 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
eler Опитен потребител

Регистриран на: 30 Яну 2005 Мнения: 2251 Местожителство: Раднево
|
Пуснато на: Пет Май 22, 2009 21:22 Заглавие: |
|
|
| zmeios написа: | | Повечето се захранват с прав ток с променливо напрежение |
Това нещо не можах да го разбера... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
radev Опитен потребител


Регистриран на: 22 Мар 2009 Мнения: 658 Местожителство: Sofiq
|
Пуснато на: Пет Май 22, 2009 21:28 Заглавие: |
|
|
Двама сме  _________________ Платки http://radev1.narod.ru/
0879-555-472 |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Май 22, 2009 22:36 Заглавие: |
|
|
| eler написа: | | Това нещо не можах да го разбера... |
Ей, че буквояди се извъдихте
Захранването на повечето суичове е правотоково, в определен ОБХВАТ. Примерно може да пише 6 волта на суича, ама и да му подадеш 10, в повечето случаи пак ще работи. Вътре има стабилизатор, който дропва някой и друг волт, и си изработва каквото му е нужно. (В повечето случаи 3.3В, ама няма да се учудя ако напоследък са отишли още надолу) _________________ “Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…” |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Niakoi Опитен потребител

Регистриран на: 20 Авг 2006 Мнения: 356 Местожителство: Каръктаун
|
Пуснато на: Пет Май 22, 2009 23:09 Заглавие: |
|
|
| zmeios написа: | | ...и два кондензатора... | А най-добре, баш забрави за 7805 и се ориентирай към LM2576. Трябват още 1...2 кондензатора, диод и дросел. Не е кой-знае колко скъпо, чарковете (всичките) ги има по магазините и най-важното - пече много слабо. За разлика от 7805, колкото му е по-голяма разликата между входното и изходното напрежение, толкова по-малко пече! _________________ Жица, на която не виждам двата края, не я пипам! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
Dido_I Активен потребител

Регистриран на: 19 Май 2004 Мнения: 76 Местожителство: Russe
|
Пуснато на: Чет Май 28, 2009 13:27 Заглавие: |
|
|
| Иди на сайта на Комет и потърси интегрални схеми като BD9781HFP или друго от тази серия.Аз съм ги ползвал много пъти.Информация за схемите - на сайта на производителя... |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
DJ69VN Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008 Мнения: 3329 Местожителство: Варна, България
|
Пуснато на: Чет Май 28, 2009 14:19 Заглавие: |
|
|
И аз съм за LM2576, имам стотици захранвания с нея.Просто е поредната добра интеграла на пройзводителя! _________________ Analog Audio™ Quanterall.com |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
mitcd Опитен потребител

Регистриран на: 14 Окт 2004 Мнения: 641 Местожителство: BG
|
Пуснато на: Чет Май 28, 2009 18:06 Заглавие: |
|
|
Какво се променя в тоя чип за да стане за 12V? Или има друг от същата серия ? А ако искам за 8А ?
Разбрах с промяната на R2.
Последната промяна е направена от mitcd на Чет Май 28, 2009 18:34; мнението е било променяно общо 1 път |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RC Опитен потребител

Регистриран на: 22 Фев 2003 Мнения: 13214
|
Пуснато на: Чет Май 28, 2009 18:13 Заглавие: |
|
|
LM2576
| Код: | The LM2576 series of regulators are monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving 3A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3V, 5V, 12V, 15V, and an adjustable output version.
........
Features
- 3.3V, 5V, 12V, 15V, and adjustable output versions
- Adjustable version output voltage range, 1.23V to 37V (57V for HV version) ±4% max over line and load conditions |
|
|
| Върнете се в началото |
|
 |
zmeios Опитен потребител


Регистриран на: 08 Авг 2008 Мнения: 840 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Май 28, 2009 21:10 Заглавие: |
|
|
Във Комет имат подходящи изходни дросели за LM2576. Аз лично съм ползвал, тръгна от раз. _________________ “Да се пазиш от кон отзад, от вол отпред, а от комунист отвред…” |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
tropper Опитен потребител


Регистриран на: 08 Сеп 2005 Мнения: 1299 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Май 28, 2009 21:11 Заглавие: |
|
|
mitcd, на тия готовите switcher-и трудно им се слага външен тр-р и си губи половината от хубавото - токои защити, температурни защити... Ако искаш за 8А си подбираш хубав МОСФЕТ и интегрална схема според случая ... и така.
П.С.
Пред това уточнение мислех въобще да не се включвам в тая тема.
Защо въобще трябва да се правят такива "магарии" на едно захраване, което - видиш ли - ни е останало отнякъде от скрапа, да му слагаме разни притурки за да подкараме един "слич"... Ако въпросният комутатор има нещо повече от обикновените - има смисъл да му се търси захранване, но е доста по-удачно да се купи готово. Най-малкото за да не изгори устройствот от "глупост" да се спестят 10-15 кинта. От поста на питащия не личи достатъчно техническо познание, че да подкара импулсно, било то и със 2576 ... Ако е обикновен switch и наистина харчи 2,4А или е прее*ан или е на поне 6 години - и в двата случая е по-добре да се вземе новза 15лв барабар с адаптера му.
.......Две не особено смислени страници...... По моему...... Нищо лично никому....
П.С.2
zmeios за информация - отдавна не са на 3,3.
До преди 5 години най-масовите тогава - Repotec с Realtek chipset - RTL8208 + 2x RTL8304(ако се не лъжа) бяха на 3,3 и харчех доста - 4-5W. Те бяха с линеен регулатор и на повече от 6 волта гърмяха от прегряване.
По това време горе-долу масово се наводни пазара с RTL8309 - много успешен чип, и досега е актуален. Той се захрнва с 1,8V, 1,2A max. Хубавите в момента габитови с чипсет на Vitesse бачкат на 1,2V и консумират около 5-6W max.
Всички по-съвременни са с импулсно стъпало на входа. Горната граница на напрежението е ограничена от няколко неща:
- Някои имат мосфет 20 волтов на импулсното, друг ползат вътрешния тр-р на ИС. Има и едни с биполярен, ама него не съм го проверявал к'ъв е.
- Тези които нямат транзистор - ИС-то (34063) е до 40В
- Кондензаторите обикновено са 25 волтови.
- Дроселите са малки на повечето модели и на повече от 15-18 волта пулсациите на изхода стават големи, Риълтека се побърква и прави мизерии...
 _________________ Тодор Симеонов.
skype: todor.simeonov
Захранващи решения за LAN мрежи. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|