Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Синусоидален генератор със затихване
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2005
Мнения: 100
Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Нед Дек 21, 2008 21:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Да но това ми беше идеята.може да не разбирам много но като идея мислех че ще стане със такова регулиране на светлината-
Sad
Не започнах със тази тема за да не я заклъчат модераторите тъи като вече е има обявена но не е докарана до край
Извинявам се за това.
някой маже ли да ме посъветва нещо относно схемата
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 21, 2008 22:12    Заглавие: Отговорете с цитат

kukata написа:

някой маже ли да ме посъветва нещо относно схемата


Ами като начало, кажи в коя област би се чувствал по-комфортно -- да програмираш някой мъничък PIC, или да ровиш с осцилоскоп по аналогова схема. Това ще даде насока на работа.

Не казвам че единия подход е по-добър от другия... Зависи дали си програмирал пик-ове преди това, и изобщо - къде се чувстваш по-удобно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2005
Мнения: 100
Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Нед Дек 21, 2008 23:13    Заглавие: Отговорете с цитат

честно да ти кажа.Програмирал съм микроконтролели и съм променял готов сорс за моите цели.Засега не съм писал програма изцяло моя.
С контролер ще стане с по малко части но софта може да се окаже проблем.Има и друго нещо.Ако си използва много скъп ПИК може да стане неуписуемо скъпа идея ако ще трябва да направя 10 модула примерно.С аналогови схеми пък не мога да преценя дали може да се реализира /засега нямам конкретна идея/ е дали би била надеждна въобще.Затова не съм конкретизирал нищо за да не ставам много претенциозен.Просто наблюдавах накъде ще тръгне идеята относно схемите е мненията ви и тогава да задълбочим само върху конкретния модел
Благодаря
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Дек 21, 2008 23:35    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен, при малки бройки ще стане по-евтино аналогово, с няколко ОУ-та (както _изглежда_ е направено решението от снимката с LM-а)

Обаче при аналоговото решение съм почти сигурен, че ще трябва да се подбират резистори и кондензатори, като минимум - в двете подсистеми (тази дето реализира намаляване и увеличаване на интензитета, и тази която 'лови' сигнала от инфрачервения излъчвател, и така детектира обект над 'работното поле')

Подбирането на елементи е кофти работа и още по-зле -- влияе се от околна температура, та дори и от това колко са замърсени пътечките на платката (съотв. какви утечки има между тях)

Не казвам, че е някакъв вид правене на совалка Wink но не е и тривиално.

Ако ще правиш поне десетина хиляди панела (гледам че е модулно, съставено от X*Y панела), може да се окаже изгодно и да ти изработят някъде хибридна схема -- там уцелват стойностите на пасивните елементи много добре, всеки път, и е далеч по-малко чувствително на околна среда.

От друга страна, за десетина хиляди панела ще получиш отлична цена на десетина хиляди малки PIC 12-тици, което май е по-добро решение на проблема.

Така като гледам, платката е не само носител на схемата, но и механична основа. Може това да се окаже по-скъпо от елементите!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2005
Мнения: 100
Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Нед Дек 21, 2008 23:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Какви 10000 панела.Електрониката ми е хоби все още и се надявам някой ден професия.Аз не съм производител на Маси с ЛЕД осветлеие.
Просто ми хареса като идея за по модерна маса в хола и реших да се пробвам. да си е направя.Значи остава начина с пик. За 5-6 панела няма толкова да се оръся. Пък и ще е по надеждна и с по малко пасивни елементи.Дотук добре .Сега поне затворихме диапазона от схеми и имаме цел относно тях Very Happy
Ти какво предлагаш zmeios
попадал ли си на някой линк със схема с подобен замисъл
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2005
Мнения: 100
Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Сря Дек 24, 2008 14:25    Заглавие: Отговорете с цитат

относно ич излъчването и приемането дали ще стане с един ич диод и приемник директно захр. със постоянно наприжение без да вкарвам определена честота на детектиране /както при дистанционните на телевизорите/ или трябва до има и определена честота.Интересува ме защото не знам дали ще се смущава от слънчева светлина и т.н
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Сря Дек 24, 2008 16:50    Заглавие: Отговорете с цитат

Инфрачервения лъч трябва да бъде модулиран за избягване на влиянието на случайни ИЧ-източници. Иначе дистанционните нямаше да ги усложняват с тази модулация.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2005
Мнения: 100
Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Чет Дек 25, 2008 21:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Ок -ама ако не е модулиран ще се влияе ли от слънчева светлина
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
eler
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 30 Яну 2005
Мнения: 2251
Местожителство: Раднево

МнениеПуснато на: Пет Дек 26, 2008 0:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако не греша в спектъра на слънчевата светлина попада и инфрачервената област, значи да.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
kukata
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 27 Окт 2005
Мнения: 100
Местожителство: Burgas

МнениеПуснато на: Съб Дек 27, 2008 20:51    Заглавие: Отговорете с цитат

и аз така предполагах.Някой желаещ да постне нещо отнодно проблема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals