 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
3DNow Нов потребител

Регистриран на: 20 Апр 2006 Мнения: 38 Местожителство: Сливен
|
Пуснато на: Сря Апр 26, 2006 23:52 Заглавие: Евтина и Бачка |
|
|
Това което каза RC е вярно но пак е етина и винаги тръгва,що се отнася до палното късо то се появява след подаването на над 20W на входа Пробвах го тогава се издухва 741.Между другото я направих с NE5532 и транзистори от сериата MJ при захранване 2x50V в мостов режим и изсипах квадратната бобинка на един 15" Обертон а уш беше 400W Няма повече какво да говоря че е тъпа схема тъпа е,че няма температурна стабилизация няма , ама схемата си е евтина и не е капризна смяташ си я за 200W и слушаш 150W качествени това мисля аз иначе ако имате някое друга интересна схема но да не е от тези на (hit.bg) пращайте на [email protected]. Искам да отбележа че направих и някаква друга схема с IRF540 i IRF9540 с транзисторно дефиринциално стъпало,с мощност 2x60W на 8 Ома пак някаде от този форум някои ми я беше пратил и треба да кажа че се даржеше много по зле (транзисторите на напреженовите усилватели грееха незнаино защо наложи се да ги монтирам на малък радиатор но пак не постигнах ефект ,с леко изменение на тяхната температура ми се появяваше или + или - постоянно напрежение в изхода а от там и тока на покои се изменяше въобще беше пълен ужас) спрямо 741 схемата.Ако някои друг се интересува от схеми на транзисторни стъпала мога да му пратя нещо.Благодаря за Support-a на колегите при намиране на схемата на легендарното 741.
Между другото младконструкторската схема 200 ВТ с TIP-овете е пълен боклук Съветвам никои да не се занимава с нея ще бере много ядове без резултат.(според мен дарлингтоните не струват а и конкретната схема също) _________________ АЙДЕЕ ЗАМИРИСА НА ЗЕЛЕНЦЕ
И НА ВСИЧКИ ИМ СТАНА ЯСНО ЧЕ ПО НАВИТ ПРОВОДНИК НЕ ТЕЧЕ ПРАВ ТОК  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
valentin subashov Опитен потребител

Регистриран на: 16 Юли 2005 Мнения: 233 Местожителство: Враца
|
Пуснато на: Чет Апр 27, 2006 10:57 Заглавие: |
|
|
По въпроса за усилвателя със 741 в режим на късо-аз лично съм правил такива усилватели до 200 вата изх. мощност с удвояване на крайните транзистори и захр. напрежения около 2х50 волта.
Много близка до тази схема има в сп."Радио" №9 от 1985г. направена по западен оригинал(който аз така и не намерих) публикуван в списание "Elector" №7 и №8 от 1978г.Та в сп."Elector" данните са такива-2х30 двуполярно захранване,товар 4 ома,макс. мощност-100 вата.При 60 вата изкривявания при 1000 херца не превишават 0,006%.
Руската схема използва точен аналог на 741-К140УД7.За руската схема данните са-2х20 волта двуполярно захранване,товар 4 ома,макс. изх. мощност около 35 вата.При 20 вата коеф. на нелин. изкривявания не превишават 0,01% при 1000 херца.Същата схема я имаше и в сп."Радиохобби" но не си спомням в кой брой.
В българската схема липсва бобина на изхода.Термостабилността и е сравнително добра.Като звук като леко изпъкват средните честоти. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Чет Апр 27, 2006 13:05 Заглавие: |
|
|
| Аз мисля че при слаби сигнали защитата не се използва, а при силни тя започва да сработва частично. При този усилвател забелязах следното нещо : при макс. мощност започва изведнъж да криви и прижцъква. Това си го обяснявам с факта че се насищат крайните транзистори и ОУ изведнъж подава макс. напрежение върху базите им за да се компенсира недостигането на изходното напрежение, тогава защитата със сигурност сработва. К140УД7 е аналог на 741С който не трябвало да се използва, е аз съм пробвал, но не ми хареса качеството на звука, като че ли не са ясни високите честоти а по-скоро шумят. За температурната стабилизация. Много си е добра. Ако се намажат диодите със силиконова паста и се монтират върху радиаторите близо до транзисторите става 6+. На този усилвател ми харесва, че се използва ефективно захранващото напрежение. Дори при колекторен ток под 1мА клас В се получава задоволително качество. Усилвателя съм го тествал и на 2 Ом и няма проблеми. Варианта със квазикомплиментарните транзистори може да се ползва и при други мощности. Както и 100 Ватовия вариант може да е със Комплиментарни транзистори. Кондензатора между изхода на ОУ и на стъпалото създава ООВ за високите честоти, за компенсация, тъй като за тях поради капацитетите на самоия ОУ товарното съпротивление 39 ом спада. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Апр 27, 2006 18:43 Заглавие: |
|
|
3Dnow написа | Цитат: | | Между другото младконструкторската схема 200 ВТ с TIP-овете е пълен боклук Съветвам никои да не се занимава с нея ще бере много ядове без резултат.(според мен дарлингтоните не струват а и конкретната схема също) |
Донякъде си прав -схемата не струва защото защитата й е оразмерена зле. След преизчисляване и със BDV или BDX дарлингтони се държи прилично и при 2Х55 волта захранване си изкарва над 200 вата ,но крайните разсейват над 100 ,тъй че як радиатор или вентилатор си трябва ,в противен случай 120V/25А/200W транзистори си заминават за нула време! И още нещо за маниаците на тема високи мощности-считайте ,че след достигане на 100градуса и над температура на прехода пробивното напрежение на транзисторите пада грубо с по 10% на всеки 10 градуса ,оттам и доста пукотевици "ей така "! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|