Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Обратна връзка на инвертор 12/220v
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008
Мнения: 549
Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Пон Мар 30, 2009 19:41    Заглавие: за ветрогенератора Отговорете с цитат

идеята на изхода на ветрогенератора да има 12в е много хитра по този начин енергията ще се съхранява и ще се използва когато е необходимо
във всички случаи не търси схема която е на транзистори.ако наастояваш ти да си я правиш търси от някъде да е изпълнена на тиристори.имам такава но тя е на 6KHz.ако нямаш опит в електрониката по до-бре ще е да използваш готови UPS-и
въъобще няма да ти е лесно
_________________
няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Technician
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Фев 2008
Мнения: 337

МнениеПуснато на: Пон Мар 30, 2009 20:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Елементите могат да се заменят и със западен (Китайски) аналог.
Вземай един готов инвертор на 3500 вата,това е най-изгодно,
не се знае ако вземеш да правиш инвертор по схема какъв ще е ефекта а и трафа трябва да е точен и няма да му е лесна направата.
Не можеш ги навърза 8 инвертора,а и икономически няма да ти е изгодно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
SolarManiak
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 20 Авг 2007
Мнения: 13

МнениеПуснато на: Пон Мар 30, 2009 20:11    Заглавие: Отговорете с цитат

bvgdzk ще ти бъда благодарен ако дадеш схема със тиристори и съответно да кажеш защо мислиш че с тях ще е по добре

а относно това за практиката и при липсата и да използвам готов UPS мислил съм по въпроса но първо че са доста скъпи а и това обезмисля казаното по темата до момента
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nimi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Апр 2005
Мнения: 475

МнениеПуснато на: Пон Мар 30, 2009 20:12    Заглавие: Отговорете с цитат

Малко безумна ми изглежда идеята за 12-те волта. Като се замисля... не малко ами много безумна Laughing
Като се има в предвид и КПД-то на инвертора токовете в първичната/е намотка/и направо ме замайват Crying or Very sad

Ще си кажа личното мнение Wink

Много по приятно ми изглежда вариянт при който входното напрежение е 36, 48 или повече волта. Излишната енергия при липса на товар също ще може да се съхранява с последователно свързани акумулатори ако има такова изискване. Не стартерни разбира се.

Както сподели bvgdzk определено е за предпочитане тиристорен инвертор.
_________________
Алармени системи, Видеонаблюдение и контрол на достъпа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
SolarManiak
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 20 Авг 2007
Мнения: 13

МнениеПуснато на: Пон Мар 30, 2009 20:28    Заглавие: Отговорете с цитат

искам да поясня че първичните намотки няма да имат връзка и токовете във всяка няма да надвишават повече от 40-45 А освена ако една друга не си индуцират някакви токове но предвид че целта ми е да работят в синхрон се надявам че това няма да стане

вие какво мислите?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Филипов
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Дек 2002
Мнения: 7774
Местожителство: Плевен

МнениеПуснато на: Пон Мар 30, 2009 22:10    Заглавие: Отговорете с цитат

http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=46082
_________________
Ако двамата имаме по една ябълка и ги разменим, пак ще имаме по една.
Ако двамата имаме по една идея и ги разменим, ще имаме по две!
Oтопление и ВиК. Интелигентни отплителни системи. Проектиране продажба доставка монтаж
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
Nimi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Апр 2005
Мнения: 475

МнениеПуснато на: Вто Мар 31, 2009 1:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Хубаво е да се обмисли добре идеята. От учебниците и ръководствата по "Промишлена електроника" има какво да научи. Инверторите са добре разгледани и описани там.

Колкото и да мисля и да чета по темата притесненията ми за тези входни 12В си остават даже се засилват. Имайки в предвид загубите в инвертора почвам да се замислям и как ще се пренасят необходимите близо 400А ток за целта. Много дебели и къси по възможност кабели, близост на ветрогенератора и дизелгенератора, сериозно охлаждане на силовата част и какво ли още не.

Ето едно хубаво постче от друг форум и няколко линка по темата:

Цитат:
Само да добавя, че в повече от мощните инвертори не се инвертират 12 V, а каскадно свързани акумулатори с напрежение около и над 60 V ... но като цяло колегите по-горе са ти обяснили принципите на инвертора ... променлив ток се прави от постоянен с комутационни елементи (тиристори, мощни транзистори, IGBT) управлявани от подходяща схема, с предвидени филтрации за подобряване на формата комутирания сигнал - за да е максимално близък по форма до синусоидата ... по този начин се осигурявя нормален режим на работа на трансформаторните групи и се постига по-високо КПД ...


