 |
Форум за електроника Български форум за електроника, ремонти, схеми, документация
|
| Предишната тема :: Следващата тема |
| Автор |
Съобщение |
hapy_boy_21 Опитен потребител


Регистриран на: 22 Май 2005 Мнения: 448 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Съб Юни 20, 2009 23:31 Заглавие: |
|
|
За това е темата, за да се обсъди кое ще е най-оптиммално решение.
Ситуацията се променя. Замислих се, че наистина Open source ще е най-добре. Нямам предрасъдаци, как аз плащам нещо, а някой си ще го ползва в малки граници.
Замислих се сериозно над Фон. Ако някой ще плаща, това ще е на местен доставчик. И то 20 лева за цял месец, а не 6 лева на ден.
Просто ще лъча малко нет без пари, ей така. Нека народа си цъка. Някой може да си провери пощата
Понеже отпадна сапунерчето на Фон, се насочих към Microtik. Имам една сводобна машинка тука, само ми събира прах. Ще и инсталирам RouteOs. Ще и купя една безжична мрежова карта и това е. Малко ще ми е зор да го конфигурирам. Имам лоши спомени от Microtik, когато се чудех какво да сложа на рутера. Но има мануали, ще чета, превеждам и питам. Все ще се получи нещо. Имам и един UPS Repotec 800 A мисля, че беше. Няма батерии, но ще му взема. В една метална кутия за компчето-рутер ще ги командировам на покрива.
Значи според Вас усилвател не ми трябва ...
Та да уточним каква антена да търся. Покритието да е някъде от 8-10 км. _________________ http://extrahost.bg |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
DJ69VN Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008 Мнения: 3329 Местожителство: Варна, България
|
Пуснато на: Съб Юни 20, 2009 23:50 Заглавие: |
|
|
Усилвател мисля че не ти е необходим.Има карти който са над 100мW така че няма проблеми със една 17дБ антенка.Микротика е една от малкото OS за който с удоволствие си платих!Не че не ползвам и хакнати версии но е въпрос на време и те да се махнат.При правилна настройка и читав хардуер възможността да се издъни клони към 0!Имам микротици с UPtime над 3 години както искаш така го разбирай Мисля че е повече от добра за размерите си и цената си.Има и бг форум за него така че дерзай
п.п. И да добавя за покритието .... не давам гаранция има мноого особености който са спецефични за дадения терен!Имам трасета на 60Км с 200мW това не означава че с тая мощност може да не успееш да прехвърлиш на 10М Както аз имах подобен случай 2 тухлени стени разстояние под 10М..антена 5дБ, АП 100mW - сигнал 0% ! Сменях всичко 10 пъти и нищо накрая смених мястото на АП то
п.п.2 Имай в предвид че някой карти не се "харесват" с някой дънни платки за жалост но факт!Минималните параметри на PC то според мен трябва да са 600MHz процесор, 128MB рам, 200МB хард, фортронско захранване,atheros базирана карта,Lan -Intel/3com...Желателно е да си ограничиш в някакви граници или изцяло P2P трафика все пак е FREE нет! _________________ Analog Audio™ Quanterall.com |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
mishomvp Опитен потребител

Регистриран на: 17 Авг 2004 Мнения: 2357 Местожителство: Златоград
|
Пуснато на: Нед Юни 21, 2009 0:59 Заглавие: |
|
|
Като гледам какво е начинанието, ще е най-добре да си купиш 2-3 RouterBoards ( Пример Mikrotik RB411AH- Level 4) заедно с R52H dual band 802.11a/b/g 350mW-Mikrotik и това цялото се слага в една малка кутия близо до антената. От там се захванва по POE. След това влиза в някакъв linux сървър, които има пуснат RADIUS сървър. И съответно вече, както предпочетеш можеш да пуснеш RADIUS сървъра ( mysql, postgres, ) и си пишеш нещо просто на PHP, което може да ги генерира юзър и парола за hotspot-а и това е ..
От самия mikrotik можеш да пуснеш "free trial", които можеш да зададеш колко време да е(но, ако някои се изхитри и започне да си сменя мак адрес през времето X, което си задал, ще може да си ползва постоянно интернет. Това го казвам от личен опит... На едно място го бях направил така, но ме принудиха да го спра. )
И така ... единен RADIUS сървър и това е.
А вече заплащането ти си решаваш как... Mikrotik има възможност да разрешиш достъпа до определини УЕБ сайтове т.е, ако го направиш през epay,ebg,paypal и тн ..
Също така можеш да пуснеш ROAMING, на Mikrotik-ците, така че всичките ще работят с едно и също SSID и клиентите няма да им е нужно да се връзват на различно(SSID), ако се намират в периметър, които един от X hotspoti има по-хубав сигнал.
Сега за антените ... Правилно си се насочил към elcostar. Там има едно 120 градусови антени 16dbm DAN ... с вертикална поляризация...
Работят добре и цената е прилична (По спомен бяха към ~160лв някъде) .
Както е казал колегата DJ69VN след пускане е хубаво да филтрираш всичкия P2P трафик, както и всички microsoft netbios ...
т.е от 135-139 (TCP и UDP)
И така цялата тази идея е осъществима и работи и консумира МНОГО МАЛКО електроенергия, което си е за предпочитане за разлика от цял сървър с куп консуматори ...
Ако ти трябва помощ казвай  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
petromaniq66 Опитен потребител

