| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Пет Май 22, 2009 2:54 Заглавие: |
|
|
В такъв случай тиристорите се отпушват защото първоначалното нарастване на тока е поголямо от допустимия за тези тиристори.Почти съм сигурен че проблема ще се оправи ако тиристорите ти се отпушват в "нулата" на синусоидата на мрежовото напрежение.За тази цел си има и опто-тиристори които се отпушват в нулата .С тях може да отпушваш мощните тиристори.Ако съм на твое място ще използвам 4 диода и тиристор за твоята цел-струвами се че така ще е по удачно
НО НАКАРАЙ ТИРИСТОРИТЕ ДА СЕ ОТПУШВАТ В "НУЛАТА" _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ikarlo Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2008 Мнения: 470 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пет Май 22, 2009 10:08 Заглавие: |
|
|
| От постовете не става ясно дали тиристорите са шунтирани с RC защитни групи (в този случай те са задължителни). Ако ги няма, трябва да се сложат. Оразмеряването може да намериш в една стара книжка на С.Табаков "Тиристори". Предлаганото управление в "нулата" в този случай е НЕПРИЛОЖИМО защото сваля честотата и трафа може да ес повреди. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
radev Опитен потребител


Регистриран на: 22 Мар 2009 Мнения: 658 Местожителство: Sofiq
|
Пуснато на: Пет Май 22, 2009 10:19 Заглавие: |
|
|
Сигурно има RC след като е фабрично устройството,явно кучето е заровено в управлението  _________________ Платки http://radev1.narod.ru/
0879-555-472 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
stefan_gb Нов потребител

Регистриран на: 25 Фев 2009 Мнения: 45 Местожителство: гр.Габрово
|
Пуснато на: Съб Май 23, 2009 0:05 Заглавие: |
|
|
RC е сложено но мисля че само на единия , ще проверя отново а също и за стоиностите на елементите  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Съб Май 23, 2009 1:49 Заглавие: |
|
|
ikarlo
Много ти се моля да ми обясниш с думи прости как става това понижение на честотата чрез отпушване на тиристори/при двупътно изправяне / и на симистори в нулата.Адски много ми е интересно и полезно в бъдеще.Поне посочи конкретна литература за това. _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ikarlo Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2008 Мнения: 470 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Пон Май 25, 2009 12:38 Заглавие: |
|
|
Регулирането на мощност с тиристори и триаци може да става по два начина:
1. Фазово-импулсно управление чрез изменение на ъгъла на отпушване (респ. запушване) на вентила. Това става във ВСЕКИ полупериод на променливото напрежение. Така честотата остава непроменена, изменя се съотношението на времето за отпушване към продъжителността на полупериода, оттам - на отделяната в товара мощност (респ. ефективната стойност на напрежението);
2. Чрез промяна на броя полупериоди пропуснати за определено време (или на общ брой периоди). Например, ако на всеки сто полупериода пропуснем 20, ще се получи 20% от мощността. По същество такова управление може да се постигне и с обикновен ключ, стига да е достатъчно бързодействащ. Очевидно, този начин е приложим за инертни консуматори - ел.нагреватели и не става за регулиране при двигатели и в, частност, при трансформатори. Какво ще стане, например, ако пропуснем всеки четен полупериод? Ще се получи 50% от мощността, но при два пъти по-ниска честота (25Hz). Управлението на тиристорите (триаците) в "нулата" позволява точно този вид управление, поради което не става за регулиране с траф. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
stefan_gb Нов потребител

Регистриран на: 25 Фев 2009 Мнения: 45 Местожителство: гр.Габрово
|
Пуснато на: Пон Май 25, 2009 21:17 Заглавие: |
|
|
| ikarlo освен тази литература на Табаков от куде мога да науча още нещо по обстоино за отпушването на тиристорите, и все пак никои ли не е разработвал и изпитвал подобно управление и то за индуктивен товар ?? |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
bvgdzk Опитен потребител


Регистриран на: 31 Авг 2008 Мнения: 549 Местожителство: ВАРНА
|
Пуснато на: Пон Май 25, 2009 21:48 Заглавие: |
|
|
Това дето ти го писах е за 4киловата траф с изходно напрежение 1,8 в. за 2000 ампера с който правих опити за точкова заварка -много голям ток за кратко време 1/50 от секундата и по големия проблем беше че не беше сигурно запушването му на симистора.Ако щеш ми вярвай този проблем и на теб няма да ти се размине.Ако имаш път към Варна ела и ще ти го демонстрирам. _________________ няма сложни неща в техниката-трябва само да се досетиш и да ги направиш
акъл -полезен ми дай ---------пари сам ще си направя
Обучение за работа с PROTEL99 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
radev Опитен потребител


Регистриран на: 22 Мар 2009 Мнения: 658 Местожителство: Sofiq
|
Пуснато на: Пон Май 25, 2009 22:01 Заглавие: |
|
|
Тиристора си е ключов елемент и с пълен успех се прилага за регулиране както на активни така и на индуктивни товари от няколко вата до няколкостотин киловата. _________________ Платки http://radev1.narod.ru/
0879-555-472 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ikarlo Опитен потребител

Регистриран на: 12 Апр 2008 Мнения: 470 Местожителство: Sofia
|
Пуснато на: Вто Май 26, 2009 9:38 Заглавие: |
|
|
Следното намерих в Гугъла:
http://www.radioradar.net/hand_book/documentation/tiristor_simistor.html
Всъщност има още начини за управление на тиристори - с принудително изключване. Паралелно на тиристора се включва транзистор или друг тиристор, който за момент го дава накъсо. По този начин токът през тиристора става нула и той се изключва. Така работят тристорните регулатори на постояннотоковите мотори в мотриси и тролеи. Друг начин е чрез резонансни LC вериги - използва при тиристорните инвертори DC/AC. Но така нагазваме в "дълбоки води", където елементарни познания не са достатъчни. Лично аз съм работил с руска 30kW апаратура, където трифазен тиристорен регулатор беше включен преди понижаващ траф, захранващ нагревател на високотемпературна пещ. Трябва да се отбележи, че тази схема се ползва по-рядко поради повишените загуби (токът не е синусоидален и е пълен хармоници), респ. лош к.п.д. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|