трябва да се прекъсват.

... Е, прекъснаха се. Sad Пистичките са били по-близо до края, отколкото ми се струваше на първо четене. Предишния път, когато правих такава преработка използвах друга LED лента с единични светодиоди, но бяха доста по-слаби. Тези светодиоди имат по три елемента паралелно във всеки един от тях, съответно с повече писти за връзка, и се оказва, че съм прекъснал пистите за два от тях (във всички сегменти). Сега светят на 1/3 от мощността си. Решението - да се възстановят връзките с жички отгоре, или да взема нови парчета лента, и да премина към монтаж без релсата!? Или пък да потърся по магазините по-подходяща лента!? Но няма да е днес. Smile Ще сглобявам така, за да довърша снимките, пък когато звездите пожелаят - ще го дооправя. По груби сметки ще бъде достатъчно за хубава картина на монитора. На предишния използвах лента 4.5 вата на метър, и светеше достатъчно добре, макар че беше малко по-слабо от оригиналните лампи, но го зарязах без управление за яркостта. И досега работи така. Smile

Резултат след орязването от двете страни на лентата (преди и след): (картинка 3)

Измерваме, за да сме сигурни дали ще влезе без да се нагъне: (картинка 4)

LED лентата е на сегменти по три светодиода, и може да се реже на парчета. Тъй като дължината на релсите беше достатъчна за 8 сегмента по три светодиода - беше прекалено дълга за изрязването на страните им наведнъж - ножа не хваща такава дължина, пък и можеше да се изкриви по време на срез, та ги изрязвах на два пъти по четири сегмента. В средата съответно подлепих захранването с две жички (картинка 5). Хубаво е при залепването да се подпрат на нещо право, за да не се гънат после при полагането в релсата. И да се гледа кое е плюс, кое - минус. Трябва парчетата да са обърнати в една и съща посока. След това се включва захранване, за да се провери дали свети преди да се монтира.

(следва залепване на кабелчета за захранването, но забравих да снимам, има снимка на втората релса по-нататък)

Готовата лента я положих в релсата, като внимателно с "гърба" на пинцетата притисках от двете страни, за да влезе до дъното. Лентата има самозалепващ гръб, постепенно издърпвах защитната лента, докато полагах в релсата (картинка 6). Пистите в лентата поради изрязването може да са останали лекичко оголени от двете страни, но вътрешността на релсата е боядисана с нещо непроводящо, така че няма да става късо съединение.

Готовата релса с положената LED лента я слагам обратно в пакета, като трябва да се внимава да не се подгънат листчетата (отражател, дифузори и прочие): (картинка 7)

Обръщам внимателно пакета, без матрицата - само световода с всичките листчета около него, и подавам захранване, за да проверя резултата: (картинка Cool

Както можете да видите, близо до светодиодите се виждат едни вълнички. Тази лента е с 60 светодиода на метър, но има ленти с по 120 светодиода на метър (т.е. два пъти по-нагъсто), с която щеше да е по-добре. Колкото по-плътно са - толкова по-малко такива вълнички ще има.
(допълнение: ей ся видях в един магазин LED лента 12 вата на метър, 120 светодиода на метър, и с ширина 8 мм. Направо прекрасно за следващия подобен монитор, на който подсветката реши да си даде почивка. Но магазина е в София, трябва с поръчка, пратка, прочие... Абе, няма да е за този монитор. За следващия може би. Smile)

Продължавам с втората релса, като тук прилагам и снимка на запоените кабелчета по които ще бъде подадено захранването (картинка 9). Запоил съм ги така, защото края на лентата е близо до края на релсата, където има подгъната ламаринка, и исках да съм сигурен, че няма да се допре оголената част на жичката до ламаринката.

Положих и втората лента в релсичката, проверих дали свети и монтирах. Отново обръщам пакета, и включвам захранване към двете LED ленти, за да видя резултата - същите вълнички ги има и отгоре. Това обаче е на чисто бял фон (картинка 10). Почти съм сигурен, че с реална картина няма да са толкова дразнещи. Wink

След това следва обратното сглобяване на целия пакет с матрицата, рамчиците, винтчетата и пустия прах, дето влиза навсякъде (микрофибърна кърпичка от оптиката се справя с почистването), и вече почти сглобен включвам за последно да видя: (картинка 11)

Както виждате на тази картинка "вълничките" не са чак толкова дразнещи, но се виждат на равен фон. Все пак пуснах и едно филмче, за да видя как ще изглеждат на нещо по-шарено (картинка 12). Виждат се, понеже знаем, че са там. Very Happy Но е много по-добре.

Захранването за LED лентите го взех от точката, от която се подава захранване на стандартните инвертори за лампите - 12 волта, точно колкото ни трябва. Засега с така орязаната LED лента свети горе-долу нормално, колкото със стандартни лампи на 50% яркост. За гледане на филми бих предпочел да е малко по-ярко, но това ще стане като оправя прекъснатите писти или купя по-подходяща LED лента.

