Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

защита от пренапрежение: варистор или разрядник?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Окт 07, 2006 19:16    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

old4 написа:
ji4kajiata написа:
Монтирайте и не се притесняваите. А и внимавайте какви разрядници слагате да не са от тези, който се палят китейските, нищо, 4е са в метална кутия, може да ти скапат лака на бюрото или паркета.
Имах предвид варистори не разрядници.
Съгласен.


Към кутията, в която е защитата от пренапрежение (намираща се близо до компютъра) съм монтирал термоизключвател от бойлер, настроен на по-ниска температура (може би около 40 градуса) Razz

Смятам да слагам и защита към апартаментното табло, но там няма как да сложа термоизключвател, защото тока е 63А (а термоизключвателите за бойлер са 25A).
KokoBoko написа:

Нещо ми се струва много безсмислено , скъпо и вманиачено начинание Very Happy
1.Ако имаш товар в дома си зимата 60А този варистор как мислиш че ще се държи Question Idea Exclamation


Когато електрическите уреди консумират общо 60А, този ток не протича през варистора. Варосторът е свързан паралелно. Когато напрежението надвиши определена стойност, протича ток през варистора и това води до задействане на токовата защита (предпазителя).

KokoBoko написа:

2. А тези гръморазрядници са абсолютно безпредметни на това място дето мислиш да ги сложиш , за да си защитиш скъпа и ценна техника например телевизори и компютри по добре си сложи по хубав UPS със такива защити и той ще си свърши работата , иначе ако мислиш че този разрядник ще те защити жестоко се лъжеш, ако минат през него 100А ти давам гаранция че къщата ще ти гори след това .А по мрежата за ниско напрежение повече от 20% повишаване няма как да стане особенно в жилищните блокове, първо че трафопоста е на 50м от блока и второ съпротивлението на вторичната намотка на трафопоста е доста под 1 Ом !!!


Зависи колко продължително ще текат тези 100А. Би трябвало защитата от късо съединение да се задейства достатъчно бързо за да се прекъсне големия ток.

Ако UPS-ът захранва консуматорите директно когато има мрежово напрежение ефектът би бил същия все едно имаме защита от пренапрежение, защото бързодействието на UPS-а е същото като на защитата. Друг е въпроса вече когато UPS-а постоянно преобразува постоянното напрежение в променливо и няма пряка връзка между входа и изхода (тогава би трябвало да изгърми UPS-а или да сработи защитата му - ако няма допълнителни защити (напр. в апартаментното табло) е по-вероятно да се случи първото).

KokoBoko написа:

3. Гръморазрядниците е добре да ги има на места като кабела от където ти идва телевизията , интернета или телефона ако ти се струва скъп !!!


За интерента имам защита (смятам да си правя по-добра, но не ми е останало време).

KokoBoko написа:

Пак ти казвам няма смисъл от това дето мислиш да слагаш дори може вреда да ти донесе, вместо да дадеш 200лв за това по добре си купи за толкова UPS, дори и 5 мин да държи ползата ще ти е по голяма.
И си вземи изолатор с гръморазрядник за кабелната , ако интернета тие е на лан има такива защити с гръморазрядник и за RJ45, не са повече от 15-20 лв двете общо, и си решаваш всички такива проблеми.


UPS-ът за 200лв вероятно ще е от онези - превключващите и ефект няма да има.

За да бъде ефективна защитата не бива да се разчита само на защита непосредствено до компютъра (UPS) - трябва по цялата мрежа да има защити (а това, че им а защита в апартаментното табло може да бъде само предимство).
_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth


Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 19:07; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Окт 07, 2006 19:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Още един аргумент в полза на разрядниците - когато напрежението е достатъчно високо, за да протича ток през варистора, но не е толкова високо, че този ток да превиши стойността, при която сработва масималнотоковата защита, варисторът ще се загрява докато термозащитата му не го изключи от веригата. От момента, в който термозащитата изключи варистора, инсталацията остава без защита.

Затова смятам, че е добре да се сложат и разрядници, защото те действат по друг начин - когато напрежението превиши определена стойност, настъпва газов разряд, който продължава докато напрежението не се намали значително (на практика протичането на ток се прекъсва когато се задейства токовата защита).

При мрежите за високо напрежение се слагат варистори и разрядници, свързани последователно (вентилни отводи).

В мрежите за ниско напрежение (когато токовата защита прекъсва при сравнително малък ток - напр. 63А), смятам че варисторите и разрядниците е по-уместно да се свързват паралелно. Разрядникът е добре да се избере така, че да се задейства при по-голямо напрежение спрямо варистора.
_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth


Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 19:07; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Съб Окт 07, 2006 20:14    Заглавие: Отговорете с цитат

vstoykov, извинявам се за offtopic-a, но иновацията с термоизключвател от бойлер в обсъжданата от теб схема съвсем ме "разби".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Окт 07, 2006 20:35    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
vstoykov, извинявам се за offtopic-a, но иновацията с термоизключвател от бойлер в обсъжданата от теб схема съвсем ме "разби".


