Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Импулсно захранване за крайно стъпало
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2004
Мнения: 174

МнениеПуснато на: Съб Яну 31, 2009 17:19    Заглавие: Да ама не! Отговорете с цитат

tropper написа:
Подобно управление на МОСФЕТ - с драйверен траф - дава много проблеми! ....


Точно тази 2-та схема е реализирана по най правилния, прост и ефикасен начин . За да имаш стръмен фронт на запушване този PNP транзистор осигурява ускорено разреждане на гейта а диода е за осигуряване на максимална скорост на зареждане на гейта. Диода се слага шотки най достъпен е 1N4148 или подобен а транзистора някакъв бърз ключов.
В другата схема където липсва тази част е малко рискована заради вероятност от застъпване на фронтове в 2-та клона и възможност от насищане на трафа което си е опасно и може да хвърчат транзистори и други елементи от високоволтовата част !!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
the_bull
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Май 2007
Мнения: 660
Местожителство: Монтана(Студент в Русе)

МнениеПуснато на: Съб Яну 31, 2009 17:40    Заглавие: Re: Да ама не! Отговорете с цитат

suxfan написа:
Диода се слага шотки най достъпен е 1N4148 или подобен

Че 1N4148 Шотки диод ли се води? Surprised
_________________
Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване."
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Carl_Cox
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Апр 2008
Мнения: 147
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Съб Яну 31, 2009 17:41    Заглавие: Отговорете с цитат

suxfan при TL-ката няма как да се засекат двата фронта защото има dead time между двете поредици Rolling Eyes
_________________
Не може нации които се напиват с бира да дават акъл на нации които изтрезняват с бира
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
emilm
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Авг 2005
Мнения: 761

МнениеПуснато на: Съб Яну 31, 2009 22:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Ще пробвам втората схема тогава,щом мислите че е по-добре изпълнена,но мисля да заменя имп. трансформатор със Е-образен след съответно изчисляване на новия
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2004
Мнения: 174

МнениеПуснато на: Нед Фев 01, 2009 1:01    Заглавие: ! Отговорете с цитат

Carl_Cox, Този dead time не е достатъчен когато имаш 2-4nF капацитет на гейта на полевия транзистор. Това е основния проблем високия капацитет на гейта.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 02, 2009 17:26    Заглавие: Отговорете с цитат

В сп. Радио ,бр 12, 2005 има импулсен блок от 220 В 1000Вата 2Х50В вторично (малко мъничко според мен ,но там лесно може да се пипне)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
emilm
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Авг 2005
Мнения: 761

МнениеПуснато на: Пон Фев 02, 2009 21:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето я схемата:
3. http://img266.imageshack.us/img266/341/1220052st1.gif
Признавам че не съм я виждал,и мисля че има всичко необходимо за един усилвател,само незнам като елементна база....има доста руски "чарколяк",и дали всичко може да се замени като например оптрона?
Ще потърся и платката да погледна.Благодаря за схемата "ELP"!


Последната промяна е направена от emilm на Вто Фев 03, 2009 16:42; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
suxfan
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 29 Окт 2004
Мнения: 174

МнениеПуснато на: Вто Фев 03, 2009 0:25    Заглавие: Мда Отговорете с цитат

Много неща имат аналози , но и схемата е прекалено усложнена особенно в драйверната част. Там спокойно може да се ползва схемата с онзи транзистор + диода за който споменах. Няма смисъл от толкова полеви транзистори а и ще харчи твърде много ток заради малките резисотри в дрейна и в ОК на TL494 и може да позагрява.
Бих казал че руската схема е по добра а и е за по голяма мощност Wink
http://vgorev.narod.ru/r_page/m_constr/new/ibp/ibp.htm
Проблема може би е в липсата на защита на изхода и е добре да се добави. Може да се ползва тази от бългаската схема Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emilm
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 04 Авг 2005
Мнения: 761

МнениеПуснато на: Вто Фев 03, 2009 16:21    Заглавие: Отговорете с цитат

"Suxfan",тази схема също е руска,според статията мощността и е 1kw,токовата защита е настроена на 14А.Да,усложнена е в драйверната част,но няколко транзизтора не са проблем,всъщност третия транзистор се използва точно за повишаване бързодействието при запушване на мосфетите.Има и разработена платка за нея (в attach-а е),което говори че схемата е изпробвана на практика
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Carl_Cox
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Апр 2008
Мнения: 147
Местожителство: Gabrovo

МнениеПуснато на: Вто Фев 03, 2009 17:31    Заглавие: Отговорете с цитат

като гледам тази последната схема малко въпроси ми се породиха в главата Rolling Eyes 1 киловат отдавана мощност от транзистори които са на 800 Волта 9 А,напреженето добре ама тока Question не е ли уместо да има някакъв запас?При пуш пул схемите напрежението върху силовите транзистори е 2 пъти захранващтото което ще рече 620 Волта дрейн сорс,един малък пик за наносекунди и изгаря героийски.Моя съвет е ако че правиш тази схема замени ги със IGBT наистина искаш да получиш желаната мощност
_________________
Не може нации които се напиват с бира да дават акъл на нации които изтрезняват с бира
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals