 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
andrey1988 Опитен потребител


Регистриран на: 30 Дек 2005 Мнения: 1263 Местожителство: Ботевград
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 0:17 Заглавие: |
|
|
| Ами ако трябва да се направи, що да не се задават и такива въпроси тука, не одавна и на мене не са ми били ясни и знам колко е гадно да искаш да разбереш нещо и да няма кой да питаш, е тука има кой. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 0:44 Заглавие: |
|
|
grizzly,първо си откоригирай поста-надявам се няма да се налага и на теб да ти обяснявам с кой бутон се отговаря в този форум.
Второ-във форума има място и за въпроси на начинаещи.Когато са по-смислени и си личи,че човека си има някакво понятие седят из тия раздели.Когато си личи че "си няма хал-хабер" слизат в един раздел по-надолу. Но място за подобни питания има.
Не виждам нищо лошо в това че някой има желание да се научи на нещо и пита да му се разясни. _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
grizzly Опитен потребител


Регистриран на: 07 Ное 2008 Мнения: 246 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 1:12 Заглавие: |
|
|
ОК, щом са такива правилата ще си трая.
Приемам за прилично да се куотва част от предишен отговор за да е ясно на кого отговарям. Намирам го за четливо. Но ако и това не е прието тук няма да го правя.
За мултивибратора...
Както написах това е двустъпален усилвател с 100% обратна връзка. Как работи ли?
Като дойде тока двете стъпала отиват в усилвателен режим. Но поради това че има толеранси в елементите (различно усилване на транзисторите) единия транзистор успява по-бързо да се отпушва от другия. Поради това през своя (празен) изходен кондензатор ограничава скоростта на отпушване на другия транзистор. Колкото повече набира скорост първия, толкова повече се запушва втория. До тук схемата работи в усилвателен режим. При определено ниво на изхода на първи транзистор, втория се запушва напълно и нищо повече не спира първия да се насити (отпуши) напълно. До този момент понеже процеса се развива бързо, кондензаторите не са успяли да се заредят и се държат като "късо съединение" (почти). Когато схемата се стабилизира кондензаторите започват да се зареждат през съответните резистори и отпушения транзистор. Когато кондензатора на изхода на отпушения транзистор се зареди нищо повече не кара запушения да седи така и той започва да се отпушва през съответния си базов резистор. През това време вече заредения кондензатор на изхода му дръпва базата на отпушения транзистор към -0.6 волта (защото обратния преход база-емитер е диод) и отпушения транзистор се запушва с бясна сила...
От тук нататък цикъла се повтаря в обратна посока.
Дано се справих с обяснението на прима виста.
Благодаря и извинете.  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Bojilov Опитен потребител


Регистриран на: 02 Май 2004 Мнения: 15426
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 11:10 Заглавие: |
|
|
Защо да не се цитират цели постове,цитати в които пък се цитират други цитати и т.н. е писано многократно.А и няма нужда да обяснявам-никой не е длъжен да чете едно и също нещо по няколко пъти в темата и темата ненужно да се раздува.
Иначе нещо погрешно си разбрал-самите цитати не са забранени.Забранено е да се цитира цял пост и да се цитира по начина по който го беше направил преди да си откоригираш поста. _________________ Мегатрон-2007 ООД
На вниманието на всички бързащи-ако не ви е дадена оферта за някой артикул-значи ще ви я пратя по-късно и без да надавате зор и звъните! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|