Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

защита от пренапрежение: варистор или разрядник?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
 
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
tropper
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005
Мнения: 1299
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 0:33    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

vstoykov написа:
... веднъж възникнал, газовият разряд не изгасва докато напрежението не се намали достатъчно ...


Хмм да, прав си. Не се бях замислил за това. Embarassed
Но те все пак се подбират за 220+10% + още 10% толеранс за самия разрядник + още малко отгоре.

Иначе има едно нещо, дето съм чувал да му казват "дефектно токова защита", което може да изключи ако напрежението стане над 220+10% или под 220-10%, но то със сигурност е контакторно и не е предназначено за силните транзиенти, за които са разрядника и варистора.

Сега се сещам че преди време си бях правил малко "лабораторни експерименти" с газоразрядници и верно изключваха някъде на около 60-70% от напрежението, на което включваха.
_________________
Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
KokoBoko
Гост





МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 2:32    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

tropper написа:
Определено ти говориш за различно нещо.
Варисторът е полупроводников прибор, който при превишаване на определено напрежение лавинно намалява съпреотивлението си, или по друг начин казано - окъсява.

Това, което се ползва в комп. захр. е термистор (терморезистор с отрицателен темепратурен коеф.) и когато е студен е с голямо съпротивление, при загряване намалява именно заради големия ток на заряд на кондензаторите. Нарича се още inrush current limiter.


Всички UPS-и в ниския и средния ценови диапазон са такива. Входната захранваща линия през контактор (реле) директно се подава към изхода докато има напревение, като падне се контактът се превключва към инвертора. Това се прави за да се ползва един двупосочен инвертор (с един трансформатор) за да се пестят средства. При проектиране на захранващи устройства именно поради подобни причини се дава изискване захранването да поддържа изходната мощност при пропадане на входа за време един полупериод.

В другия случай енергията от мрежата се понижава през едното стъпало, зарежда батериите и едновременно с това през другото стъпало излиза на изходната линия. При това положение освен че имаш два инвертора, лошо КПД в нормален режим, ами и първия трябва да е оразмерен за по-голяма мощност за да може да зарежда батериите. Става малко скъпичко за SOHO (SmallOffice-HomeOffice) решение, не мислиш ли?

Първия случай не е приложим за въпроса на човека, втория - да но със сигурност ще му дойде по-скъпо от защитите, които засега е намислил.

И не забравяй все пак, че във втория случай някой трябва да защитава и самия UPS. Exclamation

Аз подкрепям с две ръце газоразрядника. Евентуално може в паралел варистор за да подобри бързодействието, но газоразрядника трябва да го има за да износи големия ток. Естествено се слагат след бушоните. При кратък, не много опасен пик тези ограничители ще го оберат и бушона няма да се задейства, а при продължително въздействие бушона изключва и спасява работата. Тия неща се съгласуват по времената на реакция на двете страни - предпазителите и разрядниците.

За варистора си прав , но мисля че начина по който някой смятат да го ползват само проблеми ще си навлечат от изгорели части и т.н.
За да има ефективна полза от него може да се включи в някаква защита с бързо реле да изключва системата ,иначе ако чакаш да ти падне предпазителя най много да изгори варистора от прекомерния ток през него който ще протече през него Laughing

Но това което се слага в компютърното захранване или телевизора не работи така както ти го описваш , а както аз ти го описах по нагоре, бъди сигурен всеки ден ремонтирам такива !!! Idea Exclamation
А за UPS-ите си в много голямо заблуждение Very Happy
Мога да ти кажа че обикновен UPS след като е изключил поради повишено напрежение така сам се пази, а и със сигурност ще е доста по бърз от варистор и там още нещо в случая предпазител !!!!!
Обикновенните UPS-и както ти ги нарече от по нисък клас ползват един и същи трансформатор като в режим на батерии се обръща от понижаващ в повишаващ, а за зареждане на батериите се ползва друга отделна намотка 3-та.Просто електрониката или в по новите контролера се грижи как да се превключват релетата а това става за микросекунди бъди сигурен, един варистор докато окъси докато нагрее биметала в предпазителя абе безсмислено начинание Laughing

Между другото евтините UPS когато са в режим на батерии работят с доста добро кпд заради това че изходът им е с правоъгълен импулс .
Exclamation Exclamation Exclamation
Тези който вадят синусоида са с доста ниско кпд , особенно когато техниките отзад са със захранвания който имат грец, независимо дали е импулсно или след траф .Единствената полза от тях е ако има някакъв електродвигател на който му трябва синусоида, но се предполага че ако си си взел такъв значи че няма да те бърка да имаш >30 % загуба Very Happy
Върнете се в началото
alexandro28
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Авг 2004
Мнения: 246
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 8:06    Заглавие: Отговорете с цитат

