Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Основни познания за НЧУ
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
ribolovec2
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 20 Май 2008
Мнения: 86

МнениеПуснато на: Чет Яну 15, 2009 23:26    Заглавие: Отговорете с цитат

Е вие ме изкарахте абсолютен аджамия... Very Happy Знам закона на Ом, в момента чета "Първи стъпки в радиоелектрониката" и вече съм на работни точки. Между другото, винаги съм си мислел, че микропроцесорите и микроконтролерите са много сложна работа и се учудих защо zmeios ги дава при фундаменталните, като закона на Ом. Благодаря на всички за съветите, дано има още.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ribolovec2
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 20 Май 2008
Мнения: 86

МнениеПуснато на: Пет Яну 16, 2009 20:03    Заглавие: Отговорете с цитат

В момента чета книгата на Шишков и се натъкнах на нещо, което не мога да разбера. Бихте ли ми го разяснили? Глава 25 - Схеми за осгуряване на работна точка на транзисторните предусилвателни стъпала - 25.2 - Схема с фиксирано напрежение - следния текст :
"Обръщаме внимание, че изходният променлив ток се разклонява през колекторното съпротивление Rc и през Rt (тук с Rt сме означили променливотоковото входно съпротевлине на следващото стъпало), т.е. за променливата съставка Rc и Rt са свързани паралелно."

Схемата е на стр.210 най-горе, нямам възможност да я кача, за което се извинявам.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 17, 2009 8:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Кое не е ясно ,захранващия източник го считай за късо по променлив ток ,демек + и - са с еднакъв потенциал по променливата съставка .Същото важи и за свързващия кондензатор между стъпалата. По този начин Rc и Rt се явяват в паралел за променлив ток(до определена честота разбира се)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ribolovec2
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 20 Май 2008
Мнения: 86

МнениеПуснато на: Съб Яну 17, 2009 10:52    Заглавие: Отговорете с цитат

А защо захранващия токоизточник се явява късо за променливия ток?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gakal
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 17 Мар 2007
Мнения: 687
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Яну 17, 2009 12:11    Заглавие: Отговорете с цитат

Защото в захранването обикновено има 1 или няколко кондензатора с голям капацитет, свързани между + и - които за променливия ток имат много малко съпротивление ( приема се, че е късо).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ribolovec2
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 20 Май 2008
Мнения: 86

МнениеПуснато на: Съб Яну 17, 2009 12:40    Заглавие: Отговорете с цитат

Продължавам с книгата, но не мога да разбера схемата от фиг.26.13 на стр.225 - излиза че токовете с вълнообразни линии минават "срещу" стрелките на емитерите на травзисторите. Ще ударите ли едно рамо?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 17, 2009 15:28    Заглавие: Отговорете с цитат

Нямам книгата пред себе си, та е по-добре ако задаваш такива въпроси, да сканираш и постваш илюстрацията си.

Но все пак:

Токовете с вълнообразна линия Smile - променливия ток - не може да минават наопаки на стрелките на емитерите, защото в частта си под 'нулата' транзистора ще ги спре - действа като диод (стига да не са прекалено големи, де, тогава изгаря)

Това което най-вероятно ти убягва е, че никой BJT транзистор не може да усилва ПРОМЕНЛИВ ток сам по себе си. Макар усилваният сигнал да е променлив ток и да 'играе' около 0 волта (стигайки, примерно, от -1 до +1в), той е ВИНАГИ наложен върху някаква постоянна съставка (положителна за npn, отрицателна за pnp). Тази именно съставка се нарича преднапрежение, bias point, и т.н.

Винаги когато работиш със сигнали трябва да се опитваш наум да 'отделяш' променливотоковата съставка от постояннотоковата такава, и да си представяш, че - един вид - това са два отделни тока, течащи по една жица (те не са, ама за анализа така трябва да ги разглеждаш)

Другият вариант е да гледаш противотактно стъпало - ако е чист клас Б, там може и да няма постояннотокова съставка, но пък тогава всеки транзистор усилва само половината от сигнала, а за другата половина 'мълчи'. Но чист клас Б на практика се използва твърде рядко, защото ужасно криви.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ribolovec2
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 20 Май 2008
Мнения: 86

МнениеПуснато на: Съб Яну 17, 2009 16:04    Заглавие: Отговорете с цитат



Целия пасаж не мога да го чатна - защо в зависимост от това дали проминливата съставка е в + или - полупериод ще се отпушва Т2 или Т3. Нали казахме, че промелнвата съставка се носи от постояннята, следователно накрая се получава пак променлива, чиято 0 е "вдигната" с потенциала на постоянната и при това и двата полупериода на променливата остават или положителни, или отрицателни, само с различен потенциал?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 17, 2009 19:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Това което си показал е типична схема клас Б (при това доста опростена). Наистина ще се отпушва ту единия, ту другия транзистор.

Захранващото напрежение е 'разделено на две', но от гледна точка на всеки от двата транзистора, базата му е на нула, защото е referenced (това не го знам на български как е) не към 'схемната' нула, а към изходния разделителен кондензатор, където пък има DC потенциал Vcc/2.

Един вид, ако един npn транзистор има +200 волта на колектора, и +190 на емитера, и на базата му подадеш +190 волта, от негова гледна точка базата му е на нула!

ЕДИТ: и още нещо, може да се бъркаш от стрелките при T1, които не са много коректно поставени - те касаят само променливия ток, а при T1 има постоянна съставка! Докато при T2 / T3 нарисуваните на картинката стрелки са 'целия' ток.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ganevec
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 11 Юни 2005
Мнения: 221
Местожителство: русе

МнениеПуснато на: Вто Яну 20, 2009 18:50    Заглавие: Отговорете с цитат

каде ги тия книги за по 3 лв ?
аз искам поне 5 на Шишков
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals