| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
hunterS Нов потребител

Регистриран на: 10 Яну 2009 Мнения: 36
|
Пуснато на: Вто Яну 13, 2009 20:58 Заглавие: |
|
|
| Ами аз с контролера ще командвам драйвер L293В който ще командва два електродвигатела.Няма да има светодиоди.И 0 към портовете ще се подава от инфрачервен фототранзистор при осветяването му. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emil74 Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2007 Мнения: 1111
|
Пуснато на: Вто Яну 13, 2009 21:03 Заглавие: |
|
|
| Не е проблем. Светодиодите се ползват само като стандартни индикатори за симулациите. Доколкото виждам коментарите в самата програма, точно това, което се наблюдава си искал. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
hunterS Нов потребител

Регистриран на: 10 Яну 2009 Мнения: 36
|
Пуснато на: Нед Яну 18, 2009 16:08 Заглавие: |
|
|
Някой може ли да ми каже защо при запис на програма в контролера след завършване на процеса ми дава verifi failed an adres 0000h, софтуера е ic-prog на XP съм с мини програматора на хоби кит за pic настройките са както ги дават в саита и в книгата на Млад конструктор pic част1 имам и преходник 9 пин към 25 пин пробвах няколко контролера 16ф84 а и резултата си е един и същ  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Яну 18, 2009 16:11 Заглавие: |
|
|
| hunterS написа: | | защо при запис на програма в контролера след завършване на процеса ми дава verifi failed an adres 0000h |
Програматора не ти работи. Или поне не работи с този PIC (повечето по-евтини програматори работят само с някои от моделите чипове)
Това не значи задължително че е повреден - може да имаш кабелни проблеми и т.н.
Има около 100 възможни причини да не работи  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
hunterS Нов потребител

Регистриран на: 10 Яну 2009 Мнения: 36
|
Пуснато на: Нед Яну 18, 2009 16:21 Заглавие: |
|
|
| Ми в листата с контролери пише че подържа този пик а и в кабел няма да е защото от офис1 си купих преходника без кабел е и по спецификацията 9 към 25 пин го мерих пин по пин и е здрав а програматора от как съм го взел сефте го включвам да е фабричен дефект ме съмнява тои има 2 елемента на кръс дето се казва незнам какво става. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:05 Заглавие: |
|
|
| hunterS написа: | | тои има 2 елемента на кръс |
Ясно!
Към лаптоп ли го включваш?
Какви напрежения измерваш с мултицета на Vpp и Vcc пиновете на ПИК-а, когато се опитва да програмира тоя 'програматор' ? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
hunterS Нов потребител

Регистриран на: 10 Яну 2009 Мнения: 36
|
Пуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:20 Заглавие: |
|
|
| Ам на лаптопа ми имам само лпт25 пина и за това го слагам на стационарниа не сам мерил напрейение но ще измеря някъде четах за че някой компове не давали достатачно напрежение и трябвало настрой ката на I/O Delay на ic-prog да е на макс да го направя ли. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:26 Заглавие: |
|
|
Ако няма напрежение, няма и да има, независимо какви настройки направиш. Ще трябва да добавиш адапторче за 12В DC външно, и да пипнеш малко програматора да взема отвън програмиращото напрежение.
Накратко казано, програматорите без собствено захранване са пълни боклуци.
Ако се чувстваш авантюристично настроен, може да си извадиш +12 волта от кутията на десктопа с подходящ кабел (свързва се към свободен захранващ куплунг от захранването, от тези 4-пиновите молекси дето захранват хардовете и оптичните у-ва). Аз така бях направил, преди да си взема 'сериозен' програматор. Работи добре, ама внимавай с жиците, че лесно гори захранването, а през него и дъното. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
hunterS Нов потребител

Регистриран на: 10 Яну 2009 Мнения: 36
|
Пуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:33 Заглавие: |
|
|
| За това нямапроблем само ми кажи какво трябва да е напрежението без външен източник и дали тока от захранващия блок на компа няма да е много висок програматора е този ако имаш време би ли му хвърлил един поглед http://www.hobbykit.dir.bg/hobbyb/h1540.html да не стане грешка и да изпържа нещо.Получавам 5.20в между Vss и Vdd нормално ли е. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Яну 18, 2009 17:56 Заглавие: |
|
|
Захранващото ти напрежение е нормално. По-голям проблем обикновено е програмиращото такова.
То е леко различно (по номинал) между различните ПИК-ове, трябва да си провериш в дейташийта. Обичайната "най-добра" стойност е 13 волта. Аз с успех ползвах 12 (даже по-скоро около 11.8 ) с различни програматори.
Това се подава за кратко на MCLR пина на ПИК-а. Провери го с мултицет.
За програматора не мога да помогна, ще трябва да откриеш откъде си 'прави' 13-те волта (в серийните програматори за целта се ползва един глупав, и зле работещ, пиниз с нивата на RS232 интерфейса), и да добавиш транзистор и 1-2 резистора, като оставиш сигнала (нормално подаван директно на Vpp) да клати базата на транзистора (през резистор, естествено), а транзистора да комутира 'истинско' Vpp - вкарано отвън през жица! - към чипа.
Но според мен, с тоя програматор ще видиш зор. Нищо не е буферирано по него (като го гледам), и си оставен на милостта на нивата на сигналите от RS232 порта ти. Които пък са като времето над Лондон - ту такива, ту онакива  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|