ама хубава дискусия стана .Тя работата е измислена отдавна и не смятам,че трябва да открием топлата вода ,зада се изкъпем.Така наречените разрядници се наричат "катодни отводители" . Свързват се на " Входа " на захранването -ап.табло ,през предпазител (автоматичен) 20А като изхода на отводителя се свързва към земя,а не към работната нула.Данни от производителя за катоден отводител на "Шнайдер" .Важи за система на занземяване ТТ. Номинално напрежение 230Волта,максимално напрежение 1.5киловолта.Защита между фаза-земя и нула земя-275волта ,ток на късо 30килоампера за 8микросекунди Very Happy .Препзазителя е защитен ,в случай на изразходване ресурса на отводителя ,то той дава фазовият проводник на късо и точно зарад това е автоматичният прекъсвач.

Ама това с термозащитата от бойлер ме уби Very Happy Very Happy Very Happy
Колега барем да беше налепил един прост терморегулатор с датчик диод и оп.усилвател например Very Happy ,по хай-тек е някакси .А с вяаристорите ,сложи си и пожароизвестителна сигнализация

Нищо лично Very Happy
_________________
Ако жиците могат да бъдат свързани по два различни начина,то първият от тях задължително гръмва предпазителя!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 18:46    Заглавие: Отговорете с цитат

alexandro28 написа:
ама хубава дискусия стана .Тя работата е измислена отдавна и не смятам,че трябва да открием топлата вода ,зада се изкъпем.Така наречените разрядници се наричат "катодни отводители" . Свързват се на " Входа " на захранването -ап.табло ,през предпазител (автоматичен) 20А като изхода на отводителя се свързва към земя,а не към работната нула.Данни от производителя за катоден отводител на "Шнайдер" .Важи за система на занземяване ТТ. Номинално напрежение 230Волта,максимално напрежение 1.5киловолта.Защита между фаза-земя и нула земя-275волта ,ток на късо 30килоампера за 8микросекунди Very Happy .Препзазителя е защитен ,в случай на изразходване ресурса на отводителя ,то той дава фазовият проводник на късо и точно зарад това е автоматичният прекъсвач.


Точно катоден отводител ползвам. Има подобни характеристики като този на Шнайдер, който цитираш по-горе:


Избрах катоден отводител на Елмарк, защото е на много по-ниска цена.

Ето ти подробни технически характеристики (вж. SPD-C20/1P):
http://elmark-bg.borsabg.com/?81&02&96191

Вътре в т.нар. катоден отводител има варистор и термозащита, която изключва варистора при прегряване.

Ето ти и пример за разрядник:


Високата цена на горепосочения разрядник ме спира да си го поръчам веднага (някак си ми е трудно да повярвам, че някакви си проводници в балон с газ могат да струват колкото един скенер)...

Разгледах какво пише в документацията на Шнайдер:


Идеята за предпазител, който предпазва защитата, която трябва да предпазва консуматора, ми изглежда доста некрасива. Когато предпазителят, чрез който консуматорът е свързан с източника е <=20А, предпазителят, който защитава защитата може да го няма (защото той също е 20А). В случай, че предпазителят, чрез който консуматорът е свързан с източника е >20А, смятам че трябва по-мощна защита (или друго конструктивно решение!), а не да се слага предпазител, който ще изключи защитата в момента в който е най-необходима Idea .

alexandro28 написа:

Ама това с термозащитата от бойлер ме уби Very Happy Very Happy Very Happy
Колега барем да беше налепил един прост терморегулатор с датчик диод и оп.усилвател например Very Happy ,по хай-тек е някакси .А с вяаристорите ,сложи си и пожароизвестителна сигнализация

Нищо лично Very Happy


Електронна защита от прегряване не слагам, защото смятам, че термоизключвателя за бойлер е по-надежден (на биметалната пластина няма какво да и се развали при пренапрежение, не се нуждае от захранване).

Знам, че варисторите са опасни (затова ги слагам в метална кутия). За пожароизвестителна сигнализация съм си мислил, но нещо не мога да намеря в интернет-магазините нещо подходящо...
_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth


Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 19:08; мнението е било променяно общо 3 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 18:59    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

tropper написа:

Иначе има едно нещо, дето съм чувал да му казват "дефектно токова защита", което може да изключи ако напрежението стане над 220+10% или под 220-10%, но то със сигурност е контакторно и не е предназначено за силните транзиенти, за които са разрядника и варистора.


