Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Зареждачка
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
LinuX
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Авг 2005
Мнения: 103

МнениеПуснато на: Вто Юни 26, 2007 14:03    Заглавие: Отговорете с цитат

ама, щото съм си играл с разни потенциометъри и като пуща ток и прегори Very Happy много съм бос в тази област.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vstoykov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Дек 2005
Мнения: 327
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Юни 26, 2007 18:16    Заглавие: Отговорете с цитат

LinuX написа:
ама, щото съм си играл с разни потенциометъри и като пуща ток и прегори Very Happy много съм бос в тази област.

Мощността е

P=U.I

Напрежението върху резистора се стабилизира от LM317 на 1.25V. Това значи, че при заряден ток 1,5А мощността е:

P=1.25V.1,5А=1.875W

Това значи, че мощността на резистора трябва да бъде не по-малка от изчислената по-горе.

Също така може да се ползва формулата:

P=R.I.I,

която следва от по-горната, след като се приложи закона на Ом (U=R.I). Тази формула е удобна когато се ползва потенциометър - когато се знае на колко ома е настроен потенциометъра (а не колко ома пише на него!) и протичащия ток, може да се сметне каква мощност ще разсейва.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
LinuX
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Авг 2005
Мнения: 103

МнениеПуснато на: Чет Юни 28, 2007 9:23    Заглавие: Отговорете с цитат

Аха, ще поразпитам за такъв потенциометър 2W, дано намеря.

В pasatbg открих само този 2W

ПОТЕНЦ 470ОМ/2W DG106
Описание: DG 106

Ама е много омове нещо Confused


А от колко ома почва, та да стигне до 470 ? От 0 ли ? или от повече?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Чет Юни 28, 2007 10:10    Заглавие: Отговорете с цитат

Сложи един резистор последователно на потенциометъра , който да ограничава максималния ток , при положеное 0 ом на потенциометъра ! Стойността си я сметни по горните формули примерно за 1.5 А .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LinuX
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Авг 2005
Мнения: 103

МнениеПуснато на: Чет Юни 28, 2007 12:13    Заглавие: Отговорете с цитат

Aха, ама този 470ома е много, кат врътна леко ще скочи на 10-20 ома може би.. трябва ми нещо до 50ома, или да си направя от кантал 1 писта и да местя жицата по нея Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Гост






МнениеПуснато на: Чет Юни 28, 2007 12:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Можеш да сложиш един резистор примерно 47 Ом паралелно на потенциометъра .Плъзгача да връща само ОВ към ЛМ317 -то . В такъв случай можеш да използваш и потенциометър с по-голяма стойност , но да не е по-голям от 2к примерно , заради входния ток . Но резистора за огранич. на макс. ток да си остане .
Върнете се в началото
LinuX
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 12 Авг 2005
Мнения: 103

МнениеПуснато на: Съб Окт 13, 2007 22:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Супер, чак сега видях последния пост Laughing не се бях сетил че мога да сваля съпротивлението като свържа с 1 резистор успоредно, гледам у пасата има "R47/2W" предполагам е 47ома Laughing
Със захранване от пц /старо/ ще стане ли, то има изход за 12-13-14в , а тока се ограничава..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
milmar
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юни 2007
Мнения: 1010
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Съб Окт 13, 2007 22:29    Заглавие: Отговорете с цитат

LinuX написа:
Супер, чак сега видях последния пост Laughing не се бях сетил че мога да сваля съпротивлението като свържа с 1 резистор успоредно, гледам у пасата има "R47/2W" предполагам е 47ома Laughing
Със захранване от пц /старо/ ще стане ли, то има изход за 12-13-14в , а тока се ограничава..


4-5 месеца колко са Wink , времето лети Laughing !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals