| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
LinuX Опитен потребител

Регистриран на: 12 Авг 2005 Мнения: 103
|
Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 14:03 Заглавие: |
|
|
ама, щото съм си играл с разни потенциометъри и като пуща ток и прегори много съм бос в тази област. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vstoykov Опитен потребител

Регистриран на: 04 Дек 2005 Мнения: 327 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Вто Юни 26, 2007 18:16 Заглавие: |
|
|
| LinuX написа: | ама, щото съм си играл с разни потенциометъри и като пуща ток и прегори много съм бос в тази област. |
Мощността е
P=U.I
Напрежението върху резистора се стабилизира от LM317 на 1.25V. Това значи, че при заряден ток 1,5А мощността е:
P=1.25V.1,5А=1.875W
Това значи, че мощността на резистора трябва да бъде не по-малка от изчислената по-горе.
Също така може да се ползва формулата:
P=R.I.I,
която следва от по-горната, след като се приложи закона на Ом (U=R.I). Тази формула е удобна когато се ползва потенциометър - когато се знае на колко ома е настроен потенциометъра (а не колко ома пише на него!) и протичащия ток, може да се сметне каква мощност ще разсейва. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
LinuX Опитен потребител

Регистриран на: 12 Авг 2005 Мнения: 103
|
Пуснато на: Чет Юни 28, 2007 9:23 Заглавие: |
|
|
Аха, ще поразпитам за такъв потенциометър 2W, дано намеря.
В pasatbg открих само този 2W
ПОТЕНЦ 470ОМ/2W DG106
Описание: DG 106
Ама е много омове нещо
А от колко ома почва, та да стигне до 470 ? От 0 ли ? или от повече? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Чет Юни 28, 2007 10:10 Заглавие: |
|
|
| Сложи един резистор последователно на потенциометъра , който да ограничава максималния ток , при положеное 0 ом на потенциометъра ! Стойността си я сметни по горните формули примерно за 1.5 А . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
LinuX Опитен потребител

Регистриран на: 12 Авг 2005 Мнения: 103
|
Пуснато на: Чет Юни 28, 2007 12:13 Заглавие: |
|
|
Aха, ама този 470ома е много, кат врътна леко ще скочи на 10-20 ома може би.. трябва ми нещо до 50ома, или да си направя от кантал 1 писта и да местя жицата по нея  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Гост
|
Пуснато на: Чет Юни 28, 2007 12:48 Заглавие: |
|
|
| Можеш да сложиш един резистор примерно 47 Ом паралелно на потенциометъра .Плъзгача да връща само ОВ към ЛМ317 -то . В такъв случай можеш да използваш и потенциометър с по-голяма стойност , но да не е по-голям от 2к примерно , заради входния ток . Но резистора за огранич. на макс. ток да си остане . |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
LinuX Опитен потребител

Регистриран на: 12 Авг 2005 Мнения: 103
|
Пуснато на: Съб Окт 13, 2007 22:06 Заглавие: |
|
|
Супер, чак сега видях последния пост не се бях сетил че мога да сваля съпротивлението като свържа с 1 резистор успоредно, гледам у пасата има "R47/2W" предполагам е 47ома
Със захранване от пц /старо/ ще стане ли, то има изход за 12-13-14в , а тока се ограничава.. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
milmar Опитен потребител

Регистриран на: 05 Юни 2007 Мнения: 1010 Местожителство: Русе
|
Пуснато на: Съб Окт 13, 2007 22:29 Заглавие: |
|
|
| LinuX написа: | Супер, чак сега видях последния пост не се бях сетил че мога да сваля съпротивлението като свържа с 1 резистор успоредно, гледам у пасата има "R47/2W" предполагам е 47ома
Със захранване от пц /старо/ ще стане ли, то има изход за 12-13-14в , а тока се ограничава.. |
4-5 месеца колко са , времето лети ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|