Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Малко помощ за LAT L100

 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dangarabg
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 02 Юли 2006
Мнения: 15

МнениеПуснато на: Пет Дек 07, 2007 21:21    Заглавие: Малко помощ за LAT L100 Отговорете с цитат

Здравейте ще бъда много благодарен ако някой може да ми помогне малко по тази схема -
http://img95.imageshack.us/my.php?image=latb1009cl.jpg
Проблема е че върви страшно голям ток на покой над 1 ампер.
Подмених всичко полупроводниково в стъпалото и доста от резисторите и кондензаторите. Имам съмнение че в дадената схема
има умишлена грешка Shocked (чувал съм че по рано са го правили редовно този номер във сп. Радио,телевизия, електроника)и тъй като съм се ръководил по нея за да възтановя усилватела сега явно нещо не е наред. Аз не можах да уловя къде е грешката Embarassed надявам се някой друг да успее. Предврително благодаря на отзовалите се. Поздрави. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sabi69
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Мар 2004
Мнения: 424
Местожителство: DEVIN

МнениеПуснато на: Съб Дек 08, 2007 10:14    Заглавие: Отговорете с цитат

по писаното - разбимам че тепърва ще подкарваш тази схема - трябва да си сигурен че елементите са в пълна изправност и платката да няма грешки
на първо време свържи на късо емитер с колектор на Т6 и виж дали ще падне консумацията --- / входа също към маса/ ако падне тока на покой ще трябва да се оразмери моста R47.R .R48 - --на мястото на R се слага тример 1K - и се настройва тока на покой около 35-60 милиампера
Т9 и Т8 с по двата резистора и диода можеш да ги махнеш на първо влеме-те ограничават тока на усилвателя от претоварване по време на работа
ако пак тока на покой е голям - ще трябва да поучиш още малко
_________________
http://gallery.devinbg.org/main.php?g2_itemId=97
колкото повече научавам---разбирам ,че нищо не знам
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dangarabg
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 02 Юли 2006
Мнения: 15

МнениеПуснато на: Пон Дек 10, 2007 10:51    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи след щателна проверка се оказа че има разлика между схемата
и действителноста, на платката на VT5 са му разменени местата на емитер-колектор и всъщност плюса през R46 се подава на емитера като по тази логика съм сложил BD140 точно в този случай върви огромен ток на покой над 1 ампер, R* оргинално си е със тример
2.2 к но той не оказва никакво влияние на тока на покой в този случай, напрежението емитер колектор на VT6 е 0.3 волта (явно не трябва да е толкова). Реших да го направя както си е
по схемата и замених VT5 със BD139 като сложих изводите на местата на които са по схемата (колектор на плюс през R46). Резулатата беше светкавично подпалване на R49. Иначе всичко е подменено със точно същите си части и всичко е замерено и здраво но въпреки това не ще и не ще да работи. Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Radko
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юни 2004
Мнения: 708

МнениеПуснато на: Пон Дек 10, 2007 12:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Като гледам схемата, би трябвало този транзистор VT5 да бъде тип PNP - например BD140, като емитерът е вързан към R46. Освен това мисля, че R46 и R49 би трябвало да са еднакви.
_________________
skype: radko56
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dangarabg
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 02 Юли 2006
Мнения: 15

МнениеПуснато на: Пон Дек 10, 2007 15:07    Заглавие: Отговорете с цитат

VT5 наистина е PNP с емитер към плюс, това на схемата е предполагам умишлена грешка. Подмених всички транзистори за да съм сигурен че няма някой с променени параметри. Но сега като се замисля наистина има логика R49 също да е 100 ома аз съм сложил 10 ома както е по схемата защото оригиналния резистор беше опечен до неузнаваемост. Ще пробвам довечера да сложа 100 ома да видя дали ще има ефект. Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dangarabg
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 02 Юли 2006
Мнения: 15

МнениеПуснато на: Вто Дек 11, 2007 15:49    Заглавие: Отговорете с цитат

За съжаление отново нямаше никъкъв резултат. Замених R49 със 100 омов но всичко си остана същото. Почвам вече да се отчайвам. Sad Sad Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Radko
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юни 2004
Мнения: 708

МнениеПуснато на: Сря Дек 12, 2007 8:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен е възможно и да имаш самовъзбуждане на висока честота, ако имаш осцилоскоп, погледни какво излиза на изхода.
_________________
skype: radko56
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals