 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
дд Гост
|
Пуснато на: Чет Мар 01, 2007 15:33 Заглавие: дд |
|
|
Някой дали знае изводи (0 Ф 2) за какво се използват?
В нашия вход се връща сигнал за захранването на усилвателя през етажния домофон за да не се чува шум в говорителя долу ака не е вдигната слушалка. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Полезен Гост
|
Пуснато на: Чет Мар 08, 2007 18:16 Заглавие: Електронна мелодия |
|
|
Изходът "Ф" спрямо "О" (2) служи за подаване на електонна мелодия за звънене в по-новите домофони, като по този начин се спестява закупуването на отделен звънец.По-новите домофонни централи имат по дв изхода за електронни мелодии за различно звънене от входа и от етажа, а най-новите имат и трета мелодия за позвъняване при интеркомни връзки със съседите или с портиер. Освен това при по новите домофонни системи единият край на бутона за отключване е към общия край в домофона. Така се получава така нареченият в Европа стандарт 4+1 (4+n), според който домофона трябва да има 5 извода за свързване.
4 общи в паралел + 1 индивидуален за всеки апартамент за позвъняване.
1- Общ проводник на системата (при по-новите е минус)
2- телефон за чуване в слушалката
3- микрофон за говорене в слушалката ( електретен с предусилвател)
4- бутон за затваряне на веригата на електромагнита за отключване
5- Вход за електронно звънене.
При най-новите системи с 3-мелодии се използва стандарт 3+1 (3+n).
при което се спестява проводника на бутона за отключване. Сигнала за отключване се подава с окъсяване на микрофона за кратко. В домофонната централа има специално задържащо реле (5-30сек). Електромагнита се включва с постоянен ток и се чува мелодичен контролен сигнал, вместо дразнещото и по някога много силно бръмчене при старите системи. Тъй като тока за електромагнита не минава през бутона на слушалката, то проводниците могат да са с намалено сечение (0.25 кв.мм),което води до чувствителни икономии на средства за проводници.
На разположение съм за всякакви въпроси свързани с домофонните системи.
[/b] |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Мар 08, 2007 20:38 Заглавие: |
|
|
| Случайно да си виждал домофонна уредба направена от стари телефони ,тип слушалка ,с използване само на разговорната част ,по 2+1 проводника -два за телефоните и 1 за бравата. Интересува ме схемата на свързване на входния домофон ,така че да има добра чуваемост и без микрофония. Централата е от старите бели български ,въобще екзотика. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Полезен Гост
|
Пуснато на: Пет Мар 09, 2007 17:45 Заглавие: |
|
|
Виждал съм всякакви изпълнения, като например със шайбови телефони и дори с някакви ЖП телефони с манивели. При тях разговора е по 2 проводника за телефоните и 2 отделни проводника за отключването. Звъненето е по отделната звънчева система. Ако трябва да се обединят изводи, когато се разполага само с три проводника, трябва да се използва постоянно-токова верига за отключването. Разбира се че разговора е по-слаб , както при всички двупроводни системи.
За да говорим на един език още един път ще повторим видовете домофонни системи:
1. Система 4+1 това са 3 проводника за разговор един за отключване плюс 1 за звънене. Добро качество на разговора.
2. Система 3+1 това са 3 проводника за разговор и отключване плюс 1 за звънене. Добро качество на разговора.
3. Система 2+1 (модификация на 3+1) това са 2 проводника за разговор и отключване плюс 1 за звънене. Компромисно качество на разговора.
4. Система 1+1 (по звънчевата инсталация) това са 1 + 1 проводника за разговор отключване и звънене.Компромисно качество на разговора.
От Посоченото до сега се вижда , че 3+1 е най за предпочитане.
Старите домофонни централи независимо с какъв цвят са или кой ги е майсторил през миналия век са отживелица.
Дано съм бил полезен |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
дд Гост
|
Пуснато на: Пон Мар 26, 2007 16:33 Заглавие: До "Полезен" |
|
|
До "Полезен" >>> Шапка ти свалям за познанията и професионализма. Хвала на такива люде.