Тука са добре описани нещата. Направи ми впечатление, че изходното напрежение на ветрогенераторите съвсем не е 12V. Даже за 1-2kW ги дават вече с изходни напрежения 48V а да не говорим за тези на 3kW.

Ето още малко информация по въпроса за напреженията.

Интересни коментари относно напрежения и мощности. Темата е за хидроцентрала но е любопитна.

Този ветрогенератор определено ми допадна Smile

Темата е "Обратна връзка на инвертор 12/220v" а се оказа, че по-скоро може да се преименува "Съвет за инвертор 12/220v 3,6kW" след като не е уточнено нищо.

Ако наистина си твърдо решен напрежението на генераторите да е 12В бих си позволил да предложа обсъждане на друг тип инвертор. Вярно е, че няма да могат да се избегнат големите токове на 12В но идеята си има някои предимства. Съвсем друг е въпроса кой би се наел да проектира, изработи и оживи такова устройство.

Преобразуване по схемата DC->DC->AC с всичките му обратни връзки. Мисля, че и синусуидата няма да е особен проблем за изпълнение.
_________________
Алармени системи, Видеонаблюдение и контрол на достъпа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008
Мнения: 549
Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Вто Мар 31, 2009 2:17    Заглавие: За ветрогенератора Отговорете с цитат

Колега прекалено много високо си вдигнал "летвата".Ако е за единична бройка не си струва да правиш такова нещо с таква мощност.
Ако искаш да се учиш първо изучи основите на електротехниката достатъчно добре.След това изучи особенностите на електронните прибори.
Ако мислиш че знаеш достатъчно по тези въпроси мога да ти предложа схема с такава мощност но тя е на 6 KHz и работи на по-високо захранващо напрежение мисля че е около 110 В. Ако искаш да я преработваш за стандартна честота основно ще трябва да увиличаваш стойността на кондензатори.В тази схема ноято имам те са 8 микро.Евентуално може да се получи ако сложиш стойности около 1000 микро.
При тиристорите когато са отпушени има спад на напрежението около 1 волт и идеята за по-високо напрежние на екомулаторите 36.48-60волта е отлична .По този начин загубите ще са мног по-малко .Щ е се работи със значително по малки токове.
И пак повтарям ако е за една бройка не си стува труда и времето и разцходите.Такова нещо се прави от екип "мозъци" и не работа за един човек защото не е и никак лесно да се нправи.
ПОМИСЛИ СИ ДАЛИ ДА ЗАПОЧНЕШ.
Иначе има още варианти много но не мога да ти кажа кой ще е най удачен.Но във всички случаи формата на напрежението на входа на инвертора трябва да е синусоидална.
_________________
няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Nimi
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 19 Апр 2005
Мнения: 475

МнениеПуснато на: Вто Мар 31, 2009 11:07    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето този линк ми хареса. За съжаление не е посочена цената.
_________________
Алармени системи, Видеонаблюдение и контрол на достъпа.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
SolarManiak
Нов потребител
Нов потребител


Регистриран на: 20 Авг 2007
Мнения: 13

МнениеПуснато на: Вто Мар 31, 2009 23:03    Заглавие: Отговорете с цитат

хора виждам че не обръщате внимание на това че идеята ми е вместо 400А в една първична намотка да разделя първичната част на трансформатора на 8 и така да имам 8 пъти по малки токове в намотките и същата магнитна сила в магнитопровода която да се индуцира в вторичната намотка

иначе сте прави за темата че трябва да е "Съвет за инвертор 12/220v 3,6kW"

а принципната схема я виждам така (ветро генератор, дизел генератор)AC > траф -две първични - за дизела една и ветрогенератора една > 8 вторични за 8-те батерии по ендна от там насетне ви е ясно
8 схеми работещи в синхрон във всяка течащи не повече от 40-45А които зборно правят 8 по 40-45 НО В РАЗЛИЧНИ НЕ СВЪРЗАНИ ПЪВИЧНИ НАМОТКИ!
това не се 400А а магнинта сила равняваща се на 400А

благодаря за мненията!

послепис: ако имах познания по електротехника като повечето пишещи във форума нямаше да търся вашата помощ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals