| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Вто Май 30, 2006 0:08 Заглавие: |
|
|
| инж.Васил Сапунджиев написа: | Крайното стъпало на НЧУ работи в противотакт, поради което трансформаторът е подложен на двуполярно напрежение. За това не може да се постави диод. При маломощните схеми се поставят кондензатор в паралел на трансформатора, но това се отразява негативно на честотните характеристики.
При релетата се поставя диод само, когато работят с право напрежение. При релетата за променливо напрежение (контакторите) диод не може да се сложи. Проблемът се решава чрез навивка на късо в полюсите. |
Ами нали са две лампи, паралелно в обратна посока на всяка по един диод ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
инж.Васил Сапунджиев Опитен потребител

Регистриран на: 08 Апр 2005 Мнения: 292
|
Пуснато на: Вто Май 30, 2006 6:43 Заглавие: |
|
|
За обратните диоди ми е минавало през главата, но не съм го пробвал. Щом като не се използва в практиката, значи има проблем! Първата причина може би е това, че диосите едно време бяха лампови. Увеличаването на броя на лампите си беше проблем. Втората причина може би е това, че индуктивността е от женски род и поведението и е непредсказуемо. При ключови схеми от този вид се наблюдават пикове въпреки диодите, които могат да се премахнат с оптимизиране на товара, т.е. пак се опира до работа под товар. _________________ Ако човек се напъва упорито, все нещо ще излезе на бял свят! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
guitman Опитен потребител


Регистриран на: 26 Авг 2004 Мнения: 1470 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Вто Май 30, 2006 7:10 Заглавие: |
|
|
| slav4o.com написа: | | Ами нали са две лампи, паралелно в обратна посока на всяка по един диод ? |
Диода се слага винаги паралелно на индуктивността. Ако помислим логично върху твоето предложение, за да не се прекъсва тока през индуктивността, анода на диода ще трябва да е свързан с анода на лампата а катода с катода. Помисли какво означава това. _________________ home studio |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bobykafe Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004 Мнения: 1325 Местожителство: Стара Загора
|
Пуснато на: Сря Май 31, 2006 19:37 Заглавие: |
|
|
| инж.Васил Сапунджиев написа: | | При релетата се поставя диод само, когато работят с право напрежение. При релетата за променливо напрежение (контакторите) диод не може да се сложи. Проблемът се решава чрез навивка на късо в полюсите. |
Все си мислех, че е за да не бръмчат въпросните контактори, а свръхнапрежението се обираше с варистор  _________________ Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
slav4o.com Опитен потребител

Регистриран на: 04 Юли 2004 Мнения: 2970 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Чет Юни 01, 2006 0:20 Заглавие: |
|
|
| Добре какво става ако имаме лампов усилвател и няма свързан товар на изхода и усилим докрай, лампите ли се пробиват и/или на трансформатора изолацията ? Или нещо друго става ? Така де, че имаме пренапрежение, имаме но къде точно е проблема ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
guitman Опитен потребител


Регистриран на: 26 Авг 2004 Мнения: 1470 Местожителство: Пловдив
|
Пуснато на: Чет Юни 01, 2006 6:54 Заглавие: |
|
|
Крайните лампи заминават. Така изгорих една EL34 от един китарен амп маршал. _________________ home studio |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
инж.Васил Сапунджиев Опитен потребител

Регистриран на: 08 Апр 2005 Мнения: 292
|
Пуснато на: Чет Юни 01, 2006 7:11 Заглавие: |
|
|
Забравил съм една подробност! Когато крайно стъпало се остави без товар, но това не прекъсва колекторната (анодната) верига, изходната мощност остава върху усилвателния елемент и той изгаря. Такъв е проблемът най-вече при радиопредавателите, когато останат без антена или не е настроен антенни кръг. Проблем има и при нискочестотните усилватели, за които говорим, но там по-скоро е от свъх-напреженията, защото пробивът е по-бръз процес от прегряването.
За релетата диодът е точно срещу свръх-напрежение. При импулсните устройства обаче тази система – диод-индуктивност се използва за създаване на непрекъснат ток, като по време на паузата индуктивността става източник..
Релетата (контакторите) бръмчат при променлив ток. Проблемът се решава, като се почисти въздушната междина от натрупали се боклуци. _________________ Ако човек се напъва упорито, все нещо ще излезе на бял свят! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Чет Юни 01, 2006 20:09 Заглавие: |
|
|
Защо ги карате тези усилватели на празен ход бре!? Да гледате как им светят лампите в тъмното ли? Връзвайте говорителите и volume-то на МАХ  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
andrey1988 Опитен потребител


Регистриран на: 30 Дек 2005 Мнения: 1263 Местожителство: Ботевград
|
Пуснато на: Чет Юни 01, 2006 22:05 Заглавие: |
|
|
Къде мога да видя схема на краен усилватвл за радиопредавател
за да си го представя това нещо. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
инж.Васил Сапунджиев Опитен потребител

Регистриран на: 08 Апр 2005 Мнения: 292
|
Пуснато на: Пет Юни 02, 2006 6:42 Заглавие: |
|
|
Представи си резонансен усилвател с трептящ кръг в анодната (колекторната) верига. Към този кръг си представи втора бобина за трансформаторна връзка с антената. Възможно е и автотрансформаторна връзка. Схемите са най-разнообразни.
Особеното е, че токът може да тече и без товар. При комплементарните двойки на НЧУ високоговорителят се явява емитерно съпротивление. Ако него го няма, няма от къде да протече тока. _________________ Ако човек се напъва упорито, все нещо ще излезе на бял свят! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|