Още веднъж, Благодаря! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emil74 Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007 Мнения: 1111
|
Пуснато на: Пон Мар 26, 2007 20:39 Заглавие: |
|
|
| mmanev написа: | Всички домофонни уредби са три проводни (син,кафяв,черен).
Двата допълнителни проводника (син и черен)са опция за отваряне на вратата при старите уредби.
Ето схема на домофон за три и петпроводна инсталация.
http://www.eserviceinfo.com/download.php?fileid=14541
С уважение М.Манев |
Не разбрах само какво производство е домофонът. Ако е българско-О.К. Но има и други схеми и модели. Например двупроводни са "Bitron 1+1". При тях от централата идва променлив сигнал по единия проводник, а другия го "прочита". Слушалката е със свързани ПОСЛЕДОВАТЕЛНО микрофон (въгленов тип) и КТД. В слушалката има два изправителни диода, свързани към втория проводник за отделяне на високото и ниското ниво. При вдигане на слушалката се "отсича" високото ниво и то захранва слушалката за разговор. При спусната слушалка, когато от входа се натисне бутонът за звънене, другият диод отделя ниското ниво и го подава на зумер за звънене. При свързване на късо на двата проводника в слушалката, това активира отваряне на електрическата брава. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Мар 26, 2007 20:57 Заглавие: |
|
|
| Имаш ли схема на това чудо ,че ме заинтригува ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emil74 Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007 Мнения: 1111
|
Пуснато на: Чет Мар 29, 2007 17:09 Заглавие: |
|
|
| ELP написа: | | Имаш ли схема на това чудо ,че ме заинтригува ? |
Имам ограничение за качване на файлове, защото съм "НОВ". Ще се опитам да бъда описателен.
Освен три и петжилни има и доста други схеми за свързване на домофони. Все по-често се използват и четирижилните (при домофони от серията WL/CM”-02 или с адаптатор при домофоните “URNET” или “THE-TEL”). Има и ДВУЖИЛНИ- например при домофоните “BITRON 1+1”. Това са СТАР модел домофони.
Понеже въпросът е по отношение на двужилните, ето как работи “BITRON 1+1”. От централното табло към слушалките тръгват ДВЕ линии. Едната е обща за всички потребители и се означава с ~ Това е линията на входящото напрежение (входящ сигнал към всички слушалки). Другата линия е означена с 2 и е ПЕРСОНАЛНА за всеки потребител. Персоналните линиии се съединяват в една линия от таблото с бутоните, с помощта на диоди, обърнати така, че катодите им са свързани заедно, а анодите са свързани към изхода на бутона за съответния апартамент, откъдето тръгва и всяка от линиите 2. Другия край на бутоните за звънене са свързани заедно към маса.
В слушалката на домофона влизат съответните две линии. Линията ~ влиза на входа на два противоположно свързани диода – единия с катода, а другия с анода към тази линия. Този, който е с анода към линията отива на бутон, който се затваря при вдигане на слушалката, а този с катода към линията отива на зумер за позвъняване. Микрофонът в слушалката е от въгленов тип и е свързан последователно с говорителчето. Другите краища на зумера и слушалката са свързани към линията 2 . При позвъняването през диода от входната врата се подава маса към интерфона, която през съответния диод влиза в зумера. При вдигане на слушалката се разговаря през другия диод и прекъсвача на слушалката. Когато се съединят накъсо двете линии в слушалката, това подава сигнал към централата и тя активира електрическата брава. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Мар 29, 2007 18:56 Заглавие: |
|
|
| Горе долу схванах ,а къде и как е вързан входния домофон ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bokobokoboko Нов потребител

Регистриран на: 26 Фев 2007 Мнения: 2
|
Пуснато на: Сря Юни 06, 2007 9:54 Заглавие: Промяна на линковете |
|
|
Промяна на линковете
Промених си страницата и затова линковете от предишния ми пост не работят
новият адрес е :
http://bricka.hit.bg/domofon.html |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|