Предназначението на дефектнотоковата защита е да изключи веригата в случай на протичане на малък ток (обикновено 300mA или 30mA) към земя. При протичане на ток фаза-нула не се задейства (има и комбинирани - с предпазител - които се задействат примерно при 25А ток фаза-нула).

За подробности:
http://www.schneiderelectric.bg/bgnew/downloads/distribution/defektnotokovi/defektnotokovi.pdf

Цитат:


Цитат:

Принципът на действие на защитата срещу токове на утечка на
Schneider Electric се базира на система, която изпълнява три
последователни функции: откриване на тока на утечка, измерване на
този ток и автоматично изключване на повредената верига.
Откриване
Използва се токов трансформатор, чиито първични намотки са фазата
(фазите) и неутралата на веригата, която трябва да се защитава.
Посоката на навиване на тези намотки е такава, че магнитните потоци
създавани от токовете във фазовия (фазовите) проводници и в
неутралата взаимно се унищожават. Появата на утечен ток нарушава
това равновесие и във вторичната намотка се индуцира ток,
пропорционален на утечния ток.
Измерване
Използва се електромеханично реле, което сравнява големината на
индуцирания ток с предварително зададена граница: прагът на
задействане, наричан още чувствителност на дефектнотоковата
защита.
постоянен магнит задържа в “притеглено” положение въртяща се
котва свързана към изключвателния механизъм.
в противовес на това притегляне, електромагнит захранван от
индуцирания ток и напрегната пружина действат заедно за отпускане
на котвата.
Когато силата на привличане на постоянния магнит (избрана в
съответствие с чувствителността на дефектнотоковата защита) е
по-голяма от тази на пружината и електромагнита, контактите са в
затворено положение.
Изключване
Щом индуцирания ток стане достатъчно голям, за да превъзмогне
силата на привличане на постоянния магнит, пружината завърта
котвата, която от своя страна задейства механизма за отваряне на
контактите и дефектнотоковата защита изключва веригата с повреда.
Действието на тази система е напълно независимо от захранващото
напрежение т.е. отпадане или спад на напрежението не оказва
влияние на работата на дефектнотоковата защита.
Важно !
Чл. 1794 от наредба No3 не допуска използването в жилищни сгради на
дефектнотокови защити, чиято работа се влияе от захранващото
напрежение.
В България използваните в жилищни сгради дефектнотокови защити
трябва да съответстват на БДС ЕN 61008-1 / 2-1 или на БДС EN 61009-
1 / 2-1 (съответно ЕN 61008-1 / 2-1 и EN 61009-1 / 2-1). При тези
дефектнотокови защити изключването не се влияе от захранващото
напрежение.

....

Къде трябва да се предвижда дефектнотокова защита?
Според Наредба No3 дефектнотокова защита с чувствителност 30 mA
задължително трябва да се използва и в следните случаи:
– За защита на токови кръгове, захранващи контактни излази, в
които могат да се включват преносими електрически уреди –
чл. 1789.
На практика това са всички контактни излази с общо
предназначение в жилищни сгради, хотелски стаи, офис сгради,
сервизни помещения и др.
– За защита на токови кръгове, захранващи контакти в помещения
с повишена опасност и особено опасни помещения – бани,
мокри помещения, помещения с влага и подобни – чл. 1799


_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth


Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 19:08; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 19:02    Заглавие: Re: Защита Отговорете с цитат

KokoBoko написа:
Просто електрониката или в по новите контролера се грижи как да се превключват релетата а това става за микросекунди бъди сигурен, един варистор докато окъси докато нагрее биметала в предпазителя абе безсмислено начинание Laughing


Новите автоматични предпазители се задействат чрез електромагнит и биметал (биметалът наистина се огъва бавно - ползват се и двата метода (в един и същ предпазител!), защото и двата си имат предимства).



Принципът на действие на бързите релета, за които пишеш също е електромагнитен.
_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth


Последната промяна е направена от vstoykov на Сря Яну 30, 2008 19:08; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Окт 09, 2006 19:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето едно просто, но надеждно решение, което хем предпазва варистора (катодния отводител), хем предпазва и товара:


Преди време бях попаднал на един трифазен предпазител, на който частта, която съединява трите елемента (тази, която докосваме с ръка когато "вдигаме" и "сваляме" предпазителя) липсваше. Трите части на предпазителя се включваха и изключваха независимо (нямаше някаква друга връзка между тях). Ако този предпазител не е бил дефектен (с изкл. на посочената липса) значи е възможно да се свържат надеждно два 1P предпазителя като им се свържат механично "езиците" (частите, които докосваме с ръка когато "вдигаме" и "сваляме" предпазителя).
_________________
Дешьлокавизатор - автматичен превод на шльокавица | Home teeth whitening | Teeth
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4
Страница 4 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals