| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
Vaklin Опитен потребител

Регистриран на: 02 Юли 2005 Мнения: 2054
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 12:44 Заглавие: |
|
|
Гледай линка. Всичко е ясно там...
---------------------------------------
Ето ти и до 99. Мязаш ми на свестен и правя огромен компромис със себе си...
Иначе, ученето му е майката.
http://www.elecfree.com/electronic/0-99-two-digit-counter-by-ic-74ls48-74ls90/ _________________ --------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Desso Нов потребител

Регистриран на: 26 Окт 2005 Мнения: 27
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 12:52 Заглавие: |
|
|
| Благодаря,може би ще имам още въпроси , но по нататък. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Vaklin Опитен потребител

Регистриран на: 02 Юли 2005 Мнения: 2054
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 13:00 Заглавие: |
|
|
На още въпроси ще отговарям само и единствено ако звучат примерно така:
1. Прочетох това, това и това.
2. От прочетеното разбрах, това и това.
3. По мои виждания, ще трябва да направя това и това, за да стане онова.
4. Направих го, но резултатът беше еди какъв си, който е различен от очакванията ми еди къде си.
И изобщо. Първата стъпка към проектирането на нещо е да си нарисуваш блокова схема и алгоритъм на работата му. Като запълниш всички кутийки може и на контролерче и на инджиктоплякорче да го направиш... Все едно. 98% от работата си я свършил. Клавиатуристи бол. Единици са тези на които можеш да обясниш какво трябва и как трябва да работи. До тук в цялото БГ познавах само ЕДИН такъв. Сега съм влязъл в контакт с един друг пич и ще бъда много приятно изненадан, ако той е вторият! _________________ --------------------------------------------------
Ако търсите помощ, сбъркали сте форума. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
yani kokas Опитен потребител


Регистриран на: 14 Юни 2006 Мнения: 326 Местожителство: Дупница/София/
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 13:16 Заглавие: |
|
|
Само едно уточнение по темата - по принцип броячите се реализират с Т тригери(Д тригер се свързва като Т тригер като Д входа се свърже с инверсния изход ,а тактовата поредица се потадава на тактовия вход).
Д тригери "чисти" се използват за регистри. _________________ Всеки щепсел контакта да си знае ,да се пази
да не се зарази и ако клемите зацапа,
некой друг да тока да изцака... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 14:16 Заглавие: |
|
|
| Ако искаш възможно най-прост брояч - разгледай TIL307. Брояч, дешифратор и 7-сегментен индикатор в един чип. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 15:47 Заглавие: |
|
|
| Айде малко помощ. Ето ти схема на брояча с тригерите. Само че брои до FF, а не до 99. Дешифраторите оставям на теб, ти да си ги свържеш и да си направиш формирователя на входните импулси. А и ако искаш да брои до 99, трябва и логика да открива състояние 9 и после да нулира тригерите. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Яну 30, 2009 16:24 Заглавие: |
|
|
| Цитат: | | Само че брои до FF |
Кажи си го по десетичному 255 ,че иначе ще има още въпроси.
Добре че автора няма огромни количества транзистори ,да не иска да си прави и тригерите. Хората имат чипове с по 4 разряда само индикатори им слагаш ,тебе да не са те наказали от училище нещо. Подобно на миенето на коридора с четка за зъби ?  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Desso Нов потребител

Регистриран на: 26 Окт 2005 Мнения: 27
|
Пуснато на: Нед Фев 01, 2009 22:21 Заглавие: |
|
|
| Отново ви благодаря за отговорите.Тази схема не ми трябва за проект за училище.Може би трбва да си задам въпроса по конкретно.Идеята е за устройстви с фототранзистор който е постоянно освтетн.При прекъсване на светлината към него трябва да се отчете бройка.Исках първо да направя някакъв елементарен брояч с който да тествам как се държи фотоелемента. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Нед Фев 01, 2009 22:57 Заглавие: |
|
|
| Ето ти брояч до 99. Само не съм сигурен дали няма да се наложи поставянето на допълнителни транзистори между фототранзистора и брояча, ама може да пробваш. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Desso Нов потребител

Регистриран на: 26 Окт 2005 Мнения: 27
|
Пуснато на: Нед Фев 01, 2009 23:34 Заглавие: |
|
|
eler благодаря наистина ще го пробвам.Надявам се утре да мога да го сглобя и тествам и ще кажа какво се е получило.
Предполагам броенето до по-голямо число от 99 е аналогично с повече TIL307 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|