Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

LED Spectrum Analyzer - идеи за направата му?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Edesign
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Сеп 2005
Мнения: 301

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2009 15:08    Заглавие: Отговорете с цитат

да така става, просто ще имаш винаги стълбица и няма да имаш ефекти като пиков детектор и т.н.
иначе ти трябват N на брой филтъра за колкото искаш честоти, всеки филтър е с по един ОУ, изтегли си FilterLAB там е нарисувана и схемата на самите филтри.

Това беше първият ми опит преди 3 години само че не с А277, а с контролери но работи безупречно
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2009 15:14    Заглавие: Отговорете с цитат

Последен пост, че не ми се разправя с хора, които явно са станали накриво.

Edesign написа:
само им задаваш различни параметри на Фурието, за да смята всеки в своята си лента.
-------------
фурието дава спектър, а не сменяш параметрите за дадена честота, така че написаното от теб е безсмислено


Фурието дава спектър, обаче

а) преди сметките обикновено се слага по един лентов филтър за 'общо' орязване - примерно със срез м/у 50Х и 10КХ
б) отделните честотни ленти трябва да си вземат всяка своята част от резултатите

Edesign написа:
и второ нужни са ти 5, 7 или 20 филтъра колкото искаш, за всяка една от честотите. Филтрите е достатъчно да са направени дори и от по един ОУ


Е тука вече се издъни.

Искам да видя как с един ОУ ще направиш 8-полюсен band-pass филтър. Или може би сега ще кажеш, че няма нужда от толкоз полюсен - едно стъпало стига? Smile със стръмност 6db/oct Smile Smile Smile

Не вдяваш, че имаш и претенции. Личи си, че си в професията, обаче отношението "язе знаем най-добре" те прави смешен.

Edesign написа:
да им кажеш, че програмата им не струва


Програмата си е чудесна, но често има проблем в задкомпютърното устройство Smile

Колев написа:
Първоначалния ми замисъл беше да купя 20 тина кита на Неомонтана Светодиодни индикатори, да сложа на всеки неободимия филтър за да получа срез за необходимите честоти


Бе то хубаво, така ще стане, но 'необходимия филтър' при 10 или повече честотни ленти трябва да е с МНОГО рязка характеристика. Достатъчно рязка, за да те направи луд докато го подкараш. Достатъчно рязка, за да иска 8-полюсна схема -- което означава 3 ОУ-та с купчина пасивни елементи 1%, високоточни кондензатори от определен тип, и безкраен чанч с подбор на елементи, мерене, настройване, пак мерене и т.н.
_________________
“Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…”
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Edesign
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 01 Сеп 2005
Мнения: 301

МнениеПуснато на: Пон Апр 20, 2009 15:35    Заглавие: Отговорете с цитат

момче не се излагай вече, човека явно не го иска супер свръх и т.н.
аз наистина съм го направил с по 1 ОУ преди 5 години и работи от тогава супер, като се разходиш до варна тази година мога да ти дам адреса да видиш стената на живо Very Happy

ето и проект като кит за сглобяване

http://www.animeguru.com/images/velleman/k4300.html

спирам до тук вече дадох 4 начина за реализиране на проекта, надявам се да съм бил полезен
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008
Мнения: 549
Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Вто Апр 21, 2009 1:53    Заглавие: мнение Отговорете с цитат

Всеки филтър си има един параметър -СТРЪМНОСТ който показва какво е затихването му за близките му честтоти.При такива честоти които искаш да филтрираш-осбенно най ниските и ако още не си се отказал да го правиш направи го с цифрови филтри.Ако филтрите са аналогови те адски ще се влияят от нивото на постъпващия сигнал и няма да реагират само на реалната честота за които са изчислени а и на близките около нея.
_________________
няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
toltec
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Апр 2004
Мнения: 734
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Сря Апр 22, 2009 12:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Когато се прави спектрален анализ стръмността на филтрите( по скоро качественния им фактор )зависи от броя им .( 1 октава , 1/2 октава , 1/3 октава )Това е с цел наистина да се индицира състоянието на спектъра , а не просто да мигат едни сини диодчета .Използването на много стръмни филтри е не само ненужно , но и грешно .Имам сервизна документация ( на хартия ) на спектрален анализатор на ABACUS ( 1/3 октавен ) От нея могат да се взаимстват лентовите филтри . Филтрите са реализирани с по един операционен усилвател , 3 резистора и 2 кондензатора . Със сигнал генератор и осцилоскоп се настройват лесно .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
After_Dark
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 23 Сеп 2005
Мнения: 474
Местожителство: Бургас

МнениеПуснато на: Сря Апр 22, 2009 19:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Нещо такова ли търсиш ?




PS. Crying or Very sad сега погледнах... проекта е махнат. Но може да пишеш на мейла за връзка или да поровиш из форума им. Може да го има там.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008
Мнения: 549
Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Пет Апр 24, 2009 1:47    Заглавие: помощ. Отговорете с цитат

А сега де -при лентови филтри качествен фактор!? Ами хармоници няма ли да тръгнем да търсим.!? И при таака зададеното условие и при честотна лента да речем от 17Hz----20KHz дали само един светодид ще свети.!?
_________________
няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 24, 2009 10:55    Заглавие: Re: помощ. Отговорете с цитат

bvgdzk написа:
А сега де -при лентови филтри качествен фактор!?


Може да са ги направили с бобини и кондензатори -- трептящи кръгове направо Smile Smile Shocked Twisted Evil

Мисля че темата се изчерпа и минахме в сферата на тъпотиите Cool
_________________
“Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…”
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivpav
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 02 Ное 2006
Мнения: 539
Местожителство: Хасково

МнениеПуснато на: Пет Апр 24, 2009 11:02    Заглавие: Отговорете с цитат

After_Dark Проекта не е махнат и е много интересен. От тук може да се изтегли:
http://www.circuitcellar.com/microchip2007/winners/DE/MT1750.html
и долу от бутона - Entry.
Може да се научи доста защото има и добро обяснение към него с теорийка и всичко друго. Схеми, описание, файлове, сорс код. Само на някой да му се чете Smile
_________________
ИВАН ПАВЛОВ
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
toltec
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 26 Апр 2004
Мнения: 734
Местожителство: sofia

МнениеПуснато на: Пет Апр 24, 2009 15:55    Заглавие: Отговорете с цитат

Рядко спамя и се старая да не пиша тъпотии ( нищо че според zmeios и bvgdzk не е така ) .Не го играя засегнат .В този форум хората не си мерят ... а се опитват да получат съвет или да споделят опит . Лентовите филтри имат качествен фактор ( независимо как са реализирани - с LC , с RC , активни ,пасивни ) и той е отношението между централната честота на пропускане и относителната лента на пропускане ( дефинирана най-често за ниво -3 dB ) Справки - всеки учебник за пасивни или активни филтри ( не е срамно да се отварят понякога - аз поне го правя )
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals