| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Николай Гост
|
Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 15:02 Заглавие: Ремонт на телевизор Опера 3 |
|
|
Здравейте,
Подариха ми телевизор Опера 3 в много запазен външен вид. Телевизора има някакъв проблем и аз бих искал да го оправя. Според предишната собственичка телевизора е работел без проблеми до последното си включване (преди около 30 години) От тогава не е пускан, понякога е държан на леко влажно но от доста време е в нормални условия. Та сега на проблема. Има звук, настройва се на Канал 1, но няма образ, кинескопа изобщо не свети, има отопление на всички лампи (включително и кинескопа) от ТХО се чува силен пискащ звук. Според мен няма високо, като свалих кабела който влиза в кинескопа за високото и включих телевизора при доближаване на отверка към края на кабела не прескачат искри и затова мисля че няма високо. На кинескопа измерих следните напрежения: катод +65V, първа решетка +35V, втора решетка +160V, 3+5 решетка +2V. Като поработи телевизора около 10-15 минути изгаря един от мрежовите предпазители. Пробвах замяна на крайната лампа за ХО (PL36) и демпферния диод (PY88) но без резултат.
Ако имате някакви идеи моля помагайте че ми е много мерак да го реставрирам тоя телевизор. Благодаря предварително! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 15:11 Заглавие: |
|
|
Вероятно високоволтовата намотка на ТХОто си е заминала. _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Николай Гост
|
Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 15:33 Заглавие: |
|
|
| Ако е заминала високоволтовата намотка защо изгаря предпазителя след малко работа? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 16:10 Заглавие: |
|
|
| Николай написа: | | Ако е заминала високоволтовата намотка защо изгаря предпазителя след малко работа? |
Ами защото товари-вероятно има късо между навивките вътре във "повишаващата бобина" _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
pepi_voinishki1957 Опитен потребител

Регистриран на: 03 Фев 2006 Мнения: 3738 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 16:15 Заглавие: |
|
|
| Да не би синусовия генератор да си е изменил много честотата и да се чува това пищене и PLката да не може да заработи като хората |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sacho Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2004 Мнения: 2268 Местожителство: гр.ПЛЕВЕН
|
Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 16:33 Заглавие: |
|
|
Доближи отверка до качулките на PL 36 и PY 88 и виж дали хвърля искра На първа решетка на PL 36 трябва да имаш отрицателно напрежение около - 40 волта ако не ме лъже паметта  _________________ СЕРВИЗ ЗОРА - ПЛЕВЕН
www.sacho5.alle.bg |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 17:26 Заглавие: |
|
|
| sacho написа: | На първа решетка на PL 36 трябва да имаш отрицателно напрежение около - 40 волта ако не ме лъже паметта  |
Не те лъже  _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tchav Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юли 2004 Мнения: 753
|
Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 18:07 Заглавие: |
|
|
| Правилно го насочихте. Щом гори предпазителя който пази лампата, значи тя е прекалено отпушена. Ако нямаш достатъчно отрицателно напрежение на първа решетка, сменяй бостерния кондензатор, той се скапва с времето. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Николай Гост
|
Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 20:12 Заглавие: |
|
|
Благодаря че се отзовахте толкова бързо!
Значи като от качулката на PL36 не хвърля искра към отверката. Утре ще се занимая да проверя режима на лампата и ако не е от това ще си търся ново ТХО или евентуално нова бобина за високото. tchav само че не гори предпазителя който е в катодната верига на лампата а мрежовия.
10х за отговорите, утре ще го човъркам пак и ще пиша. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Николай Гост
|
Пуснато на: Пет Апр 06, 2007 17:33 Заглавие: |
|
|
| Режима на PL-ката е нормален, след трафа за фазово сравняване гледах на осцилоскоп и там нещата са добре, така че се насочвам, както каза Bojilov, към намотката за високото. Тук обаче е проблем, защото нямам такова ТХО, намерих обаче из кашоните бобини за високо от тв Стадион и Топаз. Дали ще мога да сложа такава? Те май са за 16кВ а на Операта май и трябват 14кВ. Ще стане ли според вас замяната или ако не, може ли да ме насочите от къде да изровя такава бобина или още по-добре цяло ТХО. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|