Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Управление на реле с AVR
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Niakoi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 20 Авг 2006
Мнения: 356
Местожителство: Каръктаун

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 14:59    Заглавие: Отговорете с цитат

1. Пробвай да сложиш външен диод на релето, да не би да има някакъв проблем с ULN-на.
2. Може да смениш релето с по-високоволтово и да го захраниш преди стабилизатора - ULN-на няма проблеми до 50 волта. На AVR-а нищо няма да му стане - ULN-на точно за това е измислен Very Happy
3. Не забравяй, че AVR-ите не се славят с добра шумоустойчивост - слагай кондензатори на захранването близо до чипа - 100nF.
4. Сложи RC група на ресета, както ти е предложил... RC (я, какво съвпадение... Laughing Laughing )
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 18:49    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм спец по асемблера ,но сорсът е елеметнтарен та и аз го разбрах.Няма проблем с него записва си твърдо състоянието в порта.Сава въпрос за:
http://www.serasidis.gr/circuits/RS232interface/Firmware%20of%20RS232%20interface.zip
а не за софта дето е на компа.
Не знам само как се оправяш с този кварц на 10Мhz при условие че UART ти е конфигуриран за 4Mhz.Но и в това не ти е проблема защото той все пак си приема нещо в буфера и пише си го в еепрома и го вдига на порта.
Остава варианта със смущенията борбата с които RC и Niakoi много подробно са описали.От моя опит само едино повторение . Запой директно на краката дето влиза захранването на контролера един кондензатор 100 nF(по-точно между 10-и/20-и крак) и изаползвай реле с по-високо напрежение задължително.През 5 волтовто реле дето си го написал тече ток 72ma, а въобще не е здравословно да комутираш такъв ток около атмел на монтаж на "жици".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
andrew_hack
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 16 Юли 2007
Мнения: 62

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 21:46    Заглавие: Отговорете с цитат

ivpav написа:
Не знам само как се оправяш с този кварц на 10Мhz при условие че UART ти е конфигуриран за 4Mhz.


UART-a не е 4Mhz, а се конфигурира според кварца. Ползвам моя програма, а не тази от първоизточника. Комуникира си с PC-то без гриви.

Но схемата най-накрай проработи след като пооправих захранването. Сложих един кондензатор 100uF преди регулатора и един 10uF, и един 100 nF след регулатора. Така че релето си цъка на воля Laughing

С ресета нещо не се разбрахме и все още си е с жицата на късо. Опитах се да го пусна през кондензатор 10uF и резистор от 8.2К към масата, но avr-a се ресетва. За сега драми няма и по този начин.

Благодаря на всички за помоща Smile


Последната промяна е направена от andrew_hack на Вто Авг 07, 2007 21:49; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 21:48    Заглавие: Отговорете с цитат

10uF за ресет е ужасно много!
По-горе някъде ти писах до 100-тина нано!
Освен това резистора трябва да е към плюс, а кондензатора към маса (за конкретния случай).
Дори и само с един резистор на крака към +, пак ще е по-добре от жица.


Последната промяна е направена от RC на Вто Авг 07, 2007 21:52; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
andrew_hack
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 16 Юли 2007
Мнения: 62

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 21:51    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
10uF за ресет е ужасно много!
По-горе някъде ти писах до 100-тина нано!


Може би съм го пропуснал. Намерих една схема с 10uF в нет-а и използвах принципа. Но веднага сте пробвам и с 100nF
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 21:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Кондензатора към маса, а резистора към плюс!
И това написах и не останах с впечатлението, че му обърна внимание.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
andrew_hack
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 16 Юли 2007
Мнения: 62

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 22:01    Заглавие: Отговорете с цитат

RC написа:
Кондензатора към маса, а резистора към плюс!
И това написах и не останах с впечатлението, че му обърна внимание.


Обърнах, обърнах Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
RC
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Фев 2003
Мнения: 13214

МнениеПуснато на: Вто Авг 07, 2007 22:05    Заглавие: Отговорете с цитат

А на това:
Цитат:
...... и резистор няколко килоома (паралелно на него диодче катода към +) към захранване.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
andrew_hack
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 16 Юли 2007
Мнения: 62

МнениеПуснато на: Чет Авг 16, 2007 20:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Както обещах в тема "Измерване на температурата на водата в бойлер" ето последната версия на схемата. Всичко е изтествано

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Niakoi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 20 Авг 2006
Мнения: 356
Местожителство: Каръктаун

МнениеПуснато на: Чет Авг 16, 2007 22:52    Заглавие: Отговорете с цитат

Не бих рискувал да си щракам бойлера с тази схема.
1. 7805 сваля от 18 нa 5V, освен това и релетата са захранени от тези 5V. Т.е. тока ще е големичък като за 13 волта разлика, а от там и разсейваната от стабилизатора мищност. А 18-те волта ако са пулсиращи, т.е 100Hz - направо от греца след траф с вторична намотка на 18V, тогава ще е супер. В такива случаи се ползва LM2575 или подобна.
2. На VCC имаш само един изглаждащ електролитен кондензатор 10 микрофарада, а и релетата са захранени от това напрежение. Според мене, поне 1000 микрофарада трябва да е, та даже и само процесора да е захранен от 5V. AVR-а е калпав по отношение на шумоустойчивост.
3. Препоръчително е, да се поставят кондензатори паралелно на контактите на релетата, когато се превключва постоянно напрежение. Като пример мога да дам чукчето на колата - има кондензатор паралелно...Защо ли!?
Всичко това до тука го изброих, защото бойлера съвсем не е безобиден уред.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 3 от 4

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals