 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
yani kokas Опитен потребител


Регистриран на: 14 Юни 2006 Мнения: 326 Местожителство: Дупница/София/
|
Пуснато на: Нед Ное 11, 2007 0:25 Заглавие: |
|
|
cell а не sell,sell значи продавам,от ттам celluar значи клетъчен .
А селена си е химичен елемент като германия ,силиция ,галият и тн. _________________ Всеки щепсел контакта да си знае ,да се пази
да не се зарази и ако клемите зацапа,
некой друг да тока да изцака... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Пон Ное 12, 2007 18:15 Заглавие: |
|
|
| vlad_o написа: | "sell" от английски значи клетка.Четири прехода и ето ти селенов изправител ,казано по български.
Така наречените GSM aparati се наричат на запад "селфон"(клетъчни телефони).
А що се отнася до старите изправители,то колегите го казаха по горе.. |
Грешиш-да внесам барем уточнение откъде идва това име-
Селена е кръстен на богинята на Луната в Древногръцката митология Селена (σελήνη).Кръстен е така щото е откриван във руди в които има и един друг елемент-телур (който пък е кръстен на Земята-от латинското "tellus")-изключително близки са по свойства,че и са съседи в Периодичната таблица на Менделеев-и оттам по аналогия-селен-телур и Земя и Луна.
В момента селена за направата на изправителни клетки не се използва от отдавна.За сметка на това се използва за направата на фотоелементи,слънчеви клетки и какво ли още не в електрониката.
Полупроводниковите му свойства са много близки до тези на едни други позабравени диоди от близкото минало-"медноокисните вентили".
Предимството на селеновите вентили е тяхната изключителна издържливост-издържат 10 пъти над номиналния си ток за 100 секунди и 100 пъти над номиналния си ток за 2 секунди.
Всичко останало са недостатъци-
-големи размери
-огромно вътрешно съпротивление и пад на напрежение върху тях
-ниско пробивно напрежение на единичната "клетка",което налага направата на т.нар. "селенови стълбове" _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nepamami Опитен потребител

Регистриран на: 12 Авг 2005 Мнения: 129
|
Пуснато на: Вто Ное 13, 2007 22:17 Заглавие: |
|
|
Ако се опитате да замените селенов стълб със силициеви диоди, ще имате неприятности, защото при селеновия стълб имате по- голям пад на
напрежение върху клетките и съответно при диодите ще получите по високо напрежение след тях. За сведение на колегите селенови стълбове
се използват все още, където има много високи напрежения , особено при
машините с ТВЧ. Селеновите стълбове издържат на претоварвания и имат
способност да се самовъзстановяват. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Вто Ное 13, 2007 22:26 Заглавие: |
|
|
Това | nepamami написа: | | ...Селеновите стълбове издържат на претоварвания и имат способност да се самовъзстановяват. |
е единственото вярно в поста ти (но то вече беше написано по-горе).
Втората част на изречението е малко относителна и е "според зависи".
Крайно време е да приключи тази тема. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|