| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Филипов Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002 Мнения: 7774 Местожителство: Плевен
|
Пуснато на: Нед Ное 12, 2006 23:31 Заглавие: |
|
|
Колко години работи един вентилатор в компютър? Цената на схемата + изработката как е спрямо цената на вентилатора и струва ли си упражнението? С такъв контакт няма нужда от междинни релета, захранване на схемата и подобни. _________________ Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една.
Ако двамата имаме по една идея и ги разменим, ще имаме по две!
Oтопление и ВиК. Интелигентни отплителни системи. Проектиране продажба доставка монтаж |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Skrew Активен потребител


Регистриран на: 02 Сеп 2006 Мнения: 66 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Ное 12, 2006 23:55 Заглавие: |
|
|
Вижте ! Човека явно иска да се научи да направи плавно изменение на оборотите на вентилатора, в зависимост от температурата му на радиаторите. До тук добре приятел, но представи си искаш да сложиш по-различен вентилатор и какво става, нещата се променят. Ще обясня. Предполагам вентилатора ти е от онези компютърните;) Елементарна схема която да регулира обороти на вентилатор няма, или ако се получи нещо то то е доста неефективно от към регулиране. И въпреки всичко казано не е невъзможно, но по тези данни, които си дал трудно някой ще ти обясни какво си сбъркал по твоята схема:) Поне я начертай и я постни тук да я видим и който има възможност да ти помогне и аз мога да опитам пък да видим  _________________ Вярата е НЕЗНАНИЕ.
Знанието изключва вярата,защото който ЗНАЕ е наясно, че няма на кого да вярва.
Липсата на вяра при знаещият е напълно нормална. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ji4kajiata Опитен потребител


Регистриран на: 28 Дек 2005 Мнения: 457
|
Пуснато на: Пон Ное 13, 2006 0:11 Заглавие: Охлаждане |
|
|
| Да ясно, аз имах в предвид малко да преправиш схемата и на мястото на релето да слойиш някакъв регулатор симистор, тиристор или нещо подобно, за да може да му се регулират оборотите плавно. Това е само идея. А с този датчик, който ти казвам, там не е нужно и реле. Връзваш го последователно на вентилатора. Има такива дори за над 10А и са малки. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
harleybg Опитен потребител


Регистриран на: 23 Апр 2004 Мнения: 381 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Ное 13, 2006 0:28 Заглавие: |
|
|
| Утре ще начертая една схема. Сега няма време. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
dreadx Опитен потребител

Регистриран на: 27 Мар 2005 Мнения: 413 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пон Ное 13, 2006 0:39 Заглавие: |
|
|
| А не може ли просто да се включи един от онези варистори, (малки кръгли черни неща на входа на импулсните захранвания) последователно на вентилатора. Те изменят съпротивлението си в зависимост от температурата и то в много подходящи граници като за конкретния случай. Най-много да се наложи подбирането на подходящ варистор или серия от такива за конкретния вентилатор. Не знам някой да е използвал подобен метод за регулиране на оборотите, но би трябвало да свърши работа. Със сигурност повечето вентилатори използвани за охлаждане могат да работят на по-ниски обороти през повечето време и това води до многократно увеличаване на живота им. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sheki Опитен потребител


Регистриран на: 17 Дек 2002 Мнения: 425 Местожителство: Златоград
|
Пуснато на: Пон Ное 13, 2006 1:16 Заглавие: |
|
|
ето една схема .. с един небезизвестен стар чип 723 _________________ http://mikrotik-bg.net/ |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
DJ Niko Активен потребител


Регистриран на: 09 Окт 2006 Мнения: 90
|
Пуснато на: Пон Ное 13, 2006 9:07 Заглавие: |
|
|
| sheki написа: | ето една схема .. с един небезизвестен стар чип 723 |
В тая схема не разбрах чипа ли сужи за "термостат" който се слага на радиатора?  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
harleybg Опитен потребител


Регистриран на: 23 Апр 2004 Мнения: 381 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Ное 13, 2006 9:59 Заглавие: |
|
|
| Това ми е схемата |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Ное 13, 2006 15:43 Заглавие: |
|
|
| Не е хубава ,малък е обхвата на регулиране ,няма мост за датчика виж тази в атача! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
harleybg Опитен потребител


Регистриран на: 23 Апр 2004 Мнения: 381 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Ное 13, 2006 18:43 Заглавие: |
|
|
| Тази схема само ще регулира оборотите, но няма да изключва вентилатора. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|