Това не е всичко - след защитата с показания по-горе елемент (варистор+термозащита за монтаж на еврошина) има и по-слаба защита, която бях правил преди време в същата кутия - паралелно свързани разрядник (от малките - 350V - показан по-горе на картинка как изглежда) и два малки варистора (S14K250), като преди тях има термоизключвател от ютия (10А 72градуса) (монтиран в непосредствена близост до варисторите - изключва не само варисторите, но и целия товар при прегряване - смятам, че тази защита е по-уместна вместо да се изключват само варисторите, а товарът да остава незащитен (както масово се практикува при варисторите за монтаж на еврошина)). След това има малка намотка, навита от проводник ПВА2 върху феритно пръстенче. Cool

Осъзнавам, че малко се престаравам Embarassed
_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth


Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 19:08; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bai_tishan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Фев 2005
Мнения: 5792
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Съб Окт 07, 2006 22:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Абсолючно съм съгласен с KokoBoko.Иначе няма смисъл да се слага в битови условия на захранването
_________________
Хайде няма какво да се залъгваме, и по- хубави сме виждали и по- грозни сме е***и.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
KokoBoko
Гост





МнениеПуснато на: Нед Окт 08, 2006 17:05    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

vstoykov написа:


Към кутията, в която е защитата от пренапрежение (намираща се близо до компютъра) съм монтирал термоизключвател от бойлер, настроен на по-ниска температура (може би около 40 градуса) Razz


Това направо ме разби и какво като стане в къщи ако стигне лятото до 41 гр. ще ти изключва компа , хахаха Laughing Very Happy
vstoykov написа:


Смятам да слагам и защита към апартаментното табло, но там няма как да сложа термоизключвател, защото тока е 63А (а термоизключвателите за бойлер са 25A).


Когато електрическите уреди консумират общо 60А, този ток не протича през варистора. Варосторът е свързан паралелно. Когато напрежението надвиши определена стойност, протича ток през варистора и това води до задействане на токовата защита (предпазителя).


Имам чувстовото че говорим за различни неща какво разбираш под варистор !!!
Обикновенно това което знам за варистор е че в нормално студено състояние е под 1 Ом , когато протече голям ток през него съпротивлението му се увеличава много !
Такива се ползват в компютърните захранвания да оберят първоначалния голям ток при зареждане на високоволтовите кондензатори и се връзва последователно а не паралелно, същия се ползва в кинескопите за размагнитване и пак се връзва последователно на бобината !!!

vstoykov написа:

Зависи колко продължително ще текат тези 100А. Би трябвало защитата от късо съединение да се задейства достатъчно бързо за да се прекъсне големия ток.

Ако UPS-ът захранва консуматорите директно когато има мрежово напрежение ефектът би бил същия все едно имаме защита от пренапрежение, защото бързодействието на UPS-а е същото като на защитата. Друг е въпроса вече когато UPS-а постоянно преобразува постоянното напрежение в променливо и няма пряка връзка между входа и изхода (тогава би трябвало да изгърми UPS-а или да сработи защитата му - ако няма допълнителни защити (напр. в апартаментното табло) е по-вероятно да се случи първото).

Мога да ти дам 1000% гаранция че бързодействието на UPS-а е по бързо от твойте техники за защити , релетата в UPS-a не са обикновенни или контактори Laughing Very Happy

vstoykov написа:

За интерента имам защита (смятам да си правя по-добра, но не ми е останало време).

UPS-ът за 200лв вероятно ще е от онези - превключващите и ефект няма да има.


Сподели че ми стана инересно какви щуротии пак си набъркал Laughing

vstoykov написа:

За да бъде ефективна защитата не бива да се разчита само на защита непосредствено до компютъра (UPS) - трябва по цялата мрежа да има защити (а това, че им а защита в апартаментното табло може да бъде само предимство).

Малко се поувличаш вече Laughing Very Happy
Самонавиваш се и си самовнушаваш да не си гледал някой фантастичен филм и затова ги правиш тези защити.
Ако искаш за по сигурно си направи у вас да е фарадеев кафез да не вземе да ти стане нещо от радиовълните в ефира или космическата радиация Very Happy Laughing Shocked
Върнете се в началото
pamporov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Фев 2004
Мнения: 4947

МнениеПуснато на: Нед Окт 08, 2006 17:43    Заглавие: Отговорете с цитат

Гостенче (кокобоко), има гугъл, има уикипедиа, пък има и книжна литература (колкото и да не ти се вярва) , прочети какво е варистор и тогава ръси бисери!!! Това за което ти пишеш е съвсем, ама съвсем друг елемент!

