| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
suxfan Опитен потребител

Регистриран на: 29 Окт 2004 Мнения: 174
|
Пуснато на: Съб Яну 31, 2009 17:19 Заглавие: Да ама не! |
|
|
| tropper написа: | | Подобно управление на МОСФЕТ - с драйверен траф - дава много проблеми! .... |
Точно тази 2-та схема е реализирана по най правилния, прост и ефикасен начин . За да имаш стръмен фронт на запушване този PNP транзистор осигурява ускорено разреждане на гейта а диода е за осигуряване на максимална скорост на зареждане на гейта. Диода се слага шотки най достъпен е 1N4148 или подобен а транзистора някакъв бърз ключов.
В другата схема където липсва тази част е малко рискована заради вероятност от застъпване на фронтове в 2-та клона и възможност от насищане на трафа което си е опасно и може да хвърчат транзистори и други елементи от високоволтовата част !!! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
the_bull Опитен потребител

Регистриран на: 31 Май 2007 Мнения: 660 Местожителство: Монтана(Студент в Русе)
|
Пуснато на: Съб Яну 31, 2009 17:40 Заглавие: Re: Да ама не! |
|
|
| suxfan написа: | | Диода се слага шотки най достъпен е 1N4148 или подобен |
Че 1N4148 Шотки диод ли се води?  _________________ Постулат на Хорнер за петте удара:
"Опитът е право пропорционален на потрошеното оборудване." |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Carl_Cox Опитен потребител

Регистриран на: 23 Апр 2008 Мнения: 147 Местожителство: Gabrovo
|
Пуснато на: Съб Яну 31, 2009 17:41 Заглавие: |
|
|
suxfan при TL-ката няма как да се засекат двата фронта защото има dead time между двете поредици  _________________ Не може нации които се напиват с бира да дават акъл на нации които изтрезняват с бира |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emilm Опитен потребител

Регистриран на: 04 Авг 2005 Мнения: 761
|
Пуснато на: Съб Яну 31, 2009 22:41 Заглавие: |
|
|
| Ще пробвам втората схема тогава,щом мислите че е по-добре изпълнена,но мисля да заменя имп. трансформатор със Е-образен след съответно изчисляване на новия |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
suxfan Опитен потребител

Регистриран на: 29 Окт 2004 Мнения: 174
|
Пуснато на: Нед Фев 01, 2009 1:01 Заглавие: ! |
|
|
| Carl_Cox, Този dead time не е достатъчен когато имаш 2-4nF капацитет на гейта на полевия транзистор. Това е основния проблем високия капацитет на гейта. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пон Фев 02, 2009 17:26 Заглавие: |
|
|
| В сп. Радио ,бр 12, 2005 има импулсен блок от 220 В 1000Вата 2Х50В вторично (малко мъничко според мен ,но там лесно може да се пипне) |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emilm Опитен потребител

Регистриран на: 04 Авг 2005 Мнения: 761
|
Пуснато на: Пон Фев 02, 2009 21:48 Заглавие: |
|
|
Ето я схемата:
3. http://img266.imageshack.us/img266/341/1220052st1.gif
Признавам че не съм я виждал,и мисля че има всичко необходимо за един усилвател,само незнам като елементна база....има доста руски "чарколяк",и дали всичко може да се замени като например оптрона?
Ще потърся и платката да погледна.Благодаря за схемата "ELP"!
Последната промяна е направена от emilm на Вто Фев 03, 2009 16:42; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
suxfan Опитен потребител

Регистриран на: 29 Окт 2004 Мнения: 174
|
Пуснато на: Вто Фев 03, 2009 0:25 Заглавие: Мда |
|
|
Много неща имат аналози , но и схемата е прекалено усложнена особенно в драйверната част. Там спокойно може да се ползва схемата с онзи транзистор + диода за който споменах. Няма смисъл от толкова полеви транзистори а и ще харчи твърде много ток заради малките резисотри в дрейна и в ОК на TL494 и може да позагрява.
Бих казал че руската схема е по добра а и е за по голяма мощност
http://vgorev.narod.ru/r_page/m_constr/new/ibp/ibp.htm
Проблема може би е в липсата на защита на изхода и е добре да се добави. Може да се ползва тази от бългаската схема  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
emilm Опитен потребител

Регистриран на: 04 Авг 2005 Мнения: 761
|
Пуснато на: Вто Фев 03, 2009 16:21 Заглавие: |
|
|
| "Suxfan",тази схема също е руска,според статията мощността и е 1kw,токовата защита е настроена на 14А.Да,усложнена е в драйверната част,но няколко транзизтора не са проблем,всъщност третия транзистор се използва точно за повишаване бързодействието при запушване на мосфетите.Има и разработена платка за нея (в attach-а е),което говори че схемата е изпробвана на практика |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Carl_Cox Опитен потребител

Регистриран на: 23 Апр 2008 Мнения: 147 Местожителство: Gabrovo
|
Пуснато на: Вто Фев 03, 2009 17:31 Заглавие: |
|
|
като гледам тази последната схема малко въпроси ми се породиха в главата 1 киловат отдавана мощност от транзистори които са на 800 Волта 9 А,напреженето добре ама тока не е ли уместо да има някакъв запас?При пуш пул схемите напрежението върху силовите транзистори е 2 пъти захранващтото което ще рече 620 Волта дрейн сорс,един малък пик за наносекунди и изгаря героийски.Моя съвет е ако че правиш тази схема замени ги със IGBT наистина искаш да получиш желаната мощност _________________ Не може нации които се напиват с бира да дават акъл на нации които изтрезняват с бира |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|