| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
darin1969 Опитен потребител

Регистриран на: 07 Май 2008 Мнения: 162
|
Пуснато на: Сря Дек 10, 2008 23:15 Заглавие: |
|
|
| Благодаря за идеите. Утре ще пробвам с друг транзистор. Спойките на драйверния траф са презапоени и кондензаторите сменени. Това с базовия резистор е интересно. Забелязах че по документация (от интернет) на KTD2499 вградения резистор В-Е е 50 ома а на 2SD2499 е 40 ома. В същото време на купения замерих 100-110ома между база и емитер (в режим омметър на уреда). Та от голямо значение ли е този резистор? От там и външния който сега е 39 ома дали трябва да се сменя? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
sacho Опитен потребител


Регистриран на: 02 Яну 2004 Мнения: 2268 Местожителство: гр.ПЛЕВЕН
|
Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 9:30 Заглавие: |
|
|
Намери един истински транзистор нещо от сорта на BU2508 за проба.Разликата във вградения резистор според мен не е толкова фатална.Външния го остави .  _________________ СЕРВИЗ ЗОРА - ПЛЕВЕН
www.sacho5.alle.bg |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladimirstanoev Опитен потребител

Регистриран на: 28 Окт 2005 Мнения: 1664 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 11:59 Заглавие: Re: LG21D30X -Тхо-то патка и гори краен т-р?-ТХО,но транз. г |
|
|
| darin1969 написа: | | Проверих импулсите на базата - идеални са (при свален транзистор). | Колко Vp-p са тези импулси? Измери и напиши какъв е тока на стъпалото. Десет минути са много за транзистора, ако е 1А. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
darin1969 Опитен потребител

Регистриран на: 07 Май 2008 Мнения: 162
|
Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 14:05 Заглавие: |
|
|
| Сложих 1 ом към ТХО от В+ и замерих 0.3 В в началото до 0.45 (0.5 на моменти но не повече) волта като позагрее. Т.е. средния ток е 0.45А. В момента съм с BU2508DF. Той обаче е 45 W а KTD2499 - 50W , това не е ли проблем. Иначе засега ми се струва че грее по малко. Поне след 5 минути работа го пипам и си държа пръстите там без проблем. Със 2SD2499 след 2-3 мин. не можеше да се пипне. Може и да е изгорял при по малко от 10 минути (не съм го засичал). Импулсите са пак същите - 1200В в колектора и 15 Vp-p на базата (кто 10-12 волта е само отрицателното пикче).Продължавам с замерванията и наблюденията. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
vladimirstanoev Опитен потребител

Регистриран на: 28 Окт 2005 Мнения: 1664 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 15:52 Заглавие: |
|
|
| darin1969 написа: | | 15 Vp-p на базата (кто 10-12 волта е само отрицателното пикче). | Амплитудата е добре, но при свален транзистор не трябва да има отрицателни пикове.
| darin1969 написа: | | Сложих 1 ом към ТХО от В+ и замерих 0.3 В... | Така мерим тока на совалката, амперметър на уреда нямаш ли? Трябва да измериш постоянния ток, последователно на L802 между двата електролита. Колко е на бял и колко е на черен екран? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nia Опитен потребител

Регистриран на: 08 Фев 2008 Мнения: 238 Местожителство: Пазарджик
|
Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 16:43 Заглавие: |
|
|
| Важен параметър, определящ пригодността на даден транзистор за работа в крайно стъпало за хоризонтално отклонение, е стойността на импулса на напрежението върху индуктивността по време на обратния ход на лъча.Точно това подгрява транзистора,тока който тече през него по време на правия ход е в една посока ,а по време на обратния(разтоварва LC кръга) е в обратна,така че измерването на прав ток от захранването е нищо,истинския ток на тр-ра се мери като се постави ампермера м-ду Е-ра и масата |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
darin1969 Опитен потребител

Регистриран на: 07 Май 2008 Мнения: 162
|
Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 16:43 Заглавие: |
|
|
| Да, при свален транзистор няма отрицателни пикове, а идеални правоъгълни импулси върху базовия резистор. Не виждам някакъв проблем в косвеното мерене на тока,все пак закона на Ом си е закон(а по този начин меря тока само към крайното стъпало,т.е. само какво влиза в ТХО). Но все пак измерих и с амперметър свързан последователно на L802. При черен екран 0.32А, при бял екран (от генератор) 0.58А. С този транзистор вече работи повече от час и не грее толкова много. Ако се окаже само това нищо друго не ми остава да тегля една майна на 'братята' китайци, а колегите да предупредя да НЕ купуват 2SD2499 за 1.60лв, че са пълен боклук. Не знам дали е от значение, но наистина R б-е на 2SD2499 беше 110 ома, а на BU2508DF е 50 ома. БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ОТЗОВАЛИ СЕ ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emoome Опитен потребител

Регистриран на: 05 Сеп 2006 Мнения: 4914
|
Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 17:12 Заглавие: |
|
|
Транзистори, в чиято работоспособност съм сигурен:
D2499 e-b=47Ω
C5296 e-b=62Ω
D1397 e-b=54Ω
BU808DFX e-b=235Ω
Можеше да добавиш допълнителни 100-на ома база-емитер и да увеличиш с още няколко ома последователното към базата. Правено е и има ефект.
Добавките само при изключен телевизор! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
nia Опитен потребител

Регистриран на: 08 Фев 2008 Мнения: 238 Местожителство: Пазарджик
|
Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 17:29 Заглавие: |
|
|
| darin1969:Извинявай ,не искам да се дърлям но,аз исках да ти кажа че, през транзистора тече линеен ток ,който няма общо със захранването и пак се връзва със ел. законите.ОК.щом се задоволяваш с това че, тр-ра вече не дефектира -жив и здрав!. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
darin1969 Опитен потребител

Регистриран на: 07 Май 2008 Мнения: 162
|
Пуснато на: Чет Дек 11, 2008 18:22 Заглавие: |
|
|
| nia отговора не беше точно към теб(когато писах отговора не бях прочел твоето мнение).Използвах идеята на takiev и беше все едно дали ще замеря напрежението върху резистора или ще прекъсна веригата-това исках да кажа(да бъда по точен). А за тока през транзистора може би си прав, но за сега ще го оставя така. Още повече,че ТВ е на комшията отсреща, така че ако нещо се случи ни делят 3 метра. Вече 3 часа работи без повишаване на загряването. Дано да е това. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|