| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Ergon Опитен потребител

Регистриран на: 24 Май 2004 Мнения: 196 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пет Авг 19, 2005 17:07 Заглавие: Проблем с PANASONIC TC-21S1RCP |
|
|
Телевизора си работи , но в момента в който има сигнал на антенния вход и при по-ярка картина свива хоризонтала и се включва защитата на захранването. Захранващото напрежение на ХО си е в норма - 123V. Крайния транзистор започва да грее доста при по-ярка картина.
Проверил съм елементите около ключовия транзистор - поне на мерене са си ОК. Пробвах да заменя и ключовия - положението си остава същото.
Съмнявам се за ТХО или най-лошото - за кинескоп.
Има ли някой идея от какво може да прави тези номера? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Tokio Опитен потребител

Регистриран на: 10 Окт 2004 Мнения: 3621 Местожителство: Ямбол
|
Пуснато на: Пет Авг 19, 2005 18:14 Заглавие: Re: Проблем с PANASONIC TC-21S1RCP |
|
|
| Ergon написа: | Телевизора си работи , но в момента в който има сигнал на антенния вход и при по-ярка картина свива хоризонтала и се включва защитата на захранването. Захранващото напрежение на ХО си е в норма - 123V. Крайния транзистор започва да грее доста при по-ярка картина.
Проверил съм елементите около ключовия транзистор - поне на мерене са си ОК. Пробвах да заменя и ключовия - положението си остава същото.
Съмнявам се за ТХО или най-лошото - за кинескоп.
Има ли някой идея от какво може да прави тези номера? |
Моето мнение е, че това е от кинескопа. При по-ярка картина консумира повече ток и защитата се задейства. Имал съм няколко такива случая. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
lubomirblg Опитен потребител

Регистриран на: 26 Яну 2003 Мнения: 165 Местожителство: Благоевград
|
Пуснато на: Пет Авг 19, 2005 19:16 Заглавие: |
|
|
пробвай да си намалиш контаста от тример потенциометъра на палтката (SUBCONTRAST) и виж да ли ще изключва пак
имал съм подобни случаи и не ми е работила схемата за ограничение тока на лъча
успех |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
kaloyan Опитен потребител

Регистриран на: 03 Окт 2004 Мнения: 250 Местожителство: sofia
|
Пуснато на: Пет Авг 19, 2005 22:12 Заглавие: |
|
|
| виж тока на лъча как е.от там също може да ти прави номера. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tonovd Опитен потребител

Регистриран на: 23 Мар 2005 Мнения: 1019 Местожителство: Кричим
|
Пуснато на: Пет Авг 19, 2005 22:45 Заглавие: Panasonic |
|
|
| Кинескоп! Имах лично мой 21S1 на който при при по ярка картина кинескопа Philips позеленяваше в петно, а след време шасито създаваше куп проблеми. Смених го с добър втора употреба и клиента, който го купи ми благодареше дълго време за добрата машина. При споделяне на случая с други колеги, стигнах до извода , че цялата серия S1 е сподобен дефект, появяващ се в различно време от експлоатацията на TV то! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
plm Опитен потребител

Регистриран на: 24 Юли 2004 Мнения: 320 Местожителство: varna
|
Пуснато на: Съб Авг 20, 2005 1:14 Заглавие: |
|
|
Като че трудно може да се изключи напълно едното или другото,
"утечката" вътре в кинескопа (примерно частично нарушен вакуум) , би следвало да дава и други ефекти.,
Повредата в ОТЛ би причинила намагнитване на маската.
Също едва ли може категорично да се изключи причината да е в/около ХО (TXO, високоволтовата част, кабела, лалето ,.....)
Добре би било да се измери тока на лъча или поне общата консумацията през извABL, както и тази на ХО. Аз бих проверил и за пулсации по +шините |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Ergon Опитен потребител

Регистриран на: 24 Май 2004 Мнения: 196 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Съб Авг 27, 2005 23:06 Заглавие: |
|
|
Клиента с телевизора ме уведоми че отива на море та затова го хвърлих на заден план.
Четох някъде да презапиша 24С02 - оказа се че нещо е прецакана и не може да се презапише. Поставих друга - проблема си остава.
Забелязах че STR в захранването загрява силно, а когато изключи почти неможе да се пипне. Утре ще проверя каква е консумацията по ток на 123 волта.
Другото което забелязах е че най-светлите елементи в картината излизат като със сияние - доста ярко и при по-светла картина започва да се чува леко свистене от ТХО.
Изглежда Зевс е посещавал този телевизор - случайно забелязах като утечка по лака на платката от шината на мрежовото 220В захранване към единия кондензатор който между двете маси 1000пф/400в С817 - премахнах утечката и смених кондензатора.
Възможно ли е STR нещо да се е прецакал - от къде в Пловдив мога да купя съвестен такъв? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
grishan Опитен потребител

Регистриран на: 23 Мар 2005 Мнения: 747 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Авг 28, 2005 6:57 Заглавие: |
|
|
| Преди STR-а смени мрежовия кондензатор. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Ergon Опитен потребител

Регистриран на: 24 Май 2004 Мнения: 196 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пон Авг 29, 2005 9:56 Заглавие: |
|
|
Наистина електролита който филтрира мрежовото беше малко със занижена стойност но проблема си остана - изключвам захранването като проблемно защото :
1. Закачих волтметър на +123В
2. Прекъснах 123В и закачих амперметър
При тръгване показанията на амперметъра са около 0,25А като постепенно се повишиха със загряването на катодите на кинескопа до около 0,4 , но при по светли картини отива на около 0,5 до 0,55А а някой път до около 0,8А при което захранването изключва - през цялото време до изключването захранването е стабилно.
По мой сметки 0.8Ах123В са си 100 Вата
Като променях SCREEN забелязах че се изменя и то доста вертикалния размер - намаля напрежението на ВО при увеличаване на SCREEN - според мен се повишава консумацията на кинескопа над максимума за който е изчислено ТХО и минава в режим на претоварване,намаля енергията в магнитопровода, а от там и напреженията които излизат от ТХО - все повече ме съмнявам за КИНЕСКОП, колкото и да не ми се искаше.
Някой ако има предположения ще съм му благодарен! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vas Опитен потребител

Регистриран на: 13 Май 2003 Мнения: 119 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Пон Авг 29, 2005 11:05 Заглавие: |
|
|
| Tи сам писа-ТХО или кинескоп.Ако имаш възможност пробвай с друг кинескоп. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|