Форум за електроника Форуми Форум за електроника
Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
 
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   ГрупиГрупи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Токоизточник за електролиза (Selective/Brush Plating)
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
 
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics



Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
kolo
Активен потребител
Активен потребител


Регистриран на: 27 Юни 2006
Мнения: 59
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Май 18, 2009 16:04    Заглавие: Токоизточник за електролиза (Selective/Brush Plating) Отговорете с цитат

А според мен най-лесно става с траф 1000вата регулиране в първичната намотка и мощни диоди за греца.Руснаците имат куп схеми за тази задачка и по евтино става.
_________________
коло
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Май 18, 2009 17:10    Заглавие: Отговорете с цитат

1000 Вата регулиране са си 1000 вата регулиране,независимо от коя страна на трансформатора...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ELP
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 07 Яну 2004
Мнения: 6933
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 18, 2009 17:20    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако беше вярно ,нямаше да има далекопроводи ВН !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
zmeios
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008
Мнения: 840
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 18, 2009 19:48    Заглавие: Отговорете с цитат

Останах с впечатление, че търсим източник на стабилен ток, да?

Защото ако си говорим за източник на напрежение, и да не е нужно да е твърде стабилизиран... Наистина един монстър траф, едни монстър диоди (примерно със снъбери около тях) и куп слонски кондензатори ще свършат работа.

Но "стабилизирано захранване" според мен, като термин, по подразбиране включва "наличие на обратна връзка и електронно регулиране на изхода"

А иначе, разликата между източник на ток и източник на напрежение, ако имаме линеен стабилизатор, е никаква... само мястото на един резистор. Проблема е високия ампераж.

Продължавам да твърдя, че такова 'нещо' трябва да се реализира импулсно, а не с линеен дроп върху мощни транзистори. Макар, признавам, второ е доста по-просто...
_________________
“Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…”
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bvgdzk
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008
Мнения: 549
Местожителство: ВАРНА

МнениеПуснато на: Вто Май 19, 2009 2:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Странно ! Идеите идват не когато искаш а когато те сами дойдат.Колеги имаме електролиза което ще рече нанасяне на някакво покритие върху някакъв основен материал за сметка на използвания електролит.Стабилноктта на покритието зависи от големината на тока а той зависи от концентрацията на електолита която се променя по време на електолизата.Затова предлагам да го напрви с ъс източник на постоянен ток /генератор на постоянен ток/ т.е. тока да не се променя във времето през което електролита се разрежда за да се получи качественно покритие.Иначе трябва колегата постоянно да стои и да поддържа един и същи ток.И така колеги мисля че може да се използват n-броя гегератори на ток независими един от друг свързани чрез диоди помежду си за да не си влияят на работата един на друг-припомнете си закона на Кирхов.По този начин ще постигне и токове големи колкото му трябват без особенни изисквания за охлаждане на само един регулиращ елемент-по начина по който казвам те ще са повече но ще понесат отделяната мощност от тях Exclamation
_________________
няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Май 19, 2009 9:26    Заглавие: Отговорете с цитат

ELP написа:
Ако беше вярно ,нямаше да има далекопроводи ВН !

И каква е разликата дали ще "угасиш" 30Волта 3Ампера преди трафа или 3Волта 30Ампера след трафа??
Импулсен ИЗТОЧНИК НА ТОК е трудно да се направи,поне според мен.А идеята за превклюваеми намотки от вторичната страна,е измислена одавна и се ползва във фабрични захранващи блокове с голям изходен ток,човъркал съм такъв "Hameg",нагоряло реленце..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
joda
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 417
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Май 19, 2009 10:50    Заглавие: Отговорете с цитат

30А не е кой знае какъв ток. Може да се комбинират превключваеми намотки със стабилизатор на напрежение (ток, се тая, схемата е сходна). Ако на стабилизиращия елемент се поддържа сравнително ниско напрежение и загубите ще са по-малко. Т.е. не е нужно да се регулира с потенциометър целия диапазон 0-30V. Ако е необходимо примерно 20V стабилизирано напрежение, се пресмята вторичната така че след изправяне и филтриране и при макс ток да излизат 22V. При по-малко натоварване ще са повече и ще стигнат примерно до към 30V на празен ход. След това един обикновен транзисторен стабилизатор на 20V. При добро оразмеряване загубите може да се ограничат и до 100W (това само в стабилизатора де). Прави се с няколко степени по този начин и готово. Ако все пак е нужна плавна регулировка от 0 до 30V, пак на степени и с донастройка. Примерно 0-5V, 5-10V, 10-15V и т.н. загубите ще са малко по-големи но все още в разумни граници. Да се прави иначе плавно регулиране в целия диапазон 0-30V с обикновен стабилизатор на изхода при 30А е безумие.

За генератор на ток логиката е същата, нужен е само един нискоомен резистор като товар на стабилизатора на напрежение и става стабилизатор на ток.

Просто идея за любителски условия и възможности.
_________________
Човек обича да прави това което му се отдава. Аз обичам да правя нищо Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stoy40
Опитен потребител
Опитен потребител


Регистриран на: 21 Окт 2004
Мнения: 3148
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Май 19, 2009 14:02    Заглавие: Отговорете с цитат

Почти това се опитвам да кажа и аз,не е необходим стабилизатор на напрежение.Електрохиничните процеси не се интересуват от напрежение,важна е основно и единствено плътността на тока.Необходим е мощен регулируем стабилизатор на ток 1-30А,който да успява да работи линейно при дроп напрежение на него 5-6Волта(за максимален ток),а сбора от нужното му напрежение и това на товара(разтвора в зависимост от плътност,площи,проводимост) да се осигурява от компараторна система,автомобилни релета и тороид с превключваеми намотки...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Форум за електроника Форуми -> Обща електроника - General Electronics Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

 
Към:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Translation by: Boby Dimitrov
Where to Find Free Service Manuals