| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
nophelet Активен потребител

Регистриран на: 08 Дек 2002 Мнения: 61 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Сря Юни 27, 2007 23:03 Заглавие: Re: Електронен ключ |
|
|
| Icak_newton написа: | Хора моля помогнете, не съм много на вътре в електрониката, а ми трябва един електронен бутон, който като натисна един път и го пусна да включва някаква верига, а като го натисна да я прекъсва  |
В домашните радиотелефончета от преди 8- 10 години, за бутона Talk (включване и изключване) използват CD 4013 - и двата D тригера свързани в броителен режим- елементарно и просто, стига да не е капризна управляемата верига  _________________
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Icak_newton Нов потребител

Регистриран на: 24 Юни 2007 Мнения: 10
|
Пуснато на: Чет Юни 28, 2007 10:41 Заглавие: |
|
|
А ако можете да ми покажете такава схема с тригер  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nophelet Активен потребител

Регистриран на: 08 Дек 2002 Мнения: 61 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Чет Юни 28, 2007 13:26 Заглавие: |
|
|
| Icak_newton написа: | А ако можете да ми покажете такава схема с тригер  |
Нямам време да я рисувам, но с 4013 се свързва по следния начин:
1. Vcc= 5 V (14 и 8 краче)
2. Маса- (4,6,7,9 и 11 краче)
3. 12 се свързва с 3, като в същата връзка свързваш и паралелна RC група от 20к и 3.3 nf, към маса.
4. 2 ро свързваш с 5 то.
5. 13 то остава свободно.
6. От 10 то сързваш 10 nf към маса, и паралелно на кондензатора два серийно свързани резистора по 100 к свършващи на маса.
От общата им точка свързваш 47 nf кондензатор на маса. В същата обща точка свързваш и единия извод на бутончето, като другия му край е на Vcc
7. Изходния сигнал (0 или 1) получаваш на 1 во краче, като той се сменя при всяко натискане на бутончето. _________________
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Icak_newton Нов потребител

Регистриран на: 24 Юни 2007 Мнения: 10
|
Пуснато на: Чет Юни 28, 2007 15:10 Заглавие: |
|
|
| Извинявам се за излишният спам, обаче аз ще направя схемата, а става ли ти да ми кажеш дали е така? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nophelet Активен потребител

Регистриран на: 08 Дек 2002 Мнения: 61 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Чет Юни 28, 2007 15:15 Заглавие: |
|
|
| Icak_newton написа: | | Извинявам се за излишният спам, обаче аз ще направя схемата, а става ли ти да ми кажеш дали е така? |
няма проблем _________________
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Icak_newton Нов потребител

Регистриран на: 24 Юни 2007 Мнения: 10
|
Пуснато на: Нед Юли 01, 2007 14:01 Заглавие: |
|
|
Ето и схемата, съжалявам че се забавих няколко дена  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nophelet Активен потребител

Регистриран на: 08 Дек 2002 Мнения: 61 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Нед Юли 01, 2007 14:41 Заглавие: |
|
|
Електрически е вярна, остава да свържеш светодиодче с поне 1 к в серия или към vcc, или към маса от 1 во краче, според това кое искаш да пали диода 0 та или 1 цата. Ако решиш да вкл/ изкл по- голям товар, то добави транзистор за буфер. _________________
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Icak_newton Нов потребител

Регистриран на: 24 Юни 2007 Мнения: 10
|
Пуснато на: Нед Юли 01, 2007 14:50 Заглавие: |
|
|
На мен ми трябва да включвам реле, виж така добре ли е?
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
alexandro28 Опитен потребител


Регистриран на: 02 Авг 2004 Мнения: 246 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Юли 01, 2007 16:52 Заглавие: |
|
|
| Icak_newton написа: | На мен ми трябва да включвам реле, виж така добре ли е?
 |
Резистор 1.5кома-2.2кома (опитно) в между базата и първи крак и диод паралелно на релето иначе транзистора е покойник  _________________ Ако жиците могат да бъдат свързани по два различни начина,то първият от тях задължително гръмва предпазителя!!! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nophelet Активен потребител

Регистриран на: 08 Дек 2002 Мнения: 61 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Нед Юли 01, 2007 17:02 Заглавие: |
|
|
| Icak_newton написа: | На мен ми трябва да включвам реле, виж така добре ли е?
 |
Реле в емитера не се слага. Сложи "n" транзистор, управляем през 4.7 к, като и от базата към маса сложи 10 к. Релето в колекторната верига, и както alexadro 28 ти е писал- паралелно на намотката му, но в обратна посока на протичащия ток- диод, с цел да дадеш "на късо" самоиндукционното напреженеие в бобинката, при изключване на релето- което ти защитава транзистора от пробиви. _________________
 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|