Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

ATMEGA8-16AI четене, хакване и записване
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Юли 2005
Мнения: 2054

МнениеПуснато на: Сря Дек 10, 2008 15:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Приемаме, че съм безкрайно неграмотен. Разкажи ми как всичко което ми е потрябвало ми е било набавено в съвсем разумни срокове.

За всичко друго не ми се спори. Нали фактите са на лице. Всичко което малко или много си е заслужавало да се открадне е откраднато. Така и трябва да бъде, между другото.
_________________
--------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AA
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 28 Юни 2004
Мнения: 730
Местожителство: ВеликоТърново

МнениеПуснато на: Чет Дек 11, 2008 14:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Най-лесно проби може да направиш с PONYPROG
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
RM
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 16 Сеп 2008
Мнения: 680

МнениеПуснато на: Нед Дек 21, 2008 10:54    Заглавие: Отговорете с цитат

Всеки процесор на ATMEL се програмира по сериен SPI и паралелен интрфейс.
Програмиращото напрежение няма нищо общо с четенето на защитните битове , то е необходимо единствено за запаметяване на данните в флаша.При серийното програмиране си има вътрешносхемна помпа за програмиращото напрежение.
При четене през паралелен интерфеис (дори тогава данните преминават през блок за четене и писане на флаша, команда, 1-вите 8-байта, 2-ите 8-байта на адреса на флаш памета, съответно и за 16-битовия програмен ред.
Аз се занимавам от одавна с микроконтролери.
И знам само за една дупка в защитата на една от PIC 16C.... серийте.
но тя беше отстранена в последващите серий.
Ако бяха верни твърденията за дупки в защитата на контролерите, нямаще да има CLONE варианти, а направо оригинали.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vaklin
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Юли 2005
Мнения: 2054

МнениеПуснато на: Нед Дек 21, 2008 12:29    Заглавие: Отговорете с цитат

Първо да внеса кратко не техническо пояснение. Не се заяждам, за да не отидем пак в някакви неясни насоки на разговора. Считам, че всичко което някой е правил, не защото му е трябвало на него, а защото иска да изкара пари от него трябва да се краде и разнася най-безогледно.

Сега вече по темата...
Приемаме, че използваме сериен интерфейс за програмирането. Захранване само 5 волта и често от същото LPT с което и програмираме. И да не е от същото, не е толкова фатално. Имаш вътрешносхемна помпа за повишено напрежение която се ползва при програмирането. Премаме, че токът на тази помпа е малко недостатъчен за пълноценно програмиране. Само приемаме, за да не се влезе в полемиката "Ония от Атмел идиоти ли са?". Позаписало там нещо. Всичко друго без lock fuse можеш да го прочетеш и ако не е баш да го презапишеш. Откакто запишеш лока, четене няма. Т.е. четеш, ама то ти казва, че е локнато, щото нищо не е прочело. Приемаш нещата за чиста монета. Чипът отива при друг. Други параметри на захранването, смущения разни по него и т.н. Пробвал да прочете lock'а и той всел, че казал, че не е активен. Дали ти го четеш по сериен интерфейс или чипът си го чете за да ти даде достъп до флаша, епрома и т.н. е все едно. Ти на чипа му подаваш команда, той я изпълнява. И т.н.

Каза, че си склонен на експерименти. Похарчи някоя и друга кинта за 5-6 думнати процесора. Може и нищо да не излезе, но ако излезе, ще си е заслужавало. Какво би прочел процесора от фуса ако точно тази клетка която искаш да четеш е изгоряла. Трябва да се види по схемата, но вероятността да са го направили да казва, че няма лок е 50 на 50. Вероятността, преди запис да проверяват дали лока е активен е още по малка. Даваш му команда да пише лока. В момента в който командата е приета по SPI в точно определения такт или няколко такта вдигаш захранването или още по-добре програмиращото напрежение(ако си паралелен интерфейс) и след необходимото количество тактове си го сваляш. Повтаряш процедурата много пъти. Все някога клетката ще даде фира. Вечни неща няма. Като идея не е тотално невярно и ако стане определено ще си е заслужавало загубеното време и минималните сресдтва вложени в начинанието.

Чакай, че забравих. Някога на Правец 8 един познат беше измислил и с успех прилагаше метода на полупразните битове за защита на дискети от копиране. На определени места в дискетата се манипулираше тока през главата на флопито с цел неясно записване на определения бит. Контролната програма четеше този бит няколко пъти за да види дали не е твърда нула или единица. При презапис на дискетата нямаше контролна програма, която да знае точно кой бит да прави полупразен на копието и нещата спираха дотук. Работеше. Ама това беше лирично отклонение.
_________________
--------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Търсене на схеми, програми и документация - Service manual search Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals