 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
rook Нов потребител

Регистриран на: 16 Апр 2008 Мнения: 4 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Сря Апр 16, 2008 16:29 Заглавие: Мишена за пневматично оръжие |
|
|
Здравейте!
Гледах темите и търсих с търсачката, но явно не могада работя с нея добре или пък наистина няма такава тема, която ми трябва. Извинявам се предварително, ако има такава тема.
Също не съм много на ТИ с електрониката, но мисля, че ще се справя.
Искам да попитам по какъв начин може да се реализира следното: мишена в която е пробит отвор (ф от 15мм до около 60мм), от задната страна на мишената да има някакъв датчик който да отчита преминала през отвора съчма (скоростите с които се движат са от 100 м/с до към 330 м/с, тегло от 0,5 грама до 2,5 грама). Това е сновното. Като допълнителни неща са да има няккаква индикация (светлинна) която да показва когато датчика отчете преминалата сачма. Шок датчик (или някакъв друг), който да отчита, когато когато не бъде уцелен отвора, а сачмата се удари в мишената (някаква индикация и за този датчик когато се задейства) (силата на удара е от порядъка на 5 джаула до към 70-80 джаула). Основните изисквания са: да е лесна за изпълнение, нискобюджетна, висока точност (чувствителност), ударо-, влаго- и идотоустойчива.
Благодаря!
П.П. приемам всякакви критики относно поста ми. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tchav Опитен потребител


Регистриран на: 05 Юли 2004 Мнения: 753
|
Пуснато на: Чет Апр 17, 2008 8:12 Заглавие: |
|
|
Преминаването на чашката може да се отчете единствено със светлинен сензор и като се има в предвид че е с малък диаметър а отвора голям, просто няма как да стане. По-скоро може мишената да се направи метална и зад отвора пак да има метал и да реагира на вибрациите, които се получават от удара. Замислял съм се за подобен проект, но мисля че целта не оправдава средствата. _________________ Сашо Чавдаров |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ganevec Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2005 Мнения: 221 Местожителство: русе
|
Пуснато на: Чет Апр 17, 2008 9:40 Заглавие: |
|
|
Извиняваи обаче исканията са ти прекалено много
всичко може да се направи освен да е смалък бюджет |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
rook Нов потребител

Регистриран на: 16 Апр 2008 Мнения: 4 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Чет Апр 17, 2008 10:16 Заглавие: |
|
|
Мислено е по въроса за механично-електронен, но голямата разлика в мощноста е проблема. Едни едвам задейстават мишените, а други правят мармалад 2мм (1,5мм може да беше) ламарина. Затова се спрях на безконтактен метод на отчитане.
ganevec колко ще излезе най-простата схема (само да отчита попаденията в отвора и да показва попадението по какъвто и да е начин), като махнем и изискванията за влаго- и идиотоустойчивост. Изискването за малък бюджет е сновното, защото трябва бая мишени да се направят, а пък и да не припадам при счупване на някоя . Знам че светлините сензори има отбхват 3-4мм и трябва доста да се наредят за да обхванат целия отвор, но аз се надявах да има някой по-модерен на достъпна цена.
Благодаря за отговорите. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bobykafe Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2004 Мнения: 1325 Местожителство: Стара Загора
|
Пуснато на: Чет Апр 17, 2008 16:37 Заглавие: |
|
|
Няма ли да стане с пиезо датчик, залепен отзад на част, която е защитена от пряко попадение?
Трябва ли да се отчита точното място на попадение в кръга, или е достатъчно отчитане на попадение в кръга? _________________ Няма нищо по- унизително от това, да виждате идиоти, които успяват в начинания, в които сте се провалили
----------------
В този форум вече съм само на гости... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
rook Нов потребител

Регистриран на: 16 Апр 2008 Мнения: 4 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пет Апр 18, 2008 9:06 Заглавие: |
|
|
| Кръгът е отвор (дупка). Мишената е правоъгълник (или квадрат) в който има отвор с различен диаметър. Не ми трябва да знам, къде точно е попадението, нито в отвора, нито по мишената. Това с пиезо-то може да отчита когато попадението не е в отвора, а някъде по мишената. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
*joda Гост
|
Пуснато на: Пет Апр 18, 2008 10:35 Заглавие: |
|
|
По простичкия вариант който бих пробвал е просто една здрава метална пластина зад отвора с какъвто и да е датчик към нея (пиезо, микро, фото, контакт ...).
Един добър вариант (идиотоустойчив и каквото там още искаше): на принципа на металотърсача - с намотка около отвора. Дали има схема която да реагира достатъчно бързо и въобще да реагира на този метал трябва да пробваш/потърсиш. Ако това стане ще е добре, тъй като отговаря максимално на почти всички изисквания които си поставил.
Друг механичен вариант е със закалена стоманена тел (струни за китара примерно) да направиш нещо като четка, т.е. един ред струни от едната страна хванати, от другата свободни. Началото на 'четката' фиксираш зад мишената и възможно най-отдалечено от отвора (за да пружинира повече) а с края 'препречваш' отвора. Ако свържеш струните през една съответно към два проводника можеш да регистрираш преминаването на съчмата с отчитане на пик (смущение) в съпротивлението между двата проводника. Колкото е по-далече началото от края на 'четката' толкова по дълго ще издържи на механичното натоварване. Ако се поврежда бързо можеш вместо една 'четка' перпендикулярно да сложиш две от двете страни под ъгъл назад като фуния, за да се плъзга сачмата по струните а не да се удря напречно в тях. Те струните и без това не са прави. Там където ги захващаш е добре да правиш ушенце за да не се върти струната. Подбери разстояние между струните с което хем да засичаш сачмата хем да не са прекалено близко и да се допират при амортизация. Тъй като струните са с малка маса, от жилав материал и няма да бъдат удряни фронтално вероятно ще издържат доста време.
Ако искаш координати .. там лесен вариант няма. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Петров Опитен потребител

Регистриран на: 11 Юни 2004 Мнения: 1246 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Пет Апр 18, 2008 11:02 Заглавие: |
|
|
| Тънка бронзова лента - латун опъната на 0.05-0.1мм пред бронзова планка дебела 10мм с тефлонови изолационни ленти осигуряващи дистанцията в двата края и от там на татък електроника или електромеханика каквото си избереш. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Private Опитен потребител

Регистриран на: 26 Юли 2004 Мнения: 322
|
Пуснато на: Пет Апр 18, 2008 11:25 Заглавие: |
|
|
По времето, когато служех в армията (1986-1988 година),
се ползваха два вида мишени за автоматите и картечниците:
сандвич алуминиево фолио-изолация-алуминиево фолио върху шперплат
или лист ламарина със специален пиезо-датчик в долния край.
При първият случай се разчиташе на електрическия контакт
при преминаване на куршума, а при вторият - на вибрацията.
Електронното управление на мишените беше еднакво в двата случая.
Тук става дума за доста по-малък куршум, но все пак дано нещо от мнението ми да е от полза.  _________________ -= All our life, we are beta testers =-
Последната промяна е направена от Private на Пет Апр 18, 2008 19:01; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ganevec Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2005 Мнения: 221 Местожителство: русе
|
Пуснато на: Пет Апр 18, 2008 14:23 Заглавие: |
|
|
до колкото аз разбрах трябва да отчита удар по мишената и удар в дупката отделно
или? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|