Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

TV LG 21D30X - няма изображение
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
hop
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 20 Юни 2008
Мнения: 4
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2008 14:03    Заглавие: TV LG 21D30X - няма изображение Отговорете с цитат

Здравейте,

Телевизорът е LG 21D30X (шаси MC64B).
Проблемът е, че няма никакво изображение на екрана а в същото време има звук. Приема команди от дистанционното, сменя каналите (по звука съдя) но никаво изображение - нито картина, нито растер, нито хоризонтална линия, нито OSD (от меню или вследствие на командите от ДУ). Екрана е тотално тъмен.
Има от ТХО-то (ANODE) високо напрежение за кинескопа. Има и останалите напрежения (180V за крайните транзистори на трите цвята; отоплението на кинескопа - 6,3V; +12V от IC401-7812; +8V от IC430-7808; +25V).
Във веригата за ABL открих само един окъсил диод D401-1N4148. Смених го, но това не реши проблема.
При измерването на извода за SCREEN-a на ТХО-то (с мултицет) ми показа странно малки напреженив (2-3V, както на АC, така и на DC).
Като завъртя на максимум SCREEN регулировката отново екрана остава тотално тъмен.
Предполагам,че проблема е в ТХО-то.
Възможно ли е да е прекъснало вътрешно само CREEN/FOCUS веригата?
Други насоки за търсене на проблема?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004
Мнения: 15426

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2008 14:39    Заглавие: Отговорете с цитат

С какво ги мериш тия 2-3волта?
Ако дадеш катод(който и да било) на маса през 10килоома святка ли нещо на екрана или не святка?
Ако проблема е във скрийновото напрежение и не е заминал и фокуса-скрийна можеш да го направиш по методиката,която сме я описвали многократно във форума от колектора на транзистора...
Е най-добре разбира се-ново ТХО.
_________________
Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Фев 2006
Мнения: 3738
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2008 14:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Отоплението на кинескопа свети ли?Скрииново напрежение може да си направиш като откачиш кабела на скриина и от колектора на крайния транзистор през подходящ диод и резистор да подадеш на кинескопа скрииново напрежение.Обсъждали сме го.Но все пак попрегледай по подробно веригата на АБЛа освен диода дане би да има още нещо.Непременно презапой всички крачета на ТХО въпреки че спойките може да изглеждат добре.
_________________
"Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
hop
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 20 Юни 2008
Мнения: 4
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2008 16:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Първо, благодаря за насоките!
Напрежението на скрийн-а спрямо маса (2-3 волта) го меря с цифров мултицет EXTECH при закачен кабел от ТХО-то до кинескопа. Не съм го мерил, при откачен кабел откъм кинескопа.
Не съм пробвал и да свържа катод към маса през съпротивление. Предполагам, че ако го направя и не светне съответния цвят на екрана, значи проблема е в липсващото скрийново напрежение от ТХО-то?
Тази вечер ще пробвам всичко това и ще започна с презапояването на всички крака на ТХО-то
Отоплението на кинескопа си свети и напрежението му от ТХО-то е нормално (6,3V).
Веригата на АБЛ-а я проверих цялата - елемент по елемент (сваляне, мерене, пак запояване)
Фокусното напрежение не съм сигурен дали е в норма. Притеснявам се да не изгоря пак мултицета. Не съм сигурен дали ще издържи няколко хиляди волта?! А нямам осцилоскоп или сонда под ръка. Давам си сметка, че звуча дилетантски, но как да разбера дали фокусното напрежение го има (без да изгоря мултицета Smile ) за да мина на варианта скрийна да го направя от колектора на транзистора?
ТХО-то е HR7906, слагано преди 2 години. Оригиналното ,мисля, че беше 154-375F. Лощото че,че вече търсих на няколко места в Пловдив и ударих на камък. Обещаха ми на едно място да ми намерят евентуално следващата седмица! Така че имам време да експериментирам...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pepi_voinishki1957
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 03 Фев 2006
Мнения: 3738
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2008 17:05    Заглавие: Отговорете с цитат

За какво ти е да мериш това фокусно.Накарай го да светне първо пък тогава гледай дали има фокус.
_________________
"Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Bojilov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004
Мнения: 15426

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2008 17:24    Заглавие: Отговорете с цитат

Фокусното няма нужда да го мериш...а и ще си създадеш главоболия...и на тебе и на уреда. Laughing
Цитат:
Не съм го мерил, при откачен кабел откъм кинескопа.

Ами разкачай едно по едно по веригата на скрийна...трябва да имаш и кондензатор високоволтов там,който за пробата може да го смениш.
Цитат:
Предполагам, че ако го направя и не светне съответния цвят на екрана, значи проблема е в липсващото скрийново напрежение от ТХО-то?

Ами пробвай.Да,проблема ще е по-високоволтовите захранвания на кинескопа демек,ако не светне-скрийн и нагоре.
За скрийна сме писали как става номера,ако излезе от него-малък ограничителен резистор,диод,кондер и потенциометър...
Разрови се със търсачката-писано е многократно как се хваща и изправя от колектора на транзистора скрийново напрежение.
Ако тогава вече светне и видиш че фокусировката я няма хич или "плува"-спасение няма-ново ТХО.
Arrow А като каза че е HR пробвай лекинко да му натиснеш жиците които излизат от него за фокуса и скрийна навътре да ги втърчеш-понякога на испанците просто се измъкват.
Но общо взето за испанците това е често срещана болест и не съм оптимист.
_________________
Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Yordanov
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 10 Май 2005
Мнения: 328
Местожителство: Botswana,Gaborone

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2008 18:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Основна болест на LG са цоклите на кинескопа, и обикновено след това и ТХО-то заминава(изгаря тримера или намоткатаза 2 решетка!
_________________
И когато всичко си загубил, все пак остава бъдещето!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fonev_tv
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 22 Мар 2006
Мнения: 742
Местожителство: СОФИЯ ул.Макгахан 11

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2008 18:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Провери си и кондезатора на скрина който е на платката на кинескопа ТХО-то е десетина лева
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
takiev
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Мар 2006
Мнения: 1073
Местожителство: StaraZagora

МнениеПуснато на: Пет Юни 20, 2008 21:04    Заглавие: Отговорете с цитат

Извади кабела от ТХО кам G2 на вън и премери колко волта имаш.
Става с всякакав уред на 1000в обхват/400- 600в/.
Ако имаш напрежение е добре....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladi46
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Юни 2007
Мнения: 1156
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Съб Юни 21, 2008 0:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма как с обикновен мултицет, към който не е прикачена сонда, да се измери фокусиращото напрежение-то е няколко kV. Има обаче и такива кинескопи, които не светват без фокусиращо напрежение. Дано този да не е от тях! Направи това, което са те посъветвали колегите!
_________________
Кажат ли ми, че ще грее слънце, веднага слагам зимните гуми!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Ремонти (на битова електроника)- Electronic equipment repairs Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov