 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Minkov Опитен потребител

Регистриран на: 19 Авг 2005 Мнения: 216 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Дек 22, 2008 9:32 Заглавие: |
|
|
| emil74 написа: | | ..... максимално можеш да имаш 6 бутона ..... |
Контактната система на тези бутони каква е? Горе-долу за какъв ток е предвидена? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emil74 Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007 Мнения: 1111
|
Пуснато на: Вто Дек 23, 2008 13:43 Заглавие: |
|
|
| Не ми е много ясно защо е зададен този въпрос... Броят на бутоните се определя ЕДИНСТВЕНО от това, че клавиатурите са два основни вида: С и БЕЗ микрофон и говорител. Просто не могат да се поберат повече от шест бутона на клавиатура с микрофон и говорител. Иначе се поставят няколко клавиатури и могат да се свържат общо до 100 апартамента към една централа. За повече се поставя още една централа и още една клавиатура с говорител и микрофон. Бутоните само насочват сигнала от звуковия генератор на централата към съответната слушалка, в която да се чуе звънене(очевидно е по-ефтино решение да се направи един звукогенератор, вместо да се поставя такъв на всяка слушалка). Иначе става дума за микробутони с контактни пластини, каквито се позват масово в телевизорите(не на дистанционните, а на самия телевизор). Възможно е преправяне на клавиатурите, за да се ползват с други централи. Правил съм го няколко пъти до сега и не е имало проблем. Достатъчно е да се познава системата на работа на централата и слушалките. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Minkov Опитен потребител

Регистриран на: 19 Авг 2005 Мнения: 216 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Дек 24, 2008 22:22 Заглавие: |
|
|
| emil74 написа: | | ..... Иначе става дума за микробутони с контактни пластини, каквито се позват масово в телевизорите(не на дистанционните, а на самия телевизор). ....... |
Това само ме интересуваше. Благодаря!
Между другото, това са крайно ненадеждни бутони, за такава цел. Тъжното е, че ги ползат много производители на такива табла.
Последната промяна е направена от Minkov на Пон Дек 29, 2008 10:08; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Дек 24, 2008 23:07 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | микробутони с контактни пластини, каквито се позват масово в телевизорите |
т.н. пуканки ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emil74 Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007 Мнения: 1111
|
Пуснато на: Сря Дек 24, 2008 23:40 Заглавие: |
|
|
| Да-"пуканки". В общи линии за 5-6 години дефектира максимум по един бутон на табло. Имам наблюдение върху огромен брой такива клавиатури и личното ми мнение е, че проблем не правят бутоните, а окисляването на спойките между тях и печатната платка. Производителят е решил по интересен и елементарен начин проблема с предпазване от прах и влага(по-скоро вода) на бутоните, поставяйки им пластмасови маншони. А, за да не се прекалява с натиска върху бутона, са поставени допълнителни пружини. Ето в атача една снимка на бутонен блок, като съм свалил частично пластасовата маска, за да се видят бутоните. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
omrona Нов потребител


Регистриран на: 01 Май 2007 Мнения: 33 Местожителство: Pleven
|
Пуснато на: Вто Яну 06, 2009 7:59 Заглавие: нещо повече за домофоните |
|
|
До 1990 г. домофонните системи в България масово се изпълняваха по схема и с устройства на фирма "Аматица" село Ковачевци. При тях звъненето от входа и от етажа става в отделен електромеханичен звънец, при това с еднакъв сигнал. За разговор и отключване се използваха 4 или 5 проводника със сечение по-голямо от 0.75 кв.мм. на жило. Поради характерните свойства на електронните елементи от 70-те години на миналия век, схемите се изпълнияваха с "общ плюс".
От 1991 г. някои нови български фирми започнаха да предлагат домофонни системи със съвременни компоненти по схема "общ минус", с високо качествени усилватели и с различно електронно звънене в домофонните апарати, по европейски стандарт 4+1.
От 1996 г. започнаха да се предлагат домофонни системи по стандарт 3+1 с екстри, като: втора мелодия за позвъняване от етажа, електронно реле за време за отключване на вратата, контролен сигнал при позвъняване от входа и индикация за незатворена слушалка.
След 2000 г. използването на микроконтролери в домофонните системи даде нов тласък по отношение на качество, възможности и функционалност, като: намаляване на сечението на свързващите проводници, въвеждане на вътрешни връзки между апартаментите или с портиер (инртерком), електронни мелодии за позвъняване, автономно акумулаторно захранване, тихо отклчючване на входната врата с приятен мелодичен контролен сигнал. Освен това се вграждат и редица диагностични фунцкии. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|