Регистриран на: 21 Юни 2009 Мнения: 439 Местожителство: Варна
|
Пуснато на: Нед Юни 21, 2009 8:20 Заглавие: |
|
|
А.....мислил ли си как ще качват "твоите потребители",като не разполагат със същата (поне) мощност????То затова wireless е ограничен до определен радиус-кафенета,заведения....  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
hapy_boy_21 Опитен потребител


Регистриран на: 22 Май 2005 Мнения: 448 Местожителство: Велико Търново
|
Пуснато на: Нед Юни 21, 2009 9:39 Заглавие: |
|
|
Благодаря да съветите още веднъж! Всичко ще ми е от полза.
За сега финансите ми са 150 лeва. От които, 60 съм обещал на майка. Остават ми 90 лева. С тази част от тях ще купя една безжична карта за рутера с Миктротика (отхвърлям варианта с купуването на готов, поради наличие на тази моя машинка и най-вече поради липса на парици), ще купя кабела от рутера към суича и ако останат пари ще видя какво друго ще е необходимо. До една две седмици ще имам пари и за антената.
Ето сайта на Елко стар с антените. http://www.elcostar.com/index.php?p=products&cat=1#stayhere
Гледам, че не са посочили разстоянията на обхвата на антените си, нито и цени. За коя точно антена говорите ?
За Микротика и конфигурирането му определено ще ми е нужна помощ. Гледам им мануалите, малко ми е китайско писмо.
Отначало ще е безплатен достъпа до нета. Ако се навъдят много "консуматори" ще помисля и за някой левец но това е на по-късен етап.
Компчето и UPS-а ще са в метална кутия в най-високата част на покрива, откъдето ще тръгва стойката за антената. Днес сутринта се поразходих из наше село, за да видя видимостта. Ще трябва да я вдина по на високо антената за по-добър обхват и видимост към антената. Чудя се стойката каква да бъде, метална или дървена. Метална тръба с диаметър 5 6 см мисля, че ще свърши работа, само да е достатачно висока. В основата на покрива може да излея малко цимент и да я хвана с него. То има и греди де може и за тях да се захване. До тавана ще пусна ток. _________________ http://extrahost.bg |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
ELP Опитен потребител

Регистриран на: 07 Яну 2004 Мнения: 6933 Местожителство: София
|
Пуснато на: Нед Юни 21, 2009 9:52 Заглавие: |
|
|
| Не е зле да помислиш и за гръмоотвод със добро заземяване ,че както е нависоко..... ! |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
DJ69VN Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008 Мнения: 3329 Местожителство: Варна, България
|
Пуснато на: Нед Юни 21, 2009 10:46 Заглавие: |
|
|
Anteni.net имат 2 типа стойки малка и голяма като последната е с монтай посредством 8 анкерни болта/шпилки и отгоре има уши за проволка който в твоя случай едва ли ще се наложат..Около 2 метра е стойката прахово боядисана.В никакъв случай не слагай дървена.Също както ти казаха 100% заземявай!И стойка и металната кутия.Ако ще е за стандартния грамоотвод гледай дали долу ( някъде около входа на около 1 метър от замята ) не му е прекъсната "връзката" обикновено там е направена с 2болта и гайки.Антената има вертикален ъгъл на излъчване който е доста по-тесен от хоризонталния т.е. гледай вертикалния ъгъг при настройката на стойката да сочи антената към средната точка на района за покритие.Тоест ако радиуса ти е 5км антената е желателно като пуснеш мислена линия да сочи към средата на тия 5км но пак е много относително спрямо релефа.Имай в предвит, че ако много я вдигнеш на високо и не е насочена правилно под нея ще имаш мъртва зона това се проявява много силно при антените с кръгова диаграма и можеби е една от причините на един доставчик който се мъчеше да покрие по-голямата част от големите градове да не покрие нищо..Ако мислиш да е серииозна работата ще трябва да сложиш поне 2-3 точки някъде другаде из селото. _________________ Analog Audio™ Quanterall.com |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RM Опитен потребител

Регистриран на: 16 Сеп 2008 Мнения: 680
|
Пуснато на: Нед Юни 21, 2009 11:26 Заглавие: |
|
|
Спри се и не купувай антени. Има един модел дето се монтира на метален поднос (нека тъпаците се смеят), от тестолит за платки се изрезват 4 квадратчета и става доста сносна антена за излъчване.
Имам 4 такива, но не съм ги правил аз, затова ще питам момчето дето ги делка със сигурност метка на 1-2 км.
Намери дупнишкия форум той е само за тези неща  |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
DJ69VN Опитен потребител


Регистриран на: 16 Мар 2008 Мнения: 3329 Местожителство: Варна, България
|
Пуснато на: Нед Юни 21, 2009 12:06 Заглавие: |
|
|
То тия антенки съм ги правил много но те не са секторни!И не са подходящи за p2mp решения.Иначе точно за него форум говорех.А елкостарските антени са едни от най-добрите в БГ да не казвам, че са най-добрите.Разгледай и anteni.Biz _________________ Analog Audio™ Quanterall.com |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
RM Опитен потребител

Регистриран на: 16 Сеп 2008 Мнения: 680
|
Пуснато на: Нед Юни 21, 2009 12:26 Заглавие: |
|
|
Има и други решения. Хардверни микротик рутъри с слотове за повечв карти, пренася до тях на 5 Ghz и разпръсква за потребителите, на 2,4.
но целта дали оправдава средствата. |
|
| Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|