Остава захранването. Понеже в стенд-бай на този монитор захранващия блок остава включен - напрежението за LED лентите не се гаси. За оригиналната схема с лампите има управление от процесорната платка, но за преработения вариант трябва контролер, с който ще може да се направи и управление на яркостта с ШИМ. Точно тук идва врътката с присаждането на LED подсветка. Има LED драйвърчета с adjust вход, и то на поносими цени, но съгласуването на управляващия сигнал от процесорната платка е под въпрос.

Дотук работата беше по-скоро механичната замяна на лампите със светодиоди. Управлението ще остане за втората част на занятието, и ще пусна схема на контролера.

С поздрав
pechkov
_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
k810
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 1687
Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2014 3:49    Заглавие: Отговорете с цитат

За малък монитор е Ок, но ако е над 22 инча и лампите не са отгоре и отдолу, а равномерно зад матрицата, тогава как го виждаш да стане със светодиодите?

Кой филм дават на последната снимка?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4947

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2014 9:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако намериш по-тясна лента, дай линк към магазина.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dyp7
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 07 Апр 2010
Мнения: 97

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2014 11:03    Заглавие: Отговорете с цитат

Idea Това ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pechkov
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2014
Мнения: 26
Местожителство: Монтана

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2014 12:01    Заглавие: Отговорете с цитат

k810 написа:
... ако е над 22 инча ... Кой филм дават на последната снимка?


Такъв с лампи зад матрицата съм отварял само телевизор. Не съм го мислил дали може да се присадят светодиоди.

Филма е "Understanding The Universe" от 1996-та, има го в Колибка-та. Кадъра е от позиция 00:20:44.

По-тясната лента, която намерих е тази:
http://www.bg-leds.com/index.php?main_page=product_info&cPath=102&products_id=494
... но още не съм поръчвал да видя как изглежда отблизо. Колегата ще ходи другата седмица към София, и ако може - ще я види, и ще вземе.

dyp7, това изглежда много добре, даже си е с LED драйвърче, от което предполагам, че самата лента ще грее с една идея по-малко. Китайчетата са се застраховали: "технически съпорт не извършваме" Smile Но ще поръчам един брой да ги видя.
_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivtv1
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Окт 2007
Мнения: 473
Местожителство: elin pelin

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2014 19:22    Заглавие: Отговорете с цитат

Като ще се ходи до Големия град,мини през Кацарска.Има и ленти 8мм и драйверчета за тях- комплект.За половин час монтаж и си готов.Ще ти излезе има-няма 30лв.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
k810
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 25 Юли 2008
Мнения: 1687
Местожителство: Несебър

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2014 20:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Understanding The Universe
Ако говорят за еволюция и големия взрив, да знаеш че лъжат.

Where_does_the_evidence_lead
Този гледай с Бг субтитри да видиш какъв микро електричеки двигател има в човешката клетка, такъв няма как да стане от някакъв взрив )))
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4947

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2014 22:04    Заглавие: Отговорете с цитат

От Али-то като ширина е добре - 4мм, но цената еее..., а тази която е дал печков е 8мм, не става за тънки панели. И на Кацарски е скъпо, то за 30лв. клиента ще си купи друг монитор. Лепиш лента 120 диода на метър за 6лв. и си в джаза. Димер-мимер, кой ти го ползва?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pechkov
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2014
Мнения: 26
Местожителство: Монтана

МнениеПуснато на: Съб Ное 01, 2014 18:13    Заглавие: Отговорете с цитат

k810 написа:
Where_does_the_evidence_lead
Този гледай с Бг субтитри да видиш какъв микро електричеки двигател има в човешката клетка, такъв няма как да стане от някакъв взрив )))


Много конспирации опитват да развиват. И не е по темата, а иначе бих казал, че е напълно възможно да е еволюционен процес, но не е в следствие на Големия Взрив, а след него. Човечеството с недоразвитата си наука "познава" едва последните около 20000 години от историята на планетата. Останалото назад във времето е само теория и предположения. Например от вкаменелости знаем, че динозаврите са измрели преди около 65 000 000 години. Това събитие се е случило преди повече от 3000 пъти по-голям период от този, който познаваме. А преди да измрат - динозаврите са владели планетата в продължение на 150 000 000 години. А още пет пъти по толкова е нужно да се върнем назад, за да стигнем до един от 5-те милиарда години съществуване на това парче земя, което наричаме свой дом. Еволюционните процеси са много бавни, и преминават през фази, които не можем да си ги представим дори. По някои вкаменелости може да се видят странни форми на костна структура, закърнели рибни перки, превръщащи се в крайници на земноводни, дори насекоми. Но вкаменелости на едноклетъчни няма. И просто хората на науката нямат достатъчно фантазия, за да могат да си представят междинните етапи до получаването на сегашния резултат. Дават сравнение с капан за мишки. Но този капан за мишки също е търпял модификации. Първия измислен капан за мишки въобще не е изглеждал така.
_________________
Не карай по-бързо от своя ангел-пазител!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
blackbee045
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 06 Ное 2014
Мнения: 1

МнениеПуснато на: Чет Ное 06, 2014 6:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Такъв с лампи зад матрицата съм отварял само телевизор. Не съм го мислил дали може да се присадят светодиоди.
_________________
GuL
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Ремонти на компютърна и офис техника-Computer and office equipment Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov