| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
darin1969 Опитен потребител

Регистриран на: 07 Май 2008 Мнения: 162
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 12:21 Заглавие: LG21D30X -Тхо-то патка и гори краен т-р?-ТХО,но транз. грее |
|
|
Ремонтирам ТВ LG21D30X, шаси МС64В. Захранването беше повредено. Смених греца, STR S5707, крайния транзистор KTD2499, т.к. бяха изгорели. Смених и електролитните кондензатори. Пуснах тв през лампа 120W. Захранването тръгна, но - ТХО 'изпращя'- видя се искра в горната част около изхода за високото и крайния транзистор изгоря. Захранването оцеля. Проверих импулсите на базата - идеални са (при свален транзистор). Проверих и всичко в веригата на колектора. Тхо свалих и проверих по описания в форума начин с електронско захранване. Закачих го към 130В (преди диода ) и наблюдавах следното: Товарната лампа (20вата,220волта) закачена на 130В свети , но се наблюсдават искри между магнетопровода и пластмасовия корпус на ТХО. Чува се и пукане. Т.к. за първи път проверявам ТХО по описания начин, искам да попитам така ли се държи повредено ТХО?
Последната промяна е направена от darin1969 на Сря Дек 10, 2008 19:56; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
pepi_voinishki1957 Опитен потребител

Регистриран на: 03 Фев 2006 Мнения: 3738 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 12:38 Заглавие: |
|
|
Да.Сменяй ТХО без колебание. _________________ "Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
darin1969 Опитен потребител

Регистриран на: 07 Май 2008 Мнения: 162
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 19:50 Заглавие: Оказа се ТХО. |
|
|
| Купих и смених ТХО-то. Взех уж абсолютно същото - 154-375F. ТВ заработи. Но ми се струва че крайният транзистор много грее. Взех 2SD2499 , който уж е същия като KTD2499 (така ли е и според вас?). Нормално ли е това греене (според вас) т.к. като гледам радиатора не е голям? След като го изключа не мога да го пипна. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 20:17 Заглавие: |
|
|
Новите 2SD2498/99 дето братята китайци ги напускаха от няколко месеца насам са страшни "печки".Иначе карат повечето без проблеми.Ако не си попаднал на някакво хептен-менте де...
В Асво има със сигурност читави,но и те си греят по същия начин.
Сложи по-голям радиатор и го остави да поработи-то ша си каже. _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nia Опитен потребител

Регистриран на: 08 Фев 2008 Мнения: 238 Местожителство: Пазарджик
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 20:25 Заглавие: |
|
|
| Премери тока на стъпалото,имай в предвид че старото ТХО си е заминало поради една от двете причини,а именно -остаряла изолация(механично нарушена-пропукана),или е пробила от голям ток на работа.Първо гледаме растера,ако е нормален- мерим тока,ако и той е в норми спрямо диагонала на кинескопа чак тогава търсим подходящия т-р.Аз бих сложил BU508 А или D няма значение но, с железния корпус-работи перфектно и е студен като гроб. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
darin1969 Опитен потребител

Регистриран на: 07 Май 2008 Мнения: 162
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 20:30 Заглавие: |
|
|
Работи 10 мин и изгоря (луда работа). А импулсите са нормални (поне така мисля). На колектора 1200В без някакви изкривявания. На базата също е като по схема с тази разлика че отрицателния островърх пик е до 15В (а не 8 както по схема). В+ е 117В (не можах да видя на моята схема колко е точно, но нисля че е нормално). Има ли някой идея какво може да съм пропуснал? Може ли нещо да има в отклонителните бобини и какви симптоми да очаквам? А може ли нещо новото ТХО да не е наред (имаше и китайски HR7906, но уж това е по оригинално).
п.п. Сега прочетох съветите на nia. Растера е нормален,картината идеална. Колко трябва да е тока на стъпалото (имате предвид консумацията от В+ = 117В към 3 крак на ТХО?) |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nia Опитен потребител

Регистриран на: 08 Фев 2008 Мнения: 238 Местожителство: Пазарджик
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 20:52 Заглавие: |
|
|
| Ами до 1А е нормално,но подмине ли 1.5А STR-а би трябвало да мине в стенбай.Препой др.трансформатор,смени С-то на др. транзистор,отпой С-то между Е-К на крайния и го премери. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
takiev Опитен потребител


Регистриран на: 19 Мар 2006 Мнения: 1073 Местожителство: StaraZagora
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 21:17 Заглавие: |
|
|
Читав , Здрав и Работещ транзистор от старо шаси ....ще те оправи!
Премери тока на 2SD-to/ 1ом на +В към ТХО/ и ще видиш!
Ипри нас вече няма хубави 2SD-ta....
Toka e okolo 0,3--0,4 А.. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
pepi_voinishki1957 Опитен потребител

Регистриран на: 03 Фев 2006 Мнения: 3738 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 22:04 Заглавие: |
|
|
Резистора в базата на крайния на Тхо колко ома е?Я опитай да сложиш с 1>2 ома повече резистор. _________________ "Само най-мъдрите и най-глупавите не се поддават на обучение." Конфуций |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
гошо Активен потребител

Регистриран на: 05 Ное 2008 Мнения: 68
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 23:00 Заглавие: |
|
|
| Провери честотата на базовите импулси на крайния и формата им |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|