Последната промяна е направена от pamporov на Нед Окт 08, 2006 18:51; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
old4
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Апр 2006
Мнения: 4796

МнениеПуснато на: Нед Окт 08, 2006 18:07    Заглавие: Отговорете с цитат

pamporov написа:
Гостенче (кокобоко), има гугъл, има уикипедиа, пък има и книжна литература (колкото и да не ти се вярва) , прочети какво е варистор и тогава ръси бисери!!! Това за което ти пишеш се нарича позистор и е съвсем, ама съвсем друг елемент!
pamporov така е а на кокобоко ще му запиша 1 елемент да провери какво е и как работи.SKVA20B250 примерно този Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005
Мнения: 1299
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 08, 2006 18:14    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

KokoBoko написа:
...Имам чувстовото че говорим за различни неща какво разбираш под варистор !!!
Обикновенно това което знам за варистор е че в нормално студено състояние е под 1 Ом , когато протече голям ток през него съпротивлението му се увеличава много !
Такива се ползват в компютърните захранвания да оберят първоначалния голям ток при зареждане на високоволтовите кондензатори и се връзва последователно а не паралелно...

Определено ти говориш за различно нещо.
Варисторът е полупроводников прибор, който при превишаване на определено напрежение лавинно намалява съпреотивлението си, или по друг начин казано - окъсява.

Това, което се ползва в комп. захр. е термистор (терморезистор с отрицателен темепратурен коеф.) и когато е студен е с голямо съпротивление, при загряване намалява именно заради големия ток на заряд на кондензаторите. Нарича се още inrush current limiter.

KokoBoko написа:
...
Мога да ти дам 1000% гаранция че бързодействието на UPS-а е по бързо от твойте техники за защити , релетата в UPS-a не са обикновенни или контактори Laughing Very Happy


Всички UPS-и в ниския и средния ценови диапазон са такива. Входната захранваща линия през контактор (реле) директно се подава към изхода докато има напревение, като падне се контактът се превключва към инвертора. Това се прави за да се ползва един двупосочен инвертор (с един трансформатор) за да се пестят средства. При проектиране на захранващи устройства именно поради подобни причини се дава изискване захранването да поддържа изходната мощност при пропадане на входа за време един полупериод.

В другия случай енергията от мрежата се понижава през едното стъпало, зарежда батериите и едновременно с това през другото стъпало излиза на изходната линия. При това положение освен че имаш два инвертора, лошо КПД в нормален режим, ами и първия трябва да е оразмерен за по-голяма мощност за да може да зарежда батериите. Става малко скъпичко за SOHO (SmallOffice-HomeOffice) решение, не мислиш ли?

Първия случай не е приложим за въпроса на човека, втория - да но със сигурност ще му дойде по-скъпо от защитите, които засега е намислил.

И не забравяй все пак, че във втория случай някой трябва да защитава и самия UPS. Exclamation

Аз подкрепям с две ръце газоразрядника. Евентуално може в паралел варистор за да подобри бързодействието, но газоразрядника трябва да го има за да износи големия ток. Естествено се слагат след бушоните. При кратък, не много опасен пик тези ограничители ще го оберат и бушона няма да се задейства, а при продължително въздействие бушона изключва и спасява работата. Тия неща се съгласуват по времената на реакция на двете страни - предпазителите и разрядниците.
_________________
Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Окт 08, 2006 21:22    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

tropper написа:

Аз подкрепям с две ръце газоразрядника. Евентуално може в паралел варистор за да подобри бързодействието, но газоразрядника трябва да го има за да износи големия ток. Естествено се слагат след бушоните. При кратък, не много опасен пик тези ограничители ще го оберат и бушона няма да се задейства, а при продължително въздействие бушона изключва и спасява работата. Тия неща се съгласуват по времената на реакция на двете страни - предпазителите и разрядниците.


Не съм съвсем сигурен, че при кратък пик няма да се задействат бушоните, защото веднъж възникнал, газовият разряд не изгасва докато напрежението не се намали достатъчно (възможно е газовият разряд да продължава и при нормално напрежение 220-230 волта). Заради това в подстанциите монтират последователно свързани варистор и разрядник (на български език се наричат вентилни отводи, а на руси език разрядники вентильные):
http://kurs.vluki.ru/catalog/opn/rvo7.htm

Ако разрядникът се подбере да се задейства при по-високо напрежение от варистора, е възможно защитата да действа точно по гореописания начин (да не се задействат бушоните при по-слабите пикове).
_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth


Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 19:08; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals