| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
borko 30 Опитен потребител

Регистриран на: 11 Яну 2007 Мнения: 558 Местожителство: Добрич
|
Пуснато на: Нед Май 25, 2008 20:02 Заглавие: |
|
|
Абе кинескопа е намагнитен!Няма кво да се умува!Виж си позистора да не е прекъснал !Вземи един голям магнит и хубаво го разходи пред екрана докато работи-после изключи за 30 минути и виж дали се е променило изображението!А,щях да забравя ,може от сътресения да му се е разместила маската и ефекта е подобен-само че тогава се сменя киното  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
takiev Опитен потребител


Регистриран на: 19 Мар 2006 Мнения: 1073 Местожителство: StaraZagora
|
Пуснато на: Нед Май 25, 2008 20:04 Заглавие: |
|
|
Размагнитваща бобина или индукционен поялник имаш ли ?/
Пробваи -нищо лошо няма да стане. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Нед Май 25, 2008 20:31 Заглавие: |
|
|
Значи колежката да вземе зеления катод и да го откачи-закача го през 10-100к към маса и гледа дали на екрана свети равномерно зелено.
После червения,после и синия.
Ако при даване така на маса на съответния катод свети съответния цвят без нарушаване чистотата на цвета-значи размагнитването можем да го изключим.
| borko30 написа: | | Абе кинескопа е намагнитен!Няма кво да се умува! |
А какъв е проблема просто да има проблем със PAL обработката и оттам също да разменя цветовете.
Айде да прочетеш някоя книжка как става обработката на цветността при PAL-система и тогава да даваш толкоз категорични умозаключения.  _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladi46 Опитен потребител

Регистриран на: 19 Юни 2007 Мнения: 1156 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Нед Май 25, 2008 21:40 Заглавие: |
|
|
Е, колежке аз бих пуснал червен, зелен и син фон от генератора, а след това цв.ивици с-ма PAL, също и с-ма SECAM-въпреки, че не се използува. Възможно е да липсва някой цвят, но също е възможно да са разменени местата им. Естествено, че тогава ще бърка цветовете и на обикновена картина! Не е зле да се видят и осцилограмите R-Y и B-Y, както каза и колегата. Може и декодерът за цв. да не действува добре. А най-голям ще е циркът, ако деф. се окаже в изх. ВДУ. _________________ Кажат ли ми, че ще грее слънце, веднага слагам зимните гуми! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Пон Май 26, 2008 0:35 Заглавие: |
|
|
Значи от изходните видоусилватели няма как да е проблема-освен ако някой не е обърнал жиците към платката на кинескопа или нещо от сорта.
Чакай да плесна 2 реда понеже дефекта не е чак толкоз рядко срещан с цел съвсем теоретично да обясним на Борко как може без кинескопа да е намагнитен цветчетата и боичките във лентите да си разменят местенцата-и че "има кво да се умува"-
Ако липсва сигнала за PAL-опознаването-при пускане PAL-комутаторът може да заработи с еднаква вероятност с правилна или обратна фаза спрямо PAL-комутацията на предавания сигнал.
Причината е че управляващия го PAL-тригер се управлява едновременно от ред.синхроимпулси и от сигнала от блока за PAL-опознаването.
Когато сигнала липсва ред.синхроимпулси могат да го задействат както във фаза,така и в противофаза на PAL-комутацията.Оттам ще се наруши демодулацията на +/-Vr-y +/-Vb-y и боичките ще се поразменят.  _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
helios Опитен потребител


Регистриран на: 23 Апр 2005 Мнения: 2944 Местожителство: Pirdop/Zlatica
|
Пуснато на: Пон Май 26, 2008 0:44 Заглавие: |
|
|
При тази ситуация,можем да си поиграем на "ТВ-тото".Включваме и изключваме десетина пъти приемника и ако поне веднъж "захапе" вярното цветовъзпроизвеждане/ебаси думата,много дълга/,Божилов е прав.Имам предвид на практика.Иначе теоритичното му обяснение е на 100 процента  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
andrey1988 Опитен потребител


Регистриран на: 30 Дек 2005 Мнения: 1263 Местожителство: Ботевград
|
Пуснато на: Пон Май 26, 2008 8:44 Заглавие: |
|
|
| Bojilov написа: | ...Ако липсва сигнала за PAL-опознаването-при пускане PAL-комутаторът може да заработи с еднаква вероятност с правилна или обратна фаза спрямо PAL-комутацията на предавания сигнал.
Причината е че управляващия го PAL-тригер се управлява едновременно от ред.синхроимпулси и от сигнала от блока за PAL-опознаването.
Когато сигнала липсва ред.синхроимпулси могат да го задействат както във фаза,така и в противофаза на PAL-комутацията.Оттам ще се наруши демодулацията на +/-Vr-y +/-Vb-y и боичките ще се поразменят.  |
Малко извън темата, но: Виждал съм в списание някакъв руски самоделка PAL декодер при който тая фаза се нацелва с неколкократно щракване на едно бутонче - щракаш докато стане хубаво шареното  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
dobrin_67 Опитен потребител

Регистриран на: 19 Мар 2006 Мнения: 341 Местожителство: БУРГАС
|
Пуснато на: Пон Май 26, 2008 10:27 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Вземи един голям магнит и хубаво го разходи пред екрана докато работи- |
Не бих препоръчал тази операция, защото ако магнита е достатъчно голям (силен) след такава разходка кинескопа може да поеме шарения път към казана. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladi46 Опитен потребител

Регистриран на: 19 Юни 2007 Мнения: 1156 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пон Май 26, 2008 13:28 Заглавие: |
|
|
Да, правилна е забележката към Борко, аз през 1997г. писах статия в методическото списание "Физика" точно по тази тема, за да ограмотим учителите по физика, какво не трябва да се прави. В учебника за 9-ти клас даваха точно такъв съвет-да вземем магнит и да шарим с него по екрана. _________________ Кажат ли ми, че ще грее слънце, веднага слагам зимните гуми! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Dimow Опитен потребител

Регистриран на: 16 Апр 2007 Мнения: 416 Местожителство: Добрич
|
Пуснато на: Пон Май 26, 2008 16:49 Заглавие: |
|
|
При изключена цветност наблюдавате ли оцветяване на изображението? _________________ LZ4XH |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|