| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
bad_boy_2 Опитен потребител

Регистриран на: 02 Мар 2005 Мнения: 221 Местожителство: sofia
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 0:52 Заглавие: Безтрансформаторно зарядно за батерия |
|
|
| Батерията е съставена от 12 NiCd елемента по 1.2 V. 8 са по 710 mAh а 4 са по 610 mAh. Има ли възможност да се направи безтрансформаторно зарядно и за какъв заряден ток е желателно да е ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 7:45 Заглавие: |
|
|
Нещо не е истина!
Защо елементите в батерия ще са с различен капацитет  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bad_boy_2 Опитен потребител

Регистриран на: 02 Мар 2005 Мнения: 221 Местожителство: sofia
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 9:26 Заглавие: |
|
|
И за мен е странно. Явно такива са имали като са я правили. Елементите са АА. Какви са евентуалните последствия от това, че са с различен капацитет ? Проблема със зарядното остава.  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tropper Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005 Мнения: 1299 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 9:48 Заглавие: |
|
|
-> неравномерно разпределение на зарядното напрежение - по-малките се зареждат до по-голямо напрежение и се износват още повече.
Безтрансформаторно? - От мрежата капацитивно ли? Може... обаче...
Много е ЖЕЛАТЕЛНО да е галванично изолирано заради БЕЗОПАСНОСТТА!
Зависи к'во правиш. _________________ Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 9:55 Заглавие: |
|
|
| За такъв тип батерия (съставена от различни по капацитет елементи) никакво зарядно няма да ти върши работа! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
joda Опитен потребител

Регистриран на: 08 Юли 2007 Мнения: 417 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 11:03 Заглавие: |
|
|
Ще ги скапеш за 0 време. По-слабите ще ги презареждащ и преразреждаш. Зареждането не е толкова проблема колкото разряда. За автоматика и дума да не става а и дори 'на око' няма да можеш да прецениш кога трябва да се зареждат. Освен ако автоматиката не ги следи по отделно. Разряда ти е основния проблем.
Всичко това разбира се ако са свързани последователно и така се използват. А може да са два комплекта в един копрус. За някакво екзотично у-во. За него ще ти трябва и екзотично зарядно. Виж как точно са свързани акумулаторите, колко извода има от корпуса. _________________ Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bad_boy_2 Опитен потребител

Регистриран на: 02 Мар 2005 Мнения: 221 Местожителство: sofia
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 11:44 Заглавие: |
|
|
Свързани са последователно. Май решението е акумулатор ~ 1 Аh. Тези които ги водят Sealed Lead Acid има ли нещо по-особено при тях ? Батерията ще се сваля и зарежда отделно, остава изискването да е безтрансформаторно.  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Фикри Нури Опитен потребител

Регистриран на: 26 Юли 2005 Мнения: 1673 Местожителство: Kърджали
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 16:06 Заглавие: |
|
|
Поразгледай ТУК.
Не смятам, че ще се повредят акумулаторите от това, че са с различен капацитет. По-важното е да не се зареждат с ток над допустимия тези с по малък капацитет. В случая 60мА. При мен имам едно руско заводско зарядно с NE555, който изключва заряда при достигане на определено напрежение на акумулатора, но за съжаление му нямам схемата. _________________ http://www.velox-systems.eu/
В скайпа: filikon |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 16:13 Заглавие: |
|
|
Фикри Нури, клетките са навързани последоватено.
Различния капацитет предполага и разлика във вътрешното им съпротивление с всички произтичащи от това последствия и факта, че са последователна батерия. Отгоре на всичко и NiCd.
Защо е така направена батерията (и дали е била така) е съвсем друг въпрос. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
В. Петров Нов потребител

Регистриран на: 09 Фев 2008 Мнения: 29 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Авг 01, 2008 22:24 Заглавие: |
|
|
| RC написа: | Различния капацитет предполага и разлика във вътрешното им съпротивление с всички произтичащи от това последствия и факта, че са последователна батерия. Отгоре на всичко и NiCd.
Защо е така направена батерията (и дали е била така) е съвсем друг въпрос. |
А ако направим едно лабораторно изследване на елементите и запишем върху тях измерения капацитет, дали написаното ще има нещо общо с означенията на номиналните стойности върху